logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Rozszerzony łańcuch dostaw firmy Flextronics

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Referat został zaprezentowany na Polskim Kongresie Logistycznym "Logistics 2004 - Sieci logistyczne na zintegrowanym rynku europejskim". Poznań 19-21 maja 2004 r.

Wprowadzenie
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że spora część sprzętu elektroniki użytkowej i przemysłowej nie jest już produkowana przez oryginalnych wytwórców - OEM (Original Equipment Manufacturers), a ich produkcja podzlecana jest przedsiębiorstwom - EMS (Electronic Manufacturing Services).
W latach dziewięćdziesiątych sektor ten był określany dość pejoratywnie jako "upychaczka" lub neutralnie - wytwórcy kontraktowi. Produkcja sektora EMS ograniczała się w zasadzie do ręcznego lub automatycznego montażu płytek z obwodami drukowanymi, które następnie podzlecane są przedsiębiorstwom OEM. Można zatem powiedzieć, iż był to raczej krótki łańcuch dostaw. Flextronics jest przedstawicielem sektora EMS z filiami na całym świecie. W 1993 roku prezes Flextronics, Michael Marks, założył tę firmę w Singapurze. Posiadając skromny obrót sięgający 100 milionów dolarów i 22 miejsce w sektorze firm EMS, Michael Marks wyznaczył sobie cel - miliard dolarów w 1998 roku - i cel ten osiągnął. Flextronics rozszerzał swoją działalność w oszałamiającym tempie, uzyskując w 2000 roku obrót rzędu 4,5 miliarda dolarów. Kiedy cały sektor elektroniczny przechodził kryzys, Flextronics dalej rósł, w 2002 roku stając się liderem rynku gałęzi EMS. Poprzedni rok podatkowy zamknięto obrotem 14,5 miliarda dolarów z najlepszą rotacją kapitału obrotowego (16 dni) i wskaźnikiem rotacji zapasów (12 dni) w sektorze.

Gdzie leży klucz do sukcesu? Wielu ludzi pyta Michaela Marksa, jaki miał plan, kupując w 1995 roku ziemię w Guadalajarze i budując na niej fabrykę. Sektor EMS rozwijał się poprzez przejmowanie zdolności produkcyjnych sektora OEM, który chciał je realizować na zasadzie outsourcingu. Ideą było więc wybudowanie od podstaw parku przemysłowego, który stał się bazą wielkiego sukcesu firmy Flextronics.
Dziś Flextronics posiada 6 parków przemysłowych zbudowanych w Meksyku, Brazylii, Chinach, Polsce i na Węgrzech. Parki te wspomagają nie tylko zakłady produkcyjne Flextronics, dostawcy również mogą wynajmować w nich powierzchnię i zabudowania. Parki przyniosły oszczędności rzędu 1-4%, które zadecydowały o ostatecznym sukcesie firmy. W parkach przemysłowych Flextronics produkuje się wiele produktów o niskim marginesie zysku oraz takie produkty, jak X-Boxy (Microsoft), drukarki Hewlett-Packard, kilka modeli telefonów komórkowych. W uznaniu sukcesu Michaela Marksa czasopismo "Electronic Business" uhonorowało go tytułem prezesa roku.

Za kurtyną - Flextronics Węgry
Pierwotna działalność węgierskiego oddziału ograniczała się do ręcznego montażu płytek z obwodami drukowanymi oraz produkcji części plastikowych (obudowy i panele czołowe do elektroniki użytkowej). W miarę rozwoju posiadanej technologii rosła również złożoność montowanych produktów, takich jak: plastikowe części do magnetowidów, aparatów fotograficznych oraz elektronika do napędów CD itp. Około 1997 roku istniały dwie pracujące fabryki na Węgrzech. Fabryka w Tab, głównie do produkcji sprzętu audio oraz pierwszy Park Przemysłowy w Sarvar w zachodniej części Węgier. W parku przemysłowym w Sarvar wytwarza się nie tylko plastiki, ale również drukarki atramentowe, proste aparaty fotograficzne. W parku znalazły swoje siedziby takie firmy jak Phycomp, SCA Packaging, i inne podmioty, jak np. holenderski przewoźnik Versteijnen. W ostatnich latach XX wieku Flextronics na tyle zwiększył swoją działalność na Węgrzech, że zdecydowano się wybudować nowy park przemysłowy, tym razem w Zalaegerszeg, około 60 km od Sarvar. Wstępnie planowano, iż w tym parku przemysłowym odbywać się będzie montaż na szeroką skalę płytek drukowanych o różnych zastosowaniach (napędy i nagrywarki CD, telefony, palmtopy itp.).

Cały artykuł w formacie PDF.

Ostatnio zmieniany czwartek, 15 listopad 2012 11:33
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podnoszą poziom bezpieczeństwa na przejazdach…

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podnoszą poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

#SzlabanNaRyzyko - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą Kampanię "Bezpieczny Przejazd -...

ROHLIG SUUS Logistics otwiera centrum w Panattoni Park Wrocław IX

ROHLIG SUUS Logistics otwiera centrum w Panattoni Park Wrocław IX

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, otwiera nowe centrum logistyczne ROHLIG SUUS Logistics...

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych musi przebiegać z zachowaniem wielu rygorystycznych wymogów. Najważniejszym dokumentem regulującym przepisy, których...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj