Zaloguj się

Terror zmian. Wyzwania adaptacji

Polecamy! Terror zmian. Wyzwania adaptacji

W artykule omawia się wyzwania związane z koniecznością przystosowania się do zmian, ze szczególnym uwzględnieniem problemów rodzących się w sferze logistyki i zarządzania łańcuchami dostaw.

Wprowadzenie: czy każdy sukces jest tymczasowy? Prawie 15 lat temu, Charles Fine (amerykański naukowiec i specjalista z dziedziny zarządzania operacjami, współpracownik MIT Sloan School of Management) ogłosił upadek zrównoważonej przewagi konkurencyjnej. Fine opisał świat, którym rządzi zmiana, argumentując: Każda przewaga jest tymczasowa. Im częstsze są zmiany trwa ona krócej. Zrównoważona przewaga to koncepcja wolnego tempa zmian, tymczasowa przewaga to koncepcja szybkiego tempa zmian. Tempo i częstotliwość zmian zwiększa się niemal wszędzie. W dzisiejszym świecie jedyna stała to zmiana! Starzenie się jest naturalnym końcem cyklu życia produktów, firm, koncepcji i idei - wszystkiego za wyjątkiem produktów, firm, koncepcji i idei najbardziej elastycznych i zwinnych, potrafiących szybko się zmienić. Firmy - podobnie jak produkty - przechodzą cykl swojego życia w czterech etapach: wprowadzenie, rozwój, dojrzałość i schyłek.
Obecnie cykl ten się skurczył. Powodem jest ogromna częstotliwość zmian wywołana przez skompensowane cykle technologiczne i nowe procedury wymiany wiedzy. Oznacza to sytuację, w której różnorodne podmioty działalności gospodarczej (również naukowej i dydaktycznej) znajdują się w stanie permanentnego wyścigu z dezaktualizacją. Andy Grove, współzałożyciel i prezes Intel Corporation, autor wielu książek z dziedziny inżynierii i zarządzania, opisał to wyzwanie następująco: Nowe otoczenie dyktuje dwie zasady: Pierwsza - wszystko dzieje się szybciej, druga - wszystko co może zostać zrobione będzie zrobione, jeżeli nie przez ciebie, to przez kogoś innego, gdzie indziej… Dlatego szczególnie istotne stają się odnawialne korzyści, a zdolność do ciągłej, szybkiej i prawidłowej adaptacji jest wartością.
Amerykańscy naukowcy Fawcett S.E (Goddard School of Business, Weber State University) i Waller M.A. (Sam M. Walton College of Business, University of Arkansas) w publikacji [1] wskazują na zmianę, jaką przeszła nazwa flagowej organizacji branżowej zrzeszającej logistyków z całego świata. Początkowo brzmiała ona National Council of Physical Distribution, później Council of Logistics Management, a obecnie Council for Supply Chain Management Professionals. To przykład adaptacji, która zapewniła instytucji przetrwanie. Zmiana nazwy i zakresu działania odzwierciedlała zmiany zachodzące w otoczeniu, w tym - powszechne dążenie do tworzenia dodatkowych wartości (dla odbiorców towarów i usług), związanych przede wszystkim z korzyściami, jakie niesie integracja (logistyka - integracja przepływów, zarządzanie łańcuchami dostaw - integracja procesów biznesowych).

 

Artykuł zawiera 23440 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany w środa, 02 październik 2019 10:02
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe