Zaloguj się

Innowacja dla branży transportowej - opakowania zwrotne Komebac

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Jedną z branż, która stawia największe wyzwania przed firmami logistycznymi, jest przemysł automotive. Duże zróżnicowanie ładunków i napięte terminy dostaw sprawiają, że procesy transportu i magazynowania muszą być planowane w każdym szczególe. Ich kluczowym elementem są właściwie dobrane opakowania transportowe. Nowe pojemniki Komebac® z bardzo lekkiego i wytrzymałego tworzywa EPP pozwalają przyspieszyć i zoptymalizować procesy logistyczne na każdym etapie.

Do produkcji przeciętnego samochodu potrzebnych jest kilkanaście tysięcy różnych części, od wrażliwych elementów elektroniki aż po całe podzespoły mechaniczne o dużych gabarytach. Ponadto koncerny motoryzacyjne oferują jeden model w różnych wersjach wyposażenia. Produkcja i przechowywanie tak dużej ilości komponentów w jednej fabryce byłoby nieracjonalne ekonomicznie, a wręcz niewykonalne fizycznie. Szacuje się, że producenci samochodów wykonują zaledwie 15% finalnego pojazdu, a znaczną większość elementów i podzespołów samochodowych dostarczają im zewnętrzni poddostawcy według precyzyjnie uzgodnionego harmonogramu. Aby zapewnić płynność seryjnej produkcji, wszystkie procesy logistyczne muszą być ściśle zsynchronizowane, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz fabryki. Ważną rolę w łańcuchu dostaw "just in time" odgrywają stosowane w obrocie między firmami opakowania zwrotne. Nie tylko muszą one spełniać wymagania obowiązujące w produkcji przemysłowej, lecz także te wynikające ze specyficznych standardów odnoszących się tylko do branży automotive. Wszystkie te kwestie uwzględniono w innowacyjnych pojemnikach Komebac® firmy Knauf Industries. Opakowania produkowane z bardzo lekkiego spienionego tworzywa to nowa, atrakcyjna alternatywa dla popularnych rozwiązań z plastiku.


Opakowania Komebac® można przystosować do zawartości

Mniej kilogramów - więcej korzyści
W branży logistycznej wciąż dąży się do optymalizacji kosztów i warunków przewozu, przy czym firmy transportowe muszą być w stanie zagwarantować swoim klientom pewność i czasowość dostaw. W branży automotive te dwie ostanie kwestie mają krytyczne znaczenie, gdyż ewentualne odstępstwa od zatwierdzonego harmonogramu dostaw czy uszkodzenia części podczas transportu mogą skutkować wstrzymaniem całej linii produkcyjnej i jej kosztownym przestojem. Pojemniki Komebac® stanowią odpowiedź na te wyzwania, gdyż pozwalają uprościć niektóre etapy łańcucha logistycznego, a dzięki temu przyspieszyć cały proces. Ten unikatowy na skalę rynku produkt jest efektem połączenia bogatych właściwości fizycznych spienionego polipropylenu (EPP) z doświadczeniem firmy Knauf Industries w przetwórstwie tworzyw sztucznych na potrzeby branży automotive. Jego podstawową zaletą jest minimalna waga, która wynika ze struktury piankowego materiału. Aż 95% jego objętości stanowi powietrze, dzięki czemu produkowane z niego opakowania Komebac® mają o 65% niższą wagę w porównaniu do tradycyjnych plastikowych pojemników. Przekłada się to na mniejszą łączną masę ładunku, obniżenie zużycia paliwa, a co za tym idzie - także kosztów transportu. Niewielka waga opakowania sprawia ponadto, że może ono być przenoszone przez jedną osobę, co wpływa na lepszą logistykę przeładunku. Przewożone towary są przy tym dobrze chronione przed uszkodzeniami. Spieniony polipropylen ma doskonałe właściwości tłumiące i pochłania uderzenia, a przy tym nie ulega trwałym odkształceniom. O jego wytrzymałości mechanicznej może świadczyć fakt, że znajduje on zastosowanie w produkcji zderzaków samochodowych. Ze względu na zawartość powietrza jest skutecznym izolatorem termicznym, dzięki czemu tworzy barierę przed ekstremalnymi temperaturami, które mogą zaszkodzić np. elementom elektroniki. Produkowane z niego opakowania już teraz doskonale sprawdzają się przy transporcie np. baterii do samochodów elektrycznych.

