Zaloguj się

GS1 - globalny język biznesu

Kod kreskowy jest już w Polsce od 20 lat! W czerwcu 1990 roku Instytut Logistyki i Magazynowania zarejestrował pierwsze firmy uprawnione do kodowania swoich wyrobów kodem kreskowym. 6 spośród nich jest w systemie do tej pory. Od samego początku kody kreskowe świadczyły o dobrej jakości towaru i innowacyjności wprowadzających je firm. Obecnie kody stosuje w Polsce ponad 18 000 przedsiębiorstw i liczba ta nieustannie rośnie.

Gdyby jednak zadać statystycznemu Polakowi pytanie, czym jest system standardów GS1, jak funkcjonuje i gdzie w życiu codziennym można się z nim zetknąć, odpowiedzi mogłyby być bardzo różne i najczęściej sugerujące, że nic podobnego w Polsce nie istnieje. Tymczasem każdy z nas, komu kiedykolwiek zdarzyło się robić zakupy na przykład w sklepie jednej z sieci detalicznych, widział na własne oczy jeden z czterech filarów systemu GS1. Jest nim właśnie kod kreskowy. Do pozostałych należą: elektroniczna wymiana danych, EPC/RFID, globalna synchronizacja danych (rysunek 1). Kod kreskowy to jednak ciągle najtańszy i najbardziej popularny nośnik danych. Badania na skalę globalną wykazały, że zastosowanie kodów kreskowych dają oszczędności roczne minimum 150 mld USD, co odzwierciedla prawie 6% sprzedaży rocznej 100 największych sieci detalicznych na świecie. Kody kreskowe powstały z myślą o automatyzacji sprzedaży przy kasie, ale wkrótce znalazły szerokie zastosowanie także w produkcji i dystrybucji. Kod sam w sobie nie daje zbyt wielkich korzyści dla przedsiębiorstwa, chyba że stanowi jeden z elementów wspólnego języka biznesu, którym posługują się wszyscy partnerzy w łańcuchu dostaw. Taką gwarancję daje kod kreskowy w Systemie GS1 - globalnym języku biznesu.

System GS1 jest zbiorem międzynarodowych standardów, mających na celu usprawnienie funkcjonowania łańcuchów dostaw bez względu na branżę. Należy wyraźnie podkreślić, że system GS1 nie jest rozwiązaniem informatycznym, ale zbiorem standardów w zakresie identyfikacji i komunikacji. Podstawę systemu GS1 stanowią unikalne w skali świata numery, służące identyfikacji jednostek handlowych i logistycznych, lokalizacji, zasobów i relacji usługowych. Numery te można zapisać zarówno w kodzie kreskowym jak i znaczniku radiowym. Dane zawarte w kodzie, jak i związane z identyfikowanym obiektem, można także przekazywać pomiędzy partnerami za pomocą elektronicznych komunikatów handlowych, rezygnując z ich papierowych odpowiedników. Powiązanie tagu radiowego z Internetem i wykorzystanie standardowych aplikacji sieci EPC Global pozwala śledzić przemieszczanie się produktów w łańcuchu dostaw.

W celu usprawnienia relacji biznesowych pomiędzy partnerami w łańcuchu dostaw możliwa jest synchronizacja danych o produktach w skali świata, dzięki której wszyscy partnerzy handlowi posiadają w swoich systemach spójne dane o konkretnej jednostce w tym samym czasie. Te wszystkie możliwości są także już dostępne w Polsce dla każdego uczestnika systemu GS1.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2010.

 
Ostatnio zmieniany w piątek, 09 marzec 2012 09:47
Zaloguj się by skomentować