Zaloguj się

Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - I kwartał 2020 roku

Polecamy! Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - I kwartał 2020 roku

I kwartał 2020 r. na rynku powierzchni magazynowych zakończył się dobrymi wynikami zarówno po stronie popytu, jak i podaży. Łączne zasoby rynku przekroczyły poziom 19 milionów m kw. - jak podaje międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield w raporcie "Marketbeat Polska - I kwartał 2020 roku".

Aktywność najemców utrzymała się bardzo wysokim poziomie. Dane za I kwartał 2020 roku pokazują, że łączny wolumen transakcji najmu osiągnął prawie 960 000 m kw., co jest drugim najwyższym wynikiem popytu odnotowanym na polskim rynku magazynowym w pierwszych trzech miesiącach roku. Popyt netto obejmujący nowe umowy i ekspansje osiągnął prawie 790 000 m kw., co stanowiło 82% wszystkich transakcji. To również znakomity rezultat, świadczący o dobrej kondycji rynku. W ostatnich latach udział popytu netto w ogólnych wynikach (popycie brutto) stanowił ok. 65-70%, podczas gdy ok. 30-35% przypadało na renegocjacje kontraktów.
Wskaźnik pustostanów utrzymał się na stabilnym poziomie 7,4% w ujęciu kwartalnym, przy czym wzrósł o 1,8 pp. w porównaniu do stanu sprzed roku, co w głównej mierze wynikało ze wzrostu zaangażowania deweloperów w inwestycje spekulacyjne, widocznego w zeszłym roku.
Początek 2020 roku był wyjątkowy dla sektora przemysłowego - w pierwszym kwartale transakcje inwestycyjne wyniosły ponad 1 miliard EUR (1 023 mln). Stanowiło to 58% wolumenu wszystkich transakcji zrealizowanych w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w przypadku biur (618 mln EUR) i dziesięciokrotnie więcej niż w przypadku powierzchni handlowych (108 mln EUR). Dotychczas rekordowym dla rynku magazynowego rokiem był rok 2018, w którym wartość inwestycji wyniosła łącznie 1,79 miliarda EUR. Wynik z 2019 roku wyniósł niewiele mniej, bo 1,54 miliarda EUR. Wśród najbardziej aktywnych inwestorów na rynku magazynowym są fundusze amerykańskie, z krajów azjatyckich (Chiny, Malezja, Singapur, Korea), południowoafrykańskie oraz niemieckie.

PANDEMIA SARS-COV-2 A RYNEK MAGAZYNOWY W POLSCE
Aktualna sytuacja jest skomplikowana dla wszystkich - zarówno najemców, jak i właścicieli nieruchomości. Warto jednak podkreślić, że większość firm stara się traktować obecne realia jako wyzwanie i zmieniać, tak by zaadaptować się do sytuacji. Tym samym rynek magazynowy radzi sobie całkiem nieźle, szczególnie na tle pozostałych segmentów nieruchomości komercyjnych. Należy jednak pamiętać, że całościowy obraz jest złożony. Mamy sektory, w których najemcy mierzą się z ogromnymi utrudnieniami biznesowymi i walczą o utrzymanie płynności. Dynamicznie rozwijający się w Polsce sektor motoryzacyjny boryka się ze wstrzymanymi lub znacząco ograniczonymi procesami produkcji oraz zmniejszonym popytem, co w konsekwencji prowadzi do odłożonych w czasie decyzji inwestycyjnych. Część najemców odnotowuje spadki, na umiarkowanym poziomie lub balansuje mniej rentowne aktywności biznesowe, tymi które lepiej sprawdzają się w obecnej sytuacji. Są też firmy, które rosną i rozwijają się z dynamiką dużo większą niż kiedykolwiek wcześniej, co w głównej mierze wynika z przyśpieszonego rozwoju usługi sprzedaży w kanale e-commerce. Dynamika działań i zmian jest ogromna.

 

Cały Raport jest dostępny poniżej w formacie PDF.

Raport pochodzi ze strony: https://media.pl.cushmanwakefield.com.pl/pr/508792/cushman-wakefield-podsumowuje-sytuacje-na-rynku-magazynowym-w-i-kwartale-2020-roku

Ostatnio zmieniany w czwartek, 14 maj 2020 16:23
Zaloguj się by skomentować
https://sundaypolska.pl/?utm_source=b2b_logistyka_logistyka&utm_medium=ff&utm_campaign=SundayDajeMoc_TK&utm_content=display&utm_term=gitara
Strony internetowe