Zaloguj się

Raport Cresa Polska - Occupier Insight - I poł. 2020 r.

  •  Bolesław Kołodziejczyk, Iga Kraśniewska
  • Kategoria: Raporty i analizy
Polecamy! Raport Cresa Polska - Occupier Insight - I poł. 2020 r.

Według najnowszego raportu "Occupier Insight - I poł. 2020 r.", opublikowanego przez firmę doradczą Cresa Polska, rynek powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce nadal dynamicznie się rozwija. Sektor ten staje się beneficjentem zachodzących zmian, których główną przyczyną był wybuch pandemii.

- Pomimo czasowego zamrożenia gospodarki nadal obserwowaliśmy bardzo wysoki poziom aktywności wśród deweloperów i najemców. Na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy w Polsce przybyło ponad 1 milion m kw. powierzchni magazynowej, a łączne zasoby kraju wzrosły do 19,6 mln m kw. W tym czasie najemcy wynajęli ponad 2,4 mln m kw. powierzchni, a jedną z podpisanych umów była rekordowa transakcja - mówi Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cresa.

Najwyższy popyt na poziomie 550 000 m kw. zaobserwowano w województwie mazowieckim, gdzie wolumen transakcji stanowił 55% średniej rocznej z lat 2015-2019. Wielkość pojedynczej transakcji wyniosła średnio 6900 m kw. W pierwszej połowie 2020 roku najemcy, głównie z sektora handlowego, wynajęli na krótki okres dodatkowo 250 000 m kw. na potrzeby przechowywania niesprzedanych zapasów sklepowych z powodu zamknięcia centrów i obiektów handlowych.

Rekordową transakcją było podpisanie umowy najmu na 200 400 m kw. przez nieujawnionego najemcę z branży e-commerce w parku Panattoni w Świebodzinie (woj. lubuskie). Za tak wysoką aktywność, w wyniku której średnia wielkość transakcji wzrosła o 800 m kw. rok do roku, odpowiada dynamiczny rozwój firm z branży e-commerce i logistyki, co jest pochodną wzmożonego zainteresowania konsumentów zakupami online.

Na koniec pierwszego półrocza 2020 roku w budowie pozostawało 1,9 mln m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej. Aktywność deweloperska koncentruje się w znacznym stopniu w województwie śląskim (435 000 m kw.) i mazowieckim (417 000 m kw.) - to o 24% więcej niż rok wcześniej. Warto wyróżnić województwo lubuskie, gdzie realizowana powierzchnia jest pięciokrotnie większa niż w 2019 roku.

Absorpcja w okresie od stycznia do czerwca wyniosła łącznie 1 mln m kw., co oznacza spadek o 13% w stosunku do pierwszego półrocza 2019 roku. Istniejące budynki oferują ok. 1,4 mln m kw. wolnej powierzchni. W budynkach będących w budowie udział powierzchni niewynajętej wyniósł 38%.

Wskaźnik powierzchni niewynajętej na koniec czerwca 2020 roku spadł do poziomu 7%, co jest wartością o 0,6 p.p. wyższą od średniej z poprzednich 4 kwartałów. Ze względu na znaczący efekt bazy, silny popyt i utrzymujący się duży wolumen nowej podaży stopa pustostanów powinna się utrzymać w stabilnym przedziale 6,7%-10%.

Na większości rynków regionalnych bazowe stawki czynszowe nie uległy zmianie. Niewielkie obniżki - o 0,3 EUR za 1 m kw. miesięcznie zanotowano w regionie Poznania.

 

Cały Raport jest dostępny poniżej w formacie PDF.

Raport pochodzi ze strony: https://cresa.pl/imponujaca-pierwsza-polowa-roku-na-rynku-powierzchni-magazynowo-przemyslowej

Ostatnio zmieniany w czwartek, 10 wrzesień 2020 11:05
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe