Zaloguj się

Dematic automatyzuje logistykę chłodniczą producenta żywności Agristo

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Ziemniaki są jednym z najważniejszych warzyw na świecie, a coraz więcej konsumentów sięga również po ich przetworzoną lub mrożoną wersję. Jednym z największych producentów żywności wytwarzanej z ziemniaków jest Agristo N.V. To belgijskie rodzinne przedsiębiorstwo zaopatruje w swoje wyroby supermarkety, firmy cateringowe, sieci fast foodów oraz zakłady przetwórstwa spożywczego, eksportując je do ponad 80 krajów na całym świecie. Aby zapewnić najwyższą możliwą jakość produktów, poszerzając równocześnie własne moce produkcyjne i magazynowe, Agristo wyposażyło swoje chłodnie w technologię automatyzacji Dematic. Ta specjalizująca się w intralogistyce firma zainstalowała ostatnio w siedzibie Agristo w Harelbeke, na północ od Brugii, w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania z ośmioma układnicami i przenośnikiem z podnośnikami palet. Wcześniej firma Dematic zautomatyzowała również zakłady produkcyjne w Nazareth i Wielsbeke w Belgii oraz w Tilburgu w Holandii. Całym przepływem materiałów steruje inteligentny system zarządzania magazynem WMS firmy Dematic.

Mimo że przedsiębiorstwo Agristo N.V. zajmuje już pozycję globalnego gracza w dziedzinie opracowywania i produkcji mrożonych wyrobów z ziemniaków, do dzisiaj preferuje współpracę z regionalnymi producentami tego warzywa. Dostarczane do zakładu ziemniaki są myte, sortowane, a następnie przetwarzane na chipsy i inne produkty ziemniaczane, takie jak purée ziemniaczane, krokiety czy frytki. W zakładzie produkcyjnym w Wielsbeke codziennie średnio 120 ciężarówek dostarcza prawie 3500 palet świeżych ziemniaków. Do momentu wysyłki wszystkie produkty Agristo są przechowywane w chłodniach wysokiego składowania. Automatyczne składowanie i pobieranie palet z magazynu oraz ich transport do doku załadunkowego realizowane są przez rozwiązanie intralogistyczne firmy Dematic. 

Innowacja, automatyzacja i optymalizacja
Do 2023 roku Agristo planuje produkować prawie milion ton wyrobów z ziemniaków rocznie. Biorąc pod uwagę prawie 20.000 ton w pierwszym roku po założeniu przedsiębiorstwa w 1986 roku, jest to niemalże skok kwantowy. Aby w dalszym ciągu elastycznie reagować na potrzeby klientów i zagwarantować najlepszą możliwą jakość produktów, firma już teraz wyznacza standardy i stawia na innowacyjne rozwiązania. Dotyczy to również intralogistyki, która została zoptymalizowana przez systemy automatyzacji firmy Dematic. - W przemyśle spożywczym jakość i czas dostawy są ważnymi czynnikami decydującymi o konkurencyjności przedsiębiorstwa - wyjaśnia Jery Bonny, kierownik łańcucha dostaw w Agristo N.V. - Dlatego też stale poszukujemy możliwości nie tylko modernizacji naszej palety produktów, lecz również optymalizacji procesów magazynowych. Ważną strategiczną decyzją była na przykład inwestycja w technologię automatyki Dematic dla chłodni magazynowych. Ten specjalista w zakresie intralogistyki zainstalował w różnych miejscach w pełni zautomatyzowane magazyny wysokiego składowania.

Już na początku tego stulecia Agristo zbudował pierwszy magazyn chłodniczy wysokiego składowania w swojej siedzibie, w holenderskim Tilburgu. Kolejne zostały wprowadzone w siedzibie głównej w Harelbeke, a także w belgijskich zakładach w Nazareth i Wielsbeke. - Nasza wydajność wejściowa w tych zakładach sięga 200 palet na godzinę, a wydajność wyjściowa - 600 palet na godzinę - podkreśla Jery Bonny. - To dlatego, że produkujemy przez całą dobę, a palety wysyłamy tylko w dni robocze od godziny piątej rano do dziewiątej wieczorem.
Wszystkie zamówienia klientów są przekierowywane za pośrednictwem systemu SAP ERP bezpośrednio do oprogramowania WMS firmy Dematic. - Następnie system logistyczny steruje automatycznymi układnicami w chłodniach, aby pobrać właściwe palety i dostarczyć je na właściwą rampę załadowczą za pomocą systemu przenośników z podnośnikami palet - wyjaśnia Jery Bonny. Podobnie jak w Tilburgu i Nazarecie, również w tym zakładzie Dematic wdrożył kompletny system logistyczny i automatyzację.