Opakowania Komebac® mogą być produkowane w różnych kolorach

Jeden materiał - liczne możliwości
Opakowania Komebac® są w całości produkowane ze spienionego polipropylenu w procesie formowania pneumatycznego. W standardowej ofercie dostępne są rozwiązania w czterech rozmiarach odpowiadających wymiarom palet transportowych. Stosowana w zakładzie Knauf Industries technologia produkcji pozwala im jednak łatwo i ekonomicznie nadać indywidualne cechy. Pojemniki Komebac® mogą być precyzyjnie dostosowane do specyficznych potrzeb, wynikających z warunków przewozu, specyfiki przewożonego towaru czy nawet konkretnej linii produkcyjnej. Bogate możliwości produkcyjne obejmują różne wersje wykonania, od tradycyjnych zamykanych pudeł z ergonomicznymi uchwytami na drobne części, aż po bardziej złożone kontenery z indywidualnie projektowanymi przegródkami i specjalnymi wkładkami ochronnymi, które mogą także odpowiadać kształtom zawartości. W przypadku transportu wrażliwej elektroniki istnieje również opcja zastosowania tworzywa elektrostatycznego. Na tym jednak lista możliwości się nie kończy, gdyż technologia formowania pozwala na personalizację pojemnika w najdrobniejszym szczególe. Na jego zewnętrznej stronie można wytłoczyć logotyp firmy, nazwę przewożonego towaru, a nawet nadać indywidualny kolor całemu opakowaniu lub jego poszczególnym elementom. Taki zabieg ma nie tylko znaczenie estetyczne, lecz także praktyczne, gdyż pozwala ułatwić sortowanie produktów na magazynie. Producent pomyślał również o innych ułatwieniach w zakresie identyfikacji produktu. Oprócz specjalnego pola na tradycyjne, przyklejane etykiety, pojemniki mogą być wyposażone w czujniki rejestrujące parametry transportowe i wysyłające je w czasie rzeczywistym do spedytora czy firmy transportowej. Wszystko to sprawia, że są one silnym ogniwem w nowoczesnym łańcuchu logistycznym.


O Knauf Industries
Firma Knauf Industries to jeden z największych przetwórców tworzyw sztucznych na świecie. Produkuje wysokiej jakości kształtki, opakowania i izolacje z materiałów spienionych EPS i EPP, a także elementy plastikowe wykonane metodą wtrysku tworzyw termoplastycznych. Już od ponad 20 lat dostarcza rozwiązania motoryzacyjne dla największych na świecie producentów oryginalnego wyposażenia (OEM) i bezpośrednich dostawców (Tier 1). 41 nowoczesnych zakładów produkcyjnych na całym świecie elastycznie dostosowuje swoje zdolności do potrzeb i wymagań klientów z branży motoryzacyjnej. Gwarancją innowacyjności jest wyspecjalizowane Centrum R&D. Obydwa polskie zakłady Knauf Industries posiadają certyfikaty IATF 16949:2016 będące gwarancją najwyższej jakości produkcji i stałego doskonalenia. W Polsce części dla branży automotive powstają w zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Mszczonowie (pod Warszawą) oraz w Nowej Wsi Wrocławskiej. Więcej informacji na stronie: www.knaufautomotive.com/pl

Artykuł pochodzi z czasopisma LOGISTYKA 1/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

 

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 05 marzec 2021 07:32
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe