Zaloguj się

Kody kreskowe w handlu XXI wieku

Polecamy! Kody kreskowe w handlu XXI wieku

Kody kreskowe dzisiaj są już codziennością, elementem dobrze znanej technologii, dla niektórych już nawet trochę przestarzałej, bo ponad 40-letniej. Ich wynalezienie nie tylko zrewolucjonizowało sposób prowadzenia handlu detalicznego i wygenerowało miliardy dolarów zysków, ale także wywołało potrzebę współpracy i budowania konsensusu między dotychczasowymi konkurentami. Obecnie jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji spowodowanej digitalizacją handlu i ogromnym wzrostem znaczenia ostatecznego konsumenta. Konsumenci mają obecnie nieporównywalnie większe możliwości zakupowe i oczekują łatwego i bezproblemowego doświadczenia zakupowego, bez względu na to jak robią zakupy: w sklepie, przez telefon czy przez Internet.

Wyzwania te powodują, że cały sektor detaliczny oraz łańcuchy dostaw, które go zaopatrują, tak obecnie przebudowywane, potrzebują stabilnych fundamentów w postaci standardów, na których mogłyby oprzeć znacznie głębszą niż dotąd współpracę. Fundamenty te teraz i w przyszłości zapewnia system GS1, zarządzany przez międzynarodową organizację, którą w Polsce reprezentuje GS1 Polska. Standardy GS1 zawsze wspierały efektywną współpracę w łańcuchu dostaw od pierwszego momentu kiedy został zeskanowany pierwszy kod kreskowy.

Kod kreskowy, a w zasadzie zakodowany w nim numer GTIN (ang. Global Trade Item Number), znany także jako numer EAN, jako jedyny kod na świecie, zapewnia unikalną identyfikację produktu, bez względu na to gdzie dany produkt został wyprodukowany. Kod ten, występujący praktycznie na większości opakowań jednostkowych, zbiorczych, umożliwia w łatwy sposób identyfikację produktów także w Internecie. Od roku 2012 numer GTIN jest wykorzystywany przez algorytmy najczęściej używanej na świecie wyszukiwarki GOOGLE. W przeprowadzonych przez siebie badaniach Google zauważyło, że zastosowanie numerów GTIN pozwala na lepsze łączenie danych produktowych z zapytaniami użytkowników, a produkty oznaczone GTIN notują nawet o 40% więcej odsłon. Obecnie numer GTIN jest coraz częściej wymagany przez duże platformy internetowe: Amazon, Ebay, Alibaba i innych.

A ma to ogromne znaczenie, bo Internet coraz częściej wpływa istotnie także na sprzedaż tradycyjną. Dane z 7 największych krajów UE , pokazują że już teraz informacje udostępniane w sieci miały wpływ na ponad 1/3 wartości całej sprzedaży detalicznej, a w 2021 ten wpływ dotyczył połowy sprzedaży realizowanej w kanale tradycyjnym , czyli tzw. off-line. Tym bardziej istotne staje się zapewnienie pełnej i wiarygodnej informacji dla konsumenta, regularnie aktualizowanej i łatwo odnajdywanej. Dobry opis internetowy przekłada się na wyższą liczbę odwiedzających i potencjalnie wyższą sprzedaż.

W wyniku współpracy GS1 ze wszystkimi największymi wyszukiwarkami na świecie (m.in. BING, Yahoo, Yandex) powstał nowy standard GS1 SmartSearch. Obejmuje on zestaw standardowych znaczników i wytycznych do opisu danych na stronach internetowych tak, aby treści oznaczone w ten sposób były łatwiej znajdowane przez wyszukiwarki. Do gromadzenia pełnych i wiarygodnych informacji o produkcie potrzebne są elektroniczne repozytoria. Organizacja GS1 wspólnie z partnerami technologicznymi aktywnie w wspiera wdrażanie technologii GDSN – Globalnej Sieci Synchronizacji Danych Podstawowych. Technologia ta zakłada korzystanie z certyfikowanych katalogów elektronicznych do przekazywania wszelkich danych związanych z produktem: zarówno danych B2B jak i B2C. Wykorzystanie katalogu GDSN w handlu nowoczesnym pozwala m.in. na eliminację błędów w opisie towarów i wynikających z tego kosztów oraz szybsze wprowadzanie nowych produktów na rynek. W 2016  roku Carrefour Polska, jako pierwsza sieć handlowa w Polsce rozpoczęła wdrożenie GDSN ze swoimi dostawcami celem wymiany informacji produktach w sposób całkowicie automatyczny i elektroniczny.

Odpowiednio opracowane standardy są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej także w logistyce. Upraszczają i pomagają automatyzować komunikację w łańcuchu dostaw. Jednym z takich standardów jest etykieta logistyczna GS1 coraz częściej stosowana w komunikacji między dostawcą a odbiorcą. Na etykiecie dostawca umieszcza informacje  na temat zawartości jednostki logistycznej oraz dane potrzebne do transportu, zarówno w postaci czytelnej wzrokowo jak i zakodowanej kodem kreskowym GS1. Informacje te może wykorzystać każdy kto uczestniczy w dostawie towaru. Etykieta ułatwia wprowadzenie skanowania do automatycznego odczytu danych i pomaga skrócić czas operacji magazynowych nawet do 50%. Przyczynia się do wyeliminowanie błędów przy wprowadzaniu danych w trakcie dostawy oraz umożliwia szybsze wdrożenie do pracy nowych pracowników.  Dostawcy, którzy oznakowali palety etykietą logistyczną GS1, przekonali się, że jej zastosowanie wpłynęło na skrócenie czasu przestoju samochodów dostawczych w czasie rozładunku. Ponadto, zdali sobie sprawę, że te same etykiety mogą wykorzystywać zarówno we współpracy z siecią, jak i we własnych procesach magazynowych: przyjęciu z produkcji, składowaniu, kompletacji i wydaniu.

Kody kreskowe GS1 i inne standardy GS1 są obecnie najczęściej i najszerzej stosowanymi standardami w handlu detalicznym i logistyce. Stosuje je ok. 2 mln firm na świecie, w tym ponad 20 tys. w Polsce. Od lat GS1 wspiera tysiące detalistów i ich dostawców w gromadzeniu i udostępnianiu dokładnych informacji o ich produktach – od producenta do konsumenta. Dostęp do tych danych umożliwia z kolei usprawnienia operacji w łańcuchu dostaw, poprawia zarządzanie zapasami oraz zwiększa dostępność towarów na półce, bez względu na to czy jest to półka wirtualna czy fizyczna. Zapewniając unikalną identyfikowalność oraz płynną wymianę produktów i informacji, standardy GS1 tworzą fundamenty umożliwiające skuteczne sprostanie ciągle rosnącym oczekiwaniom konsumentów.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 15 grudzień 2016 09:24
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe