Zaloguj się

Wybrane centra logistyczne w Chinach

  •  Maciej Mindur
  • Kategoria: Logistyka

Pekin jest drugim, po Szanghaju, miastem Chin pod względem liczby ludności. Pełni funkcję największego ośrodka politycznego, oświatowego i kulturalnego kraju. Krzyżują się tu ważne linie kolejowe i drogi samochodowe. W tabeli 1 podano podstawowe wskaźniki ekonomiczne Pekinu za lata 2006 - 2008.
Na przełomie lat 2003 - 2007 poziom inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa zagraniczne zwiększył się z 147 mln USD w 2003 roku do 566 mln USD w 2007 r., co świadczy o ogromnym zainteresowaniu pekińskim rynkiem.

Jeśli chodzi o infrastrukturę, obecnie Pekin okrąża pięć obwodnic i dziewięć dróg szybkiego ruchu (sześć jest w budowie), łączących miasto z innymi regionami Chin. Pekin jest także ważnym węzłem kolejowym (Chińska Narodowa Magistrala Kolejowa). Przez miasto przebiegają również linie kolejowe o znaczeniu międzynarodowym (między innymi Moskwa [Rosja] - Pjongjang [Korea Północna]). Stąd także prowadzi linia kolejowa do Koulunu w Hongkongu.

Pekin posiada Międzynarodowy Port Lotniczy (Beijing Capital International Airport - BCIA), który obsługuje prawie wszystkie międzynarodowe i krajowe przyloty do miasta oraz odloty z niego. Jest on także głównym portem lotniczym Chin. Centrum miasta połączone jest z lotniskiem drogą szybkiego ruchu. Beijing Capital International Airport obsługuje zarówno przewozy pasażerskie jak i towarowe. Dane dotyczące tych przewozów w latach 2007-2008 (z podziałem na miesiące) przedstawiono na rysunkach 1 i 2.

Schenker BITCC Logistic powstał w 2003 r. jako spółka joint venture z Beijing International Technology Cooperation Center. Oprócz licencji na obsługę w Chinach międzynarodowej spedycji i transportu, firma otrzymała również koncesję na dokonywanie odpraw celnych, prowadzenie magazynu celnego, świadczenie usług transportu drogowego oraz lotniczego. Schenker świadczy usługi transportowe i logistyczne bez dodatkowo przydzielonych podwykonawców.

Głównym celem BITCC jest utrzymanie wzrostowej tendencji integracji ekonomicznej oraz internacjonalizacji. Przedsiębiorstwo ciągle rozszerza zakres działań oraz współpracy z różnymi przedsiębiorstwami. Swą politykę realizuje poprzez długoterminowe partnerstwo oraz strategiczną kooperację z międzynarodowymi przedsiębiorstwami (Siemens China, JVC Company Japan) oraz uniwersytetami. Chiński oddział Schenkera - Schenker BITCC Logistic (Beijing) Co. LTD. otworzył w 2005 roku w Pekinie centrum logistyczne. Jest to pierwsza spółka joint venture w Pekinie z większościowym udziałem zagranicznego podmiotu (udziały Schenkera wynoszą 70%). Centrum jest usytuowane obok głównego lotniska w Pekinie. Oferuje multifunkcjonalne urządzenia na 13 000 m kw. powierzchni magazynowej, z 10 000 miejsc paletowych oraz 13 dokami załadunkowymi.
Wyposażenie i usługi dodatkowe Schenker BITCC Logistic, to: 2 wózki widłowe (Jungheinrich), skanery kodów kreskowych, 9 doków kontenerowych, podnośniki ładunkowe, 3 ciężarówki, elektryczny przebieracz (tak zwany picker), 24 godzinny system monitoringu (CCTV na zewnątrz i wewnątrz budynku) i bezpieczeństwa, usługi magazynowania (w tym: magazyn wolnocłowy i skład celny, zbieranie i pakowanie, kontrola jakości, rzeczywisty czas raportowania, usługi tworzące wartość dodaną), zarządzanie łańcuchem dostaw, przepływ zamówień (purchase orders), skonsolidowany eksport, ośrodek międzynarodowy, krajowa dystrybucja, IT suport (HTS WMS, Edi interfejs, raporty stanu magazynowego dostępne on-line, możliwość śledzenia trasy ładunku on-line (tracking and tracing).

Centrum oferuje obsługę w zakresie frachtu lotniczego i morskiego, jak również usługi transportu lądowego. Obiekt jest najnowocześniejszym centrum w Chinach, zapewniającym najlepsze rozwiązania logistyczne klientom, z uwarunkowaniem głównie na sektor produkcji technologii elektronicznej, jak również motoryzacyjnej oraz przemysłu high-tech. Poprzez otwarcie centrum BITCC Schenker oferuje swoim klientom pełny dostęp do intensywnie rozwijającego się rynku, jakim jest rynek chiński.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2010.

Ostatnio zmieniany w piątek, 09 marzec 2012 09:50
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe