Zaloguj się

UniqueID - poznaj aktualne standardy zarządzania numerami GTIN

Polecamy! UniqueID - poznaj aktualne standardy zarządzania numerami GTIN

30 czerwca br. weszły w życie nowe - uproszczone zasady nadawania numerów na jednostki handlowe. Aktualne standardy zarządzania numerami GTIN są wynikiem kilkumiesięcznej pracy globalnej grupy roboczej UniqueID, złożonej z przedstawicieli 25 firm z całego świata (m.in. PepsiCo, Nestle, L’OREAL, P&G, Unilever, Ebay, Google, Alibaba.com, TESCO, Walmart, Carrefour, MetroGroup), która opracowała wytyczne, mające znacznie ułatwić przydzielanie numerów na produkty oraz zarządzanie nimi w łańcuchu dostaw.

Zamiast 46 reguł, które obowiązywały do tej pory, stworzono 10 podstawowych wytycznych, które wymagają nadania nowego numeru GTIN. Docelowo globalna grupa ma wypracować rozwiązanie, które umożliwi skuteczne identyfikowanie wariantów produktów i łatwe zarządzanie informacją o nich w Internecie.


W pogoni za dynamicznie zmieniającym się handlem detalicznym, przez ponad 40 lat zasady dotyczące nadawania globalnych numerów dla jednostek handlowych (GTIN) ulegały większym, bądź mniejszym modyfikacjom. W rezultacie powstał zestaw reguł, które według opinii niektórych kluczowych uczestników łańcucha dostaw są zbyt skomplikowane i za bardzo techniczne, co wiąże się z niewłaściwą ich interpretacją i jest sporym wyzwaniem dla wielu firm. Dodatkowo poprzez chęć sprostania coraz to bardziej wymagającym klientom, którzy oczekują ciągłych zmian i wprowadzania nowych wersji produktów, trudniejsze stało się skuteczne zarządzanie różnymi wariantami produktów.

Sporym wyzwaniem stała się również sprzedaż wielokanałowa. Klienci kupujący przez Internet ze względu na brak możliwości bezpośredniego porównania produktów, jakie ma miejsce podczas tradycyjnych zakupów, oczekują wiarygodnej, dokładnej i bardziej szczegółowej informacji o przedmiotach, które kupują. Brak dokładnych informacji na temat danego produktu ogranicza świadome podejmowanie decyzji zakupowych, a często nawet skutkuje rezygnacją z zakupów.

Biorąc pod uwagę potrzeby wszystkich uczestników łańcucha dostaw, organizacja GS1 uruchamiając projekt UniqueID, postawiła sobie za cel zapewnienie takiego poziomu identyfikacji produktów, który z jednej strony zaspokoi oczekiwania handlu wielokanałowego, a z drugiej strony sprosta oczekiwaniom innych uczestników łańcucha dostaw, dla których wzrastająca wariantowość produktów nie ma istotnego znaczenia i utrudnia wymianę danych.                

Działania prowadzone w ramach projektu skupiają się w 4 głównych obszarach:

1. Zebranie oraz ujednolicenie wszystkich podobnych do siebie zasad nadawania numerów GTIN oraz stworzenie na ich podstawie uogólnionych, jasnych reguł wspomagających zarządzanie Globalnymi Numerami Jednostek Handlowych.

2. Opracowanie prostego i zwięzłego zestawu wytycznych, które znacznie ułatwią proces decyzyjny podczas nadawania numerów GTIN, a także będą bardziej użyteczne i spełnią wymagania wszystkich uczestników łańcucha dostaw oraz klientów.

3. Ocena wpływu (zarówno pozytywnego, jak i negatywnego) zaprzestania ponownego użycia numeru GTIN po upływie wymaganego okresu karencji oraz stworzenie rekomendacji w tym zakresie.

4. Prace przygotowawcze wokół tematu związanego z identyfikacją wariantów produktów, które są mocno skorelowane z zasadami nadawania numerów GTIN.

Pierwszym krokiem przygotowań było zebranie i ujednolicenie wszystkich podobnych do siebie zasad i wskazanie kilku najważniejszych reguł, które bezwzględnie będą wymagały nadania nowego numeru GTIN (dla produktów nowych) oraz zmiany istniejącego numeru, dla produktów, które ulęgają modyfikacjom. W kolejnym etapie prace skupione będą na wypracowaniu skutecznego sposobu identyfikacji wariantów produktów.

Aktualne zasady zarządzania numerami GTIN wraz z przewodnikiem w wersji on-line, który ułatwi proces podejmowania decyzji podczas zarządzania numerami znajdują się na stronie: http://www.gs1.org/1/gtinrules/pl

Osoba kontaktowa:

Agata Horzela
tel. 61 850 49 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ostatnio zmieniany w wtorek, 19 lipiec 2016 15:23
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe