Zaloguj się

Czytniki kodów kreskowych DataMan umożliwiają pełną identyfikowalność pomp podciśnieniowych

W większości samochodów osobowych i lekkich samochodów ciężarowych kierowcy pomagają systemy wspomagania hamulców, które zmniejszają wysiłek potrzebny do hamowania. Krytycznym elementem tego układu jest pompa podciśnieniowa. Nawet najmniejsza wada oznacza niespełnienie surowych kryteriów wymaganych przy produkcji tych systemów. Niemiecka spółka Zeltwanger Automation z siedzibą w Dußlingenu, w pobliżu miasta Tübingen, montuje i testuje co roku 400.000 pomp i do każdej przypisuje dane uzyskane z odczytów. Dane te zapisane są w laserowo znakowanym kodzie Data Matrix, który umiejscawiany jest na każdym produkcie, a który odczytywany jest przez czytnik kodu kreskowego Cognex DataMan®. Czytnik kodu kreskowego dekoduje informacje i przenosi je do sieci firmowej, co zabezpiecza pełną identyfikowalność części.

Testowanie zapewnia sprawność hamowania
Trwa 40 sekund nim pompa podciśnieniowa zakończy pełny cykl testowy na okrągłym stole montażu w komórce testowej spółki Zeltwanger. Stanowisko kontroli jakości automatycznie przykręci obudowę i testuje szczelność pompy. Po potwierdzeniu, że wszystkie uszczelki zostały zamontowane i są nienaruszone, pompa zostaje w celu testowania podłączona do serwonapędu. Testowana jest w różnych zakresach prędkości z pomiarem momentu obrotowego i ciśnienia, poddawana jest próbie hydraulicznej ciśnienia oleju i testowi przepływu oleju w temperaturze pracy. Jeżeli pompa przechodzi wszystkie testy, laserowy system oznakowania umieszcza na niej kod Data Matrix zawierający wszystkie odczyty oraz numer seryjny i - prostym tekstem - datę produkcji.

Dane potwierdzają fakty
W następnym kroku czytnik kodu kreskowego DataMan skanuje nowy kod Data Matrix i sprawdza, czy wynik odczytu jest w 100% poprawny. Wynik odczytu stanowią zmierzone wartości jako całość. Krok ten zapewnia prawidłowe przypisanie uzyskanych wartości do każdego produktu w czasie jego żywotności.

Czytnik kodu kreskowego DataMan kontroluje, czy kod zawiera wszystkie niezbędne informacje z wcześniejszych etapów testowania, i czy są one czytelne. Jeżeli wszystkie informacje zostają rozpoznane i element spełnia kryteria, pompa podciśnieniowa zostaje zwolniona do dalszego etapu. Jeżeli informacje są niedokładne, części zostaną odrzucone i operator opatrzy je naklejką, która informuje o konieczności poprawy.

Wydajność definiuje standard
Wprowadzenie wartości uzyskanych w testowaniu do kodu Data Matrix i sprawdzenie, czy są czytelne i zachowane w celu identyfikowalności sprawia, że spółka Zeltwanger Automation cieszy się dużym zaufaniem i zapewnia niezawodność procesu. Czytnik kodu kreskowego DataMan oferuje oświetlenie, system obrazowania i procesor w małej kompaktowej integrowanej obudowie z możliwością łączności przemysłowej. Nawet w ograniczonych przestrzeniach w niedogodnych warunkach czytniki kodu kreskowego DataMan oferują wysoką szybkość dokładnego odczytu kodów 2D DPM (Direct Part Mark) Data Matrix.

W końcowej fazie nowe stanowisko montażu i kontroli jakości spółki Zeltwanger odsyła dane zawarte w kodach Data Matrix do bramki komputera PC posiadającego dwie karty sieciowe. W ten sposób działalność stanowiska jest oddzielona od sieci klienta. W przypadku błędnych zgłoszeń pracownicy serwisu spółki Zeltwanger mogą działać bezpośrednio za pomocą zdalnego serwera, bez konieczności sprawdzania przy pomocy systemu klienta, przez co zostaje zminimalizowany okres przestoju.

O firmie Cognex
Firma Cognex Corporation projektuje, rozwija, produkuje i wprowadza na rynek systemy związane z widzeniem maszynowym i przemysłowe systemy czytników kodów ID, czyli urządzenia, które potrafią "widzieć". Firma Cognex jest liderem światowym w dziedzinie widzenia maszynowego i przemysłowego odczytywania kodów ID. Systemy te używane są na całym świecie w wielu aplikacjach identyfikacyjnych, inspekcyjnych i naprowadzających, które związane są z procesem produkcji i dystrybucji, zwłaszcza w przemyśle samochodowym, spożywczym, farmaceutycznym, logistyce oraz przez producentów OEM. Centrala firmy mieści się w Natick, w amerykańskim stanie Massachusetts, zaś przedstawicielstwa regionalne firmy znajdują się w Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej, Europie i Azji. Swoją działalność firma Cognex rozwija również w Europie Wschodniej, gdzie obecnie oferuje wsparcie techniczne i szkolenia w swoich siedzibach regionalnych – w Polsce (we Wrocławiu) i na Węgrzech (w Budapeszcie). Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie firmy Cognex.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 23 październik 2014 13:46
Zaloguj się by skomentować