Zaloguj się

Centrum Logistyczne Cabot Park

  •  Mindur Maciej
  • Kategoria: Logistyka

Charakterystyka gospodarcza południowo-zachodniego regionu Anglii
Bristol jest jednym z największych miast Wielkiej Brytanii, leżącym w południowo-zachodniej Anglii na pograniczu hrabstw: Avon, Bath and North East Somerset, North Somerset i South Gloucestershire, nad brzegiem rzeki Avon (Avonmouth), nad Zatoką Bristolską. W 2004 r. zamieszkiwało je 400 000 mieszkańców.
Uwarunkowania geograficzne, a w szczególności dostęp do morza i położenie nad rzeką Avon, było głównym czynnikiem lokalizacji przemysłu w rejonie Bristolu. Już na początku XX wieku miasto było ośrodkiem przemysłowym i handlowym. Dużą rolę odgrywało również rolnictwo. Znaczne przyspieszenie tempa wzrostu miasta nastąpiło po 1960 roku, po otwarciu autostrady M4 łączącej Londyn z Bristolem. Od tego czasu następuje napływ firm przemysłowych. Coraz więcej firm zaczęło interesować się lokalizacją produkcji w okolicach miasta, ze względu na łatwy dostęp do dobrej infrastruktury transportowej.

Obecnie miasto odgrywa ważną rolę w gospodarce regionu południowo - zachodniego; przypada na nie prawie 25% zatrudnienia regionu; tworzy 25% PKB regionu. Bristol stanowi centrum biznesu, handlu, rozrywki, edukacji regionu i jest zarazem dużym ośrodkiem przemysłowym, z koncentracją przemysłu samochodowego (Honda, Rolls Royce), lotniczego, mechanicznego, chemicznego. Następuje wzrost znaczenia przemysłu wysokich technologii, głównie dzięki funkcjonowaniu takich firm, jak: British Rail czy British Aerospace, które inwestują w badania i rozwój. Miasto jest też ośrodkiem telekomunikacji i elektroniki za sprawą Orange, British Telecom, Telewest Communications czy Hewlett Packard, które są tam obecne. Bristol urasta również do miana jednego z największych centrów finansowych Wielkiej Brytanii, jest siedzibą wielu koncernów finansowych, firm ubezpieczeniowych, funduszy kapitałowych i emerytalnych, takich jak: Lloyds TSB, NatWest Life i Sun Life Assurance.

Infrastruktura transportowa liniowa i punktowa
Bristol jest usytuowany na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych. Kluczową rolę odgrywa dostęp do morza. Od ponad 1 000 lat rozwój miasta, jako ośrodka handlowego i przemysłowego, był związany z rozwojem portu. W 1991 roku portowe doki sprywatyzowano; firma First Corporate Shipping zakupiła je od Bristol City Council, tworząc the Bristol Port Company (BPC), uważany obecnie za jeden z najbardziej produktywnych i najbardziej rozwiniętych technicznie portów Europy. Świadczy o tym wielkość poniesionych nakładów w latach 1991 - 2005. Według danych dostępnych na stronach internetowych BPC, wyniosły one w tym okresie 330 mln funtów. Znacznie wzrosła również liczba przewożonych ładunków (z 4 mln ton w 1991 roku do 12 mln ton w 2005 r.) oraz wysokość wpływów (z 22 mln funtów w 1991 roku do 63 mln funtów w 2005 r.).
Bristol Port jest trzecim najszybciej rozwijającym się portem ostatniej dekady w Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o wzrost przewozów. Wyprzedzają go jedynie porty promowe w Holyhead i Heysham. Na Bristol Port składają się dwa porty: Avonmouth - z północnej strony rzeki Avon, przy jej ujściu, oraz Royal Potrbury Dock (RPD), na południe od rzeki Avon. Port zajmuje powierzchnię powyżej 1000 ha. Może przyjmować statki do 130 000 ton. Specjalizuje się głównie w przeładunkach drobnicy, paliwa, drewna, produktów leśniczych, samochodów i pojazdów silnikowych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2008.

 
Ostatnio zmieniany w wtorek, 16 październik 2012 13:37
Zaloguj się by skomentować