Niezawodny partner w automatyce intralogistycznej
Pierwsza chłodnia w Tilburgu została zautomatyzowana przez firmę Egemin, która została później przejęta przez Dematic. Następnie w ścisłej współpracy z Dematic wykonano drugą, trzecią i czwartą chłodnię, każdą z pewnymi innowacjami i optymalizacjami. - Jako że każda chłodnia to olbrzymia inwestycja, rozważaliśmy również innych dostawców dla Wielsbeke. Jednak ze względu na sprawdzoną już jakość, integrację z klientem, obsługę 24/7 oraz proaktywne myślenie w zakresie możliwych optymalizacji, podobnie jak w poprzednich przypadkach zdecydowaliśmy się na Dematic - podsumowuje Jery Bonny.

W zeszłym roku Dematic zbudował w Wielsbeke w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania z ośmioma układnicami z widłami teleskopowymi i przenośnikiem z podnośnikami palet do dostarczania i odbierania wszystkich palet. Rozwiązanie to łączy z produkcją i wysyłką również drugą chłodnię na terenie zakładu. Podobnie jak w pierwszym magazynie, cały system jest kontrolowany przez oprogramowanie WMS firmy Dematic. - Wszystkie palety w naszych chłodniach są składowane podwójnie i potrójnie w celu optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni - wyjaśnia Jery Bonny. - System ustawiania kolejności w rozwiązaniu przenośnikowym Dematic pozwala nam również na tymczasowe buforowanie palet, dzięki czemu możemy realizować kilka zamówień w tym samym czasie tak efektywnie, jak to możliwe - dodaje. Podczas transportu wewnętrznego wszystkie palety są sprawdzane w kilku miejscach.

Krótki okres zwrotu
Zanim firma Agristo zdecydowała się na automatyzację własnych chłodni, już od kilku lat korzystała z usług zewnętrznych magazynów. - Jeśli porównamy koszty magazynowania zewnętrznego i związane z tym koszty transportu z inwestycjami, to chłodnia zwróci się za pięć - sześć lat - prognozuje Jery Bonny. Dochodzą do tego korzyści wynikające z lepszej kontroli jakości produktów, możliwości optymalizacji procesów oraz, co ważniejsze dla Agristo, elastyczności i zdolności do reagowania na potrzeby klientów. Duże sieci supermarketów mają często sezonowe szczyty lub organizują oferty specjalne. Takie przypadki muszą być sprawnie przewidywane przez dostawcę. Jeśli weźmiemy pod uwagę również ambitne plany Agristo na najbliższe lata i prognozowany wzrost liczby klientów, firma będzie nadal inwestować w swoje chłodnie.

Jak zapewnia Bonny, w pierwszej kolejności Agristo zwróci się wtedy ponownie do firmy z Heusenstamm. - Po oddaniu do użytku w zeszłym roku czwartej chłodni, z której jesteśmy w pełni zadowoleni, omówiliśmy już z Dematic ewentualną dalszą optymalizację. W mojej ocenie nasze rozmowy są zawsze bardzo konstruktywne i zorientowane na klienta.
Dotyczy to również usług serwisowych. Ponieważ sprawne działanie wszystkich systemów logistycznych ma dla Agristo kluczowe znaczenie biznesowe, zawarto umowę serwisową i konserwacyjną 24/7 dla całego zakładu. - Zarówno w Belgii, jak i w Holandii Dematic dysponuje lokalnym zespołem serwisowym z wieloletnim doświadczeniem w przemyśle spożywczym, który szybko reaguje na nasze pytania - podkreśla Jery Bonny. - Ponadto co kwartał odwiedza nas mechanik, który przeprowadza konserwację całego systemu przenośnikowego oraz inne prace profilaktyczne.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 07 grudzień 2020 10:34
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe