Zaloguj się

Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - podsumowanie 2019 roku

Polecamy! Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - podsumowanie 2019 roku

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała polski rynek magazynowy. Na koniec 2019 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 18,6 mln m kw., a od początku roku oddano do użytku rekordową ilość 2,72 mln m kw. W porównaniu z poprzednim rokiem nastąpił znaczący wzrost dostępności powierzchni magazynowej na większości rynków regionalnych w kraju.

Rynek magazynowy w Polsce wciąż rozwija się w dynamicznym tempie. Rekordowe wyniki po stronie podaży wynikają zarówno z wysokiego popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe (przede wszystkim w 2018 r.), jak i z dostępności kapitału i z zaufania inwestorów, którzy aktywnie poszukują atrakcyjnych nieruchomości przemysłowych w Polsce.
Rok 2019, w porównaniu z poprzednim, to również czas dużego wzrostu dostępności powierzchni magazynowej na większości rynków regionalnych w Polsce. Najwyższy poziom pustostanów odnotowano w regionie Polski Centralnej (408 000 m kw.), na Górnym Śląsku (249 000 m kw.), w okolicach Warszawy (203 000 m kw.) i na rynku poznańskim (po 202 000 m kw.). Tymczasowa nadpodaż, odnotowana w Poznaniu, na Górnym Śląsku i w Polsce Centralnej, jest rezultatem inwestycji o charakterze spekulacyjnym, realizowanych w 2019 r. na większą skalę niż w latach poprzednich, oraz relokacji kilku dużych najemców do nowych projektów, zrealizowanych na tym rynku.
Po słabszej pod względem aktywności najemców pierwszej połowie 2019 roku, w drugiej zaobserwowano już wyraźny wzrost aktywności najemców, dzięki czemu łączny popyt na powierzchnie magazynowe trzeci rok z rzędu osiągnął poziom około 4 mln m kw. W porównaniu do poprzedniego roku zmianie uległa natomiast struktura popytu, w której odnotowano wzrost udziału renegocjacji (z 25% do 32% wolumenu transakcji najmu). Jednocześnie, popyt netto obejmujący nowe umowy i ekspansje (2,7 mln m kw.) obniżył się nieznacznie o około 8% w porównaniu do 2018 r. oraz o 13% w relacji do rekordowego wyniku sprzed dwóch lat, gdy osiągnął ponad 3,1 mln m kw.
Wysoka podaż oraz nadal dobra kondycja rynku po stronie popytowej działają stabilizująco na poziom czynszów. W 2019 roku nie odnotowano większych zmian w poziomie czynszów na większości rynków regionalnych. Nieznaczne wzrosty o około 0,10 EUR/m kw./miesiąc odnotowano na rynku warszawskim, gdzie dotyczyły wybranych, najlepszych lokalizacji na pograniczu strefy miejskiej i okolic. W tych obszarach odczuwalna zaczyna być ograniczona podaż większych areałów gruntów inwestycyjnych, co spowodowało zwiększone zainteresowanie deweloperów mniejszymi działkami o powierzchni nawet około 2-3 ha (z przeznaczeniem pod projekty typu SBU lub dedykowane projekty typu BTS), co równocześnie przekłada się na wyższe ceny jednostkowe gruntu i warunki finansowe oferowane najemcom. W 2020 roku spodziewamy się utrzymania stawek bazowych czynszów za obiekty typu BIG -BOX na poziomie 2.50-3.80 EUR/m kw./miesiąc oraz spadku stawek efektywnych, które obecnie mieszczą się w zakresie od 2.00 do 3.20 EUR/m kw./miesiąc w zależności od lokalizacji.
Aktywność deweloperska utrzymuje się na wysokim poziomie. W budowie znajduje się prawie 1,9 mln m kw. powierzchni magazynowej. Prawie 80% całkowitego wolumenu inwestycji jest zlokalizowana na czterech rynkach regionalnych: Górnym Śląsku (493 000 m kw.), w Warszawie (470.000 m kw.), Wrocławiu (278 000 m kw.) i Trójmieście (263 000 m kw.).
W strukturze regionalnej nowych inwestycji nadal dominować będą główne huby logistyczne zlokalizowane w rejonie: Warszawy, Łodzi, Górnego Śląska, Wrocławia czy Poznania. Jednocześnie dalszy rozwój infrastruktury drogowej oraz ograniczona dostępność kadr w głównych aglomeracjach determinują dynamiczny rozwój oferty magazynowej na mniejszych rynkach regionalnych, takich jak: Trójmiasto, Lublin czy Rzeszów. Ponadto inwestycje deweloperskie coraz częściej dotyczą nowych lokalizacji na rynkach wschodzących. Po Zielonej Górze, Opolu, Białymstoku i Kielcach, gdzie w ostatnich latach powstały już pierwsze obiekty klasy A, przyszedł czas na nowe jak np.: Olsztyn, Legnica, Gorzów Wielkopolski czy Radom.
Najważniejsze trendy obserwowane w zeszłym roku będą aktualne również w 2020 roku. Popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową nadal warunkowany będzie w głównej mierze dynamicznym rozwojem sektora e-commerce.

Cały Raport jest dostępny poniżej w formacie PDF.

 

Raport pochodzi ze strony: https://media.pl.cushmanwakefield.com.pl/

Ostatnio zmieniany w wtorek, 24 marzec 2020 13:20
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe