Zaloguj się

Podsumowanie 2008 roku w branży TSL

Zapraszamy do lektury raportu podsumowującego rok 2008 w branży TSL w Polsce.

Raport przygotował zespół analityków z firmy Apreo Logistics SA.
Ubiegłego roku w polskiej branży TSL nie można zaliczyć do najlepszych. Dysproporcja pomiędzy podażą usług transportowych a popytem na nie doprowadziła do wyniszczającej walki cenowej. Pod koniec roku rynek odczuł skutki spowolnienia gospodarczego i w tradycyjnie jednym z najlepszych miesięcy - listopadzie zanotowano gorsze wyniki niż w latach ubiegłych. Cechą charakterystyczną polskich firm transportowych stają się kilkutygodniowe przerzuty towarów po całej Europie, którymi przewoźnicy rekompensują sobie gorsze stawki za kilometr. Apreo Logistics - spedytor i dostawca usług na terenie Polski i Europy, zarządzający flotą ponad 500 samochodów, na podstawie własnych danych statystycznych zdecydował się na podsumowanie ubiegłego roku.
Centralna pozycja Polski na mapie Europy sprzyja rozwojowi branży TSL w naszym kraju. W ostatnich latach napływ inwestycji zagranicznych spowodował jeszcze szybszy postęp transportu i logistyki. Szacuje się, że ten sektor gospodarki ma obecnie prawie 5 - procentowy udział w wytwarzanym PKB.
Z danych Apreo wynika, że od początku roku zauważalny był wzrostowy trend liczby przewożonych ładunków. Kulminacja liczby przewiezionych ładunków miała miejsce w październiku. W polskim transporcie panuje sezonowość, z tego powodu we wrześniu, październiku i listopadzie przewozi się więcej towarów niż w pozostałych miesiącach. Jest to obserwowany od wielu lat trend, mający miejsce właściwie we wszystkich europejskich gospodarkach. Zwiększona produkcja po sezonie urlopowym i przed świętami, ma odzwierciedlenie w zwiększonym popycie na usługi transportowe.  W tym roku szczyt przypada głównie na październik, natomiast w listopadzie ze względu na napięcie przedkryzysowe oraz mniejszą liczbę dni pracujących (tzw. "efekt kalendarzowy") liczba transportów maleje. W ubiegłych latach zazwyczaj to właśnie listopad był miesiącem rekordowym.
Najwięcej ładunków wyrusza w trasę z województwa łódzkiego. Położenie w centrum Polski sprawia, że w regionie tym ma siedzibę duża liczba firm transportowych i z roku na rok przybywa tu nowoczesnych powierzchni magazynowych. Istotną rolę odgrywa również fakt, że w regionie tym w ostatnim czasie powstało wiele fabryk. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej swoje wyroby produkują między innymi tacy giganci jak Dell czy Gillette.
Województwa mazowieckie i śląskie zajmują dwie kolejne pozycje w zestawieniu, przede wszystkim ze względu na bliskość dużych aglomeracji i chłonnych rynków zbytu.
Miejscem docelowym przewożonych ładunków najczęściej jest województwo mazowieckie. Przede wszystkim do Warszawy i jej okolic trafia blisko co czwarty transport w Polsce. Na drugiej pozycji w tej klasyfikacji znajduje się województwo śląskie, które jest odbiorcą o połowę mniejszej liczby transportów niż Mazowsze. Pierwszą trójkę zamyka województwo łódzkie, które jest liderem pod względem załadunku towarów.
 
Cały artykuł w formacie PDF.
 
Ostatnio zmieniany w czwartek, 27 wrzesień 2012 12:17
Zaloguj się by skomentować