Zaloguj się

Jak generować kody kreskowe?

Pierwszy kod kreskowy został zeskanowany w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu standardy GS1 znajdują swoje zastosowanie np. w handlu, ochronie zdrowia, TSL, wojsku, a od niedawna również w eCommerce, pomagając usprawnić transakcje, ułatwiając koordynację i zapewniając efektywne wykorzystanie zasobów w łańcuchu dostaw.

Kod kreskowy to graficzne odzwierciedlenie numeru np. GTIN-13. Do generowania kodów kreskowych służą programy graficzne, jak i narzędzie Moje GS1 (dostępne dla każdego uczestnika systemu GS1). Do bardziej zaawansowanych kodów kreskowych np. GS1-128 służą osobne programy.

Pierwsze 3 cyfry pod kodem oznaczają prefiks GS1, czyli kraju w którym doszło do rejestracji (dla Polski jest to 590). Nie oznacza to kraju produkcji! Następne cyfry (od czterech do siedmiu) to numer identyfikacyjny firmy, który razem z prefiksem GS1 tworzy „Prefiks firmy GS1”. Ostanie cyfry (od dwóch do pięciu) oznaczają numer produktu. Ostatnia cyfra to tzw. „cyfra kontrolna”, która sprawdza poprawność numeru.

Prawo do kodowania produktów według standardów GS1 (np. kodów kreskowych EAN-13) ma właściciel marki handlowej. Kodowanie to inaczej jednoznaczna identyfikacja jednostek handlowych poprzez globalne identyfikatory GS1 (numery). Jeżeli właścicielem marki handlowej jest producent, to nadaje numery z własnej puli. Jeśli właściciel marki handlowej zleca produkcję innej firmie to ma dwa rozwiązania:

- nadaje numery z własnej puli lub
- upoważnia producenta do nadania numerów na zleconą produkcję z puli numerów producenta.

Aby uzyskać kod kreskowy należy zostać członkiem Systemu GS1. Opłaty za uczestnictwo w Systemie GS1 składają się z dwóch zmiennych: jednorazowej opłaty rejestracyjnej i opłaty rocznej. Opłata rejestracyjna zależy od ilości potrzebnych kodów/numerów na opakowania jednostkowe/logistyczne/lokalizacje, a roczna od wysokości przychodów firmy za rok poprzedni oraz miesiąca przystąpienia do Systemu GS1.

Więcej na temat kodów kreskowych, Systemu GS1 oraz tematów pokrewnych można uzyskać na stronie internetowej Fundacji GS1 Polska.

Ostatnio zmieniany w środa, 30 sierpień 2017 13:09
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe