Zaloguj się

Rewolucja w wymianie danych z dostawcami sieci - GDSN

  •  Krzysztof Muszyński
  • Kategoria: Wieści z GS1
Polecamy! Rewolucja w wymianie danych z dostawcami sieci - GDSN

Magiczny skrót stał się popularniejszy odkąd Carrefour wdrożył to rozwiązanie do współpracy ze swoimi dostawcami. GDSN (Global Data Synchronisation Network) to sieć certyfikowanych katalogów pozwalająca na szybką i precyzyjną wymianę danych produktowych u wszystkich uczestników łańcucha dostaw - od producentów i dostawców, przez magazyny, transport, logistykę, aż po sklepy offline i online. GDSN opiera się na standardach GS1, zapewniając bezpieczną i ciągłą synchronizację danych podstawowych w czasie rzeczywistym. Jest to jeden z najważniejszych standardów GS1 wpływających na sposób gromadzenia, przetwarzania i ekspozycji informacji, do których powinni mieć dostęp nie tylko dostawcy, ale pośrednicy, sieci handlowe, sklepy internetowe, ale także konsumenci końcowi. GDSN to również środowisko 39 certyfikowanych katalogów działających na różnych kontynentach naszego globu, które taką właśnie wymianę danych zapewniają.

Rys. 1. Nowoczesna wymiana danych produktowych z wykorzystaniem katalogów standardu GDSN - Global Data Synchronisation Network.
(Opracowanie własne)


W wielu doniesieniach, krajowych i zagranicznych, wskazuje się, że to rozwiązanie, będące jednocześnie standardem jak i platformą informatyczną, bezpośrednio wpływa na opłacalność wymiany handlowej. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ u podstaw owej wymiany leżą prawidłowo zestawione informacje opisujące całe hierarchie opakowaniowe. Jest to szczególnie ważne w dobie sprzedaży omnikanałowej. Dzisiaj nabywca, a tym samym wszystkie podmioty uczestniczące w procesie sprzedaży muszą mieć dostęp do identyfikatora jednostki handlowej, czyli GTIN-u jak również nazwy i pełnego opisu w tym informacji wymiarowo - wagowych (patrz rys. 1.).
Prawidłowe dane powinny być wprowadzone do katalogów standardu GDSN przez dostawców a najlepiej przez właścicieli marek lub producentów. Tak przygotowane dane stanowią zaufane źródło dla pozostałych uczestników poprzez operatorów logistycznych, sieci handlowe a skończywszy na konsumentach.
Tu należy pamiętać, że im lepiej i pełniej opisany jest produkt tym sprawniej przebiega jego sprzedaż, w myśl zasady, że produkt jest kompletny jedynie wtedy, gdy posiada pełne (czyt. wyczerpujące) informacje.

Patrząc na światowe statystyki, Global Data Synchronisation Network, ostatnich kilku lat (rys. 2.) dostrzega się wyraźną tendencję wzrostu liczby przyłączanych uczestników i publikacji danych produktowych za pomocą tej platformy. Wpisuje się to w trend zaspakajania głodu na informacje pozwalające prawidłowo identyfikować wyroby w skali globalnej.


Rys. 2. Światowy rozwój GDSN na przestrzeni ostatnich pięciu lat
(Opracowanie własne na podstawie danych GS1 Global)

Dynamika rozwoju rynków handlu nowoczesnego (producent - sieci handlowe), w samych tylko sześciu miesiącach bieżącego roku wskazuje na wzrost liczby podmiotów i tym samym liczby publikacji danych produktowych przedziale 4-5 procent. (Szczegóły patrz rys. 3.)

Wg prognoz, za sprawą obecnie realizowanego wdrożenia GDSN w Carrefour Polska, również i rodzimi producenci będą mieli swój znaczny udział w tej statystyce. Deklaracja wspomnianej sieci, mówiąca o stopniowym wycofywaniu wymiany danych produktowych za pomocą kart Excel na rzecz katalogu globalnego do końca 2019 roku, z pewnością przyczyni się do zwiększenia opisywanej dynamiki.

 

Rys. 3. Dynamika rozwoju GDSN przez ostatnie pół roku 2018
(Opracowanie własne na podstawie danych GS1 Global)

Przełom roku jest właściwym momentem zarówno dla polskich dostawców jak i sieci handlowych na podjęcie decyzji o włączeniu się w inicjatywę standardu GDSN. Liczne korzyści płynące z tego rozwiązania, z pewnością ułatwią ten proces. Wśród nich najważniejsze to ujednolicenie wymiany danych produktowych. Ponadto możliwość korzystania z jednorodnego środowiska / platformy, która umożliwi wyeliminowanie podstawowych błędów. To z kolei metodycznie podniesienie jakości publikowanych danych produktowych wpływając na ograniczenie kosztów obsługi zdarzeń gospodarczych, a także pośrednio wpłynie na poprawę satysfakcji klienta.
Dostawcy sieci Carrefour Polska, dzięki wdrożeniu GDSN i poprawie danych produktowych już oszczędzili między 384 000 zł a 4 200 000 zł rocznie. Business case'y dostawców Carrefour Polska wykazują oszczędności z tytułu jednego parametru: Service Level. Zła jakość danych produktowych wpływa także, m.in. na:
- Produktywność zespołów (dostawcy, sieci handlowe, magazyny, transport i logistyka, etc.),
- Koszty zwrotu towarów,
- Koszty ponownego przyjęcia towarów,
- Koszty niedoszacowania zamówień  i utraconych korzyści ze sprzedaży.

Dziś, gdy kluczowym wyzwaniem w handlu jest omnichannel, czyli spójne zarządzanie kanałami offline i online, posiadanie wiarygodnych danych produktowych ma kluczowe znaczenie. GDSN usprawnia współpracę ogniw w łańcuchach dostaw, a także poprawia cyfrową wymianę informacji handlowych dla całej branży.
 
Więcej informacji na temat GDSN znajdziesz na stronie https://www.gs1pl.org/inne/materialy-do-pobrania

W przypadku pytań, prosimy o kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel.: 61-850-48-77

Ostatnio zmieniany w piątek, 18 styczeń 2019 11:16
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe