Zaloguj się

Optymalizacja kosztów transportu drogowego za pomocą systemów telematycznych

Polecamy! Optymalizacja kosztów transportu drogowego za pomocą systemów telematycznych

Artykuł skupia się na ukazaniu kilku najważniejszych obszarów zastosowania systemów telematycznych, dzięki którym można w prosty sposób zmniejszyć koszty usługi, a co za tym idzie, zwiększyć konkurencyjność na rynku transportowym.

Początek XXI wieku rozpoczął bardzo ważny okres w przemyśle, który dzisiaj śmiało możemy nazywać czwartą rewolucją przemysłową. Termin ten użyła po raz pierwszy, podczas targów w Hanowerze, firma BOSCH GmbH. Przemysł 4.0 udoskonalił poprzednią wersję 3.0, potocznie nazywaną "wiekiem komputerów", która zwiększyła automatyzację produkcji poprzez wprowadzenie sieci komunikacji człowiek/maszyna. Było to możliwe za sprawą błyskawicznego rozwoju sieci internetowej. Pobierane dane w czasie rzeczywistym pozwalały nie tylko na analizę, ale również na sterowanie łańcuchami logistycznymi i zwiększenie efektywności w niektórych przypadkach nawet o 30%.
Telematyka wywodzi się z języka francuskiego i jest połączeniem dwóch wyrazów: telekomunikacja (télécommunication) i informatyki (informatique). Termin ten obejmuje rozwiązania telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne oraz rozwiązania automatycznego sterowania, dostosowane do potrzeb obsługiwanych systemów fizycznych w sposób wynikający z ich zadań, infrastruktury, organizacji, procesów utrzymania oraz zarządzania i zintegrowane z tymi systemami. Początek historii telematyki transportu zaczyna się w latach 70.-80. zeszłego stulecia, wraz z pojawieniem się technologii RDS (Radio Data System), która miała na celu przekazywanie danych o nazwie i rodzaju nadawanego programu oraz informacji dla usług dodatkowych. Sygnał nadawany w technologii RDS charakteryzuje się szerszym pasmem częstotliwości, dzięki któremu mamy możliwość wyświetlenia nazwy stacji czy skorzystania z innych funkcji systemu wspierających kierowcę do uzyskania informacji takich, jak aktualne informacje drogowe (TP/TA), typ programu, pogoda, rodzaje muzyki (PTY). Wadą tej technologii jest jednokierunkowy przesył danych "radio → użytkownik", co znacznie ogranicza komunikację między stronami.
Gros literatury, poruszającej kwestię telematyki transportu, wydano po 2000 roku. Jest to bardzo młoda dziedzina wiedzy, prężnie rozwijająca się równolegle z dostępną techniką. Największą przeszkodą w rozwoju telematyki był sposób przesyłania danych. Barierę tę przełamało pojawienie się Internetu, który w bardzo krótkim czasie rozprzestrzenił się na cały świat. Nikt nie przewidział, że możliwości sieci zrzeszą tak ogromną liczbę użytkowników, w związku z czym wzrosło zapotrzebowanie na jej dostępność w każdym miejscu. Spowodowało to rozwinięcie sieci GSM, która rozszerzyła swoje usługi nie tylko o rozmowy i SMS, ale także o tani transfer danych. Dało to możliwość dwukierunkowego sposobu komunikacji, doprowadzając do lepszego przepływu informacji między osobami uczestniczącymi w przewozie nt. przebiegu danego transportu, dzięki czemu można już nie tylko lepiej planować transport, ale także na podstawie czujników zamontowanych w samochodzie analizować informacje.

 Cały artykuł jest dostępny poniżej w formacie PDF.

O transporcie pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2018.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

 

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 07 wrzesień 2020 13:51
Zaloguj się by skomentować