Zaloguj się

Jak wyobraża Pan sobie przyszłość logistyki "ostatniej mili"?

  •  Jan Bartels
  • Kategoria: Logistyka
Polecamy! Jak wyobraża Pan sobie przyszłość logistyki "ostatniej mili"? Fot. Pixabay

Redakcja Logistyki spytała eksperta Jana Bartelsa (SVP Customer Fulfillment Zalando) o to jak wyobraża sobie przyszłość logistyki "ostatniej mili"?

Zalando wyznaczyło sobie jasny cel. Chcielibyśmy być "pierwszym adresem" w kwestii mody, tzw. "Starting Point for Fashion". W związku z tym nieodzownym elementem jest - z jednej strony dostępność szerokiego i znaczącego dla klienta asortymentu, z drugiej - doskonała obsługa. Klienci oczekują pozytywnego doświadczenia zakupowego, które wpisywałoby się w ich styl życia, a nie odwrotnie. Z kolei ich rosnące oczekiwania motywują również same przedsiębiorstwa, takie jak nasze, do nieustannego rozwoju, ponieważ w ostatecznym rozrachunku to kwestia "wygody" (Convenience) współdecyduje o zakupie lub rezygnacji z niego, a więc świadczy o sukcesie lub porażce.

Dzięki naszej silnej sieci partnerów realizujących dostawy możemy oferować w tym obszarze ponad 70 produktów, cały czas je rozwijając. W celu jeszcze lepszego dostosowania oferty do potrzeb naszych klientów - jako rozszerzenie usług dla dostaw "ostatniej mili" - stworzyliśmy usługę pod nazwą ZPL - Zalando Premium Logistics. We współpracy z lokalnymi partnerami, takimi jak IPS czy Liefer24 - w ponad 50 miastach w Niemczech - w Hamburgu, Berlinie czy Augsburgu możemy zaoferować naszym klientom dostawę tego samego lub następnego dnia, docierając do nich w czasie, kiedy faktyczne są obecni w domu. W tym przypadku wykorzystujemy inteligentną technologię sortowania paczek i planowania tras. Jesteśmy przekonani, że powiązanie inteligentnej technologii z silną siecią sprzedaży będzie w przyszłości kluczowym czynnikiem doskonałego serwisu.

Klienci otrzymują swoje zamówienie nie tylko szybciej i wygodniej. Korzystają na tym także mieszkańcy, ponieważ dzięki optymalizacji tras dostawa odbywa się w godzinach wieczornych, dzięki czemu nasza usługa może się również przyczynić zmniejszenia ruchu w centrach miast. Zupełnie nową koncepcję dostaw testujemy w Danii. Chodzi o nowy system nadań i odbioru (Pick-up & Drop-off System), którego nazwa w języku duńskim brzmi "Din Nabo" ("Twój sąsiad"). Umożliwia on osobom prywatnym tworzenie u siebie indywidualnych punktów nadania i odbioru przesyłek. Dzięki temu klienci Zalando otrzymują swoje przesyłki w sposób wygodny, jak nigdy dotąd.

Jako największa w Europie platforma online w branży modowej i lifestylowej ponosimy także dużą odpowiedzialność za środowisko. W związku z tym – zarówno nasze działania operacyjne, jak i dostawy oraz zwroty są od roku neutralne klimatycznie. Nadal pracujemy nad redukcją śladu węglowego w obszarze transportu, konsolidując przesyłki i trasy lub inwestujemy w projekty w obszarze dostaw, opierające się na rozwiązaniach proekologicznych, takich jak pojazdy elektryczne czy rowery towarowe - wykorzystywane właśnie na etapie ostatniej mili. Jesteśmy przekonani, że zindywidualizowane doświadczenie zakupowe daje szansę większego sukcesu niż oferta "one size fits all". W kontekście wykorzystania wielu nowych dostępnych innowacji technologicznych rosną również oczekiwania klientów. Dziś trudno przewidzieć, które innowacje technologiczne będą determinowały logistykę w e-commerce za 10 lat. Jedno jest jednak pewne: kwestia wygody będzie nadal ważnym czynnikiem zwiększającym satysfakcję klientów i źródłem pozyskania nowych.

Artykuł pochodzi z czasopisma Logistyka 5/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Logistyka 5/2020

Ostatnio zmieniany w piątek, 13 listopad 2020 15:57
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe