logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Trendy rozwojowe na rynku logistycznym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Referat został zaprezentowany na Polskim Kongresie Logistycznym "Logistics 2004 - Sieci logistyczne na zintegrowanym rynku europejskim". Poznań 19-21 maja 2004 r.

Streszczenie
Rozwój rynku usług logistycznych jest zdeterminowany przede wszystkim transportem towarów wraz z jego uwarunkowaniami o charakterze gospodarczym, politycznym i technologicznym. Logistyczne cechy transportu drogowego, takie jak: elastyczność, niezawodność czy zdolność do integracji logistycznej - zwłaszcza w kontekście konkurencji o charakterze globalnym i rozszerzenia Unii Europejskiej - mają istotne znaczenie w procesie kształtowania sieci logistycznych w ramach zarządzania łańcuchami dostaw. Realizacja celu europejskiej polityki transportowej, jakim jest systematyczne przenoszenie przewozów z dróg na kolej, będzie wymagała dalszej liberalizacji i harmonizacji europejskiego rynku transportowego. Ujednolicenie elementów infrastruktury komunikacyjnej usprawni ponadgraniczne przewozy kolejowe, natomiast innowacje w sferze technologii informacyjnych i komunikacyjnych przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa i kształtowania optymalnych łańcuchów dostaw.

Konkurencja na rynku usług logistycznych charakteryzuje się w coraz większym stopniu tendencją do konsolidacji. Z uwagi na rosnącą presję obniżki kosztów i efektów wynikających z uczestnictwa w sieciach logistycznych, a także konieczność dostosowywania się do wymagań klientów poszukujących kompleksowych rozwiązań logistycznych, będą powstawały struktury rynku o charakterze oligopolu, tworzone na bazie zakupionych przedsiębiorstw i joint venture. Rozszerzenie UE o kraje Europy Środkowo-Wschodniej będzie miało wpływ na rynek usług logistycznych, szczególnie w kontekście podejmowania decyzji o lokalizacji centrów dystrybucji. W związku z tym, że wiele przedsiębiorstw z powodu braku możliwości terminowego zaopatrywania rynków krajów Europy Środkowo-Wschodniej za pośrednictwem dotychczasowych centrów dystrybucji, zlokalizowanych w krajach Beneluksu czy we Francji, będzie tworzyło magazyny i centra dystrybucji w krajach przyjętych do UE.

Kolejną siłą napędową rozwoju rynku usług logistycznych jest outsourcing logistyki przez przedsiębiorstwa przemysłowe. Przedsiębiorstwa te powinny w przyszłości skupić swoją uwagę nie tylko na redukcji kosztów logistyki, ale przed podjęciem decyzji o outsourcingu zdefiniować cele, jakie mają zostać osiągnięte tą drogą. Chodzi o to, by w wyniku outsourcingu nie doznał uszczerbku potencjał rozwojowy tkwiący w jakości logistyki.

Cały artykuł w formacie PDF.

Ostatnio zmieniany piątek, 16 listopad 2012 12:12
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Inteligentny port

Inteligentny port

Na początku kwietnia br. w Porcie Rotterdam - największym europejskim porcie morskim - rozpoczęła się...

Bridgestone weźmie udział w międzynarodowej misji eksploracji kosmosu z agencją…

Bridgestone weźmie udział w międzynarodowej misji eksploracji kosmosu z agencją JAXA i firmą Toyota

Firma Bridgestone Corporation, Japońska agencją kosmiczną (JAXA1) i firma Toyota Motor Corporation (Toyota) wezmą udział...

Polski DHL Express z najbezpieczniejszymi obiektami - kolejna jednostka otrzymuje…

Polski DHL Express z najbezpieczniejszymi obiektami - kolejna jednostka otrzymuje certyfikat TAPA

Międzynarodowe centrum logistyczne DHL Express we Wrocławiu otrzymało certyfikat najwyższego stopnia bezpieczeństwa TAPA A.

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj