Zaloguj się

Omnikanałowość - czyli jak GS1 pomaga łączyć sprzedaż off-line i on-line

  •  Hałas Elżbieta
  • Kategoria: Wieści z GS1
Polecamy! Omnikanałowość - czyli jak GS1 pomaga łączyć sprzedaż off-line i on-line

Wraz ze wzrostem handlu e-commerce i mobile-commerce, konsumenci mają znacznie większe możliwości zakupowe, niż kiedykolwiek dotąd. Czując swoją siłę na rynku, mają też wzrastające oczekiwania, co do udostępniania informacji o produkcie, dostępności produktu oraz ułatwionej drogi jego zakupu, czyli tak zwanego doświadczenia zakupowego. Przez ostatni rok pozycja konsumentów i ich wpływ na handel detaliczny znacząco wzrosły w stosunku do ubiegłych lat i będą nadal wzrastać w kolejnych latach.

Konsumenci oczekują tego samego, łatwego i bezproblemowego doświadczenia zakupowego we wszystkich kanałach, w których robią zakupy: w sklepie, przez telefon czy przez Internet. Konsumenci oczekują także spójnej i dokładnej informacji o produktach oraz, oczywiście, ich szerokiej dostępności bez względu na kanał sprzedaży, w którym te zakupy realizują. Sektor detaliczny, tak obecnie intensywnie przemodelowywany przez wymagania ostatecznego konsumenta, potrzebuje stabilnych fundamentów w postaci standardów, na których może oprzeć współpracę z dostawcami. Te fundamenty, teraz i w przyszłości, zapewnia system GS1. Standardy GS1 zawsze wspierały efektywną współpracę w łańcuchu dostaw, od pierwszego momentu kiedy został zeskanowany pierwszy kod kreskowy. Kod kreskowy, a w zasadzie zakodowany w nim numer GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej - ang. Global Trade Item Number), znany także jako numer EAN, jako jedyny kod na świecie zapewnia unikalną identyfikację produktu bez względu na to, gdzie został on wyprodukowany. Kod ten, występujący praktycznie na większości opakowań detalicznych w sklepach i hipermarketach, umożliwia w łatwy sposób identyfikację produktów także w Internecie.

Od roku 2012 numer GTIN jest wykorzystywany przez algorytmy najczęściej używanej na świecie wyszukiwarki GOOGLE. W przeprowadzonych przez siebie wcześniej badaniach Google zauważyło, że zastosowanie numerów GTIN pozwala na lepsze łączenie danych produktowych z zapytaniami użytkowników, a produkty oznaczone GTIN notują nawet o 40% więcej odsłon. Obecnie numer GTIN jest coraz częściej wymagany przez duże platformy internetowe: Amazon, Ebay, Alibaba i innych. A ma to ogromne znaczenie, bo Internet coraz częściej wpływa istotnie także na sprzedaż tradycyjną. Ostatni raport opublikowany przez analityków rynku z firmy Forrester przewiduje, że do 2021 roku Internet i informacje tam prezentowane będą miały bezpośredni wpływ na 46% sprzedaży realizowanej w kanale tradycyjnym, czyli tak zwanym off-line. Co prawda, w 2015 roku ciągle aż 91% sprzedaży detalicznej w 7 największych krajach Unii Europejskiej pochodziło z kanału tradycyjnego, to jednak już teraz na ponad jedną trzecią jej wartości wpłynęły informacje udostępniane w sieci. Kategorie, których sprzedaż najbardziej odczuwa wpływy Internetu, to: produkty spożywcze, biżuteria, kosmetyki oraz produkty pro-zdrowotne. Tym bardziej istotne staje się zapewnienie pełnej i wiarygodnej informacji dla konsumenta, regularnie aktualizowanej i łatwo odnajdywanej. Dobry opis internetowy przekłada się na wyższą liczbę odwiedzających i potencjalnie wyższą sprzedaż.

Od 2014 roku organizacja GS1 aktywnie współpracuje ze wszystkimi największymi wyszukiwarkami na świecie (między innymi BING, Yahoo, Yandex) nad opracowaniem standardu opisu produktu w Internecie w ramach projektu schema.org. Celem projektu jest wdrożenie w Internecie standardu znaczników danych strukturalnych - małych fragmentów kodu strony internetowej, które ułatwiają wyszukiwarce identyfikację oraz "zrozumienie" treści strony, co powoduje wyświetlanie osobie poszukującej informacji bogatszych i bardziej dopasowanych treści. W wyniku tej współpracy powstał nowy standard GS1 SmartSearch. GS1 SmartSearch to oficjalnie zatwierdzony przez schema.org i GS1 rozszerzony standard opisu produktu, dla twórców stron internetowych. GS1 SmartSearch obejmuje zestaw standardowych znaczników i wytycznych do opisu danych na stronach internetowych tak, aby treści oznaczone w ten sposób były łatwiej znajdowane przez wyszukiwarki.

Artykuł zawiera 7270 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany w wtorek, 11 październik 2016 15:41
Zaloguj się by skomentować