Zaloguj się

Magazyn pod kontrolą - case study

  •  Anna Gagaczowska
  • Kategoria: E-gospodarka

Wytwórnia Naturalnych Wód Mineralnych USTRONIANKA to jedna z najprężniej działających w Polsce firm produkujących wody i napoje. Obok dbałości o jakość oferowanych produktów, firma dba również o usprawnienie i unowocześnienie produkcji. Zwróciła się więc do firmy SKK - Systemy Kodów Kreskowych SA w Krakowie o wdrożenie w swoich magazynach sieci bezprzewodowej.

Wytwórnia Naturalnych Wód Mineralnych USTRONIANKA powstała w 1980 roku. Na początku działalności była niewielkim zakładem zatrudniającym kilku pracowników. Dziś posiada 3 zakłady produkcyjne, w których produkowana jest naturalna woda mineralna "Ustronianka", "Czantoria" oraz napoje "Grappa". Obok zakładu w Ustroniu, w 1994 roku firma rozpoczęła produkcję wody i napojów owocowych w drugim zakładzie zlokalizowanym w malowniczo położonej części Ustronia - Jelenicy, w obszarze otuliny Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Powstała nowoczesna hala magazynowa i produkcyjna z najnowocześniejszymi liniami do rozlewu wody mineralnej i napojów owocowych. Kolejną inwestycją był uruchomiony w tym samym roku zakład w Białej koło Prudnika, u podnóża Gór Opawskich. W 2000 roku USTRONIANKA przejęła istniejące od 1963 roku Zakłady Wytwórcze CZANTORIA w Ustroniu mające za sobą bardzo bogatą tradycję w dziedzinie produkcji wód i napojów.

Dynamiczny rozwój firmy zrodził potrzebę wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań usprawniających pracę w magazynach. Specyfika branży powoduje, że poszczególne magazyny USTRONIANKI - mające charakter pól składowych - są zapełniane nieregularnie, w zależności od zapotrzebowania w danym sezonie.

Firma SKK SA zaproponowała USTRONIANCE rozwiązanie oparte na urządzeniach firm renomowanych i znanych na rynku:
- sprzęt do sieci radiowej Cisco,
- terminale Intermec CK31 oraz drukarki bezprzewodowe.

Wdrożenie sieci bezprzewodowej prowadzone przez firmę SKK składało się z dwóch etapów: projektowania oraz instalacji połączonej z uruchomieniem sieci. Najważniejszym elementem pierwszej fazy projektu było przeprowadzenie wizji lokalnej połączonej z pomiarami propagacji fal radiowych. Na tym etapie prac określano liczbę i rozmieszczenie stacji bazowych sieci bezprzewodowej, dobrano właściwe anteny, a także przydział mocy i kanałów radiowych. Efektem końcowym był projekt sieci radiowej wraz z proponowanym harmonogramem wdrożenia. W drugim etapie zainstalowano sieć bezprzewodową oraz skonfigurowano urządzenia Intermec według specyfikacji zaproponowanej w projekcie. Po zakończeniu wdrożenia sieci radiowej, firma SKK przeprowadziła szkolenie pracowników, zapewniła też wsparcie techniczne oraz opiekę serwisowo-gwarancyjną dla zainstalowanych rozwiązań.

Zaproponowane w USTRONIANCE rozwiązanie to system rozproszony, tzn. połączenie autonomicznych sieci bezprzewodowych, pracujących w wielu zdalnych lokalizacjach, lecz zarządzanych z jednego miejsca za pomocą oprogramowania Cisco WLSE (Wireless LAN Solution Network). Sieć bezprzewodowa obejmuje wszystkie zewnętrzne place składowe oraz budynki magazynowe i produkcyjne. Ponadto w niektórych lokalizacjach wymagane było połączenie oddalonych budynków magazynowych za pomocą łącz bezprzewodowych. Takie rozwiązanie pozwoliło na znaczne obniżenie kosztów oraz umożliwiło szybszą realizację projektu.

Po wdrożeniu systemu przez SKK, każdy produkt, który schodzi z taśmy produkcyjnej, zostaje opatrzony kodem, który pozwala później na jego identyfikację i uzyskanie koniecznych informacji, np. dotyczących daty produkcji, co w przypadku produktów spożywczych jest niezwykle istotne. Wszystkie operacje odbywają się teraz w ramach sieci radiowej. Największą korzyścią, jaką odniosła USTRONIANKA po zainstalowaniu sieci radiowej było usprawnienie pracy magazynu: przyjęcia z produkcji, a także procesu wydania.
Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 10 wrzesień 2012 13:11
Zaloguj się by skomentować