Zaloguj się

Pytamy eksperta: Jakie trendy będą dominowały na rynku powierzchni magazynowych, przeznaczonych do obsługi e-commerce w Europie w 2021 roku?

  •  Tim Assmann, Metroplan Eastern Europe GmbH
  • Kategoria: Logistyka

Tim Assmann, Senior Manager w Metroplan Eastern Europe GmbH:

Dziś trudno sobie wyobrazić życie codzienne konsumentów w Europie bez handlu online. W ostatnich 10 latach w Niemczech obroty w e-commerce wzrosły czterokrotnie. W ostatnim roku lockdown spowodował ich dodatkowe zwiększenie o ponad 15 procent. Z powodu pandemii niektórzy sprzedawcy działający w handlu stacjonarnym w Europie oferowali po raz pierwszy swoje produkty właśnie w Internecie.

Logicznym następstwem wzrostu e-commerce jest rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i potencjał konieczny do obsługi zamówień. Popyt na nowoczesne nieruchomości logistyczne dla handlu wysyłkowego odnotował wyjątkowy wzrost. Klienci zamawiają w Internecie najczęściej odzież i elektronikę. Problemem jest wielkość zwrotów, wynosząca niekiedy ponad 30 procent. Zwroty wymagają większego nakładu pracy oraz zapotrzebowania na powierzchnię magazynową i operacyjną, a także generują wysokie koszty dla sprzedawców. Wiele firm wysyłkowych przenosi realizację manualnych procesów zwrotów do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, charakteryzujących się niższymi kosztami.

Tim Assmann MetroplanOczywiście automatyzacja procesów w obszarze fulfillment i sztuczna inteligencja pomagają w optymalizowaniu powierzchni magazynowych, jednak rosnąca złożoność operacji - z powodu rosnącej ilości asortymentów - będzie wyzwaniem dla logistyków. W ostatnich 12 miesiącach konsumenci musieli kupować w Internecie np. meble. Trend ten będzie nadal generował wzrost sprzedaży online w branży meblarskiej oraz popyt na powierzchnie magazynowe. Rosnący popyt kontrastuje jednak ze zmniejszającą się dostępnością gruntów. W wielu regionach metropolitalnych Europy Środkowo-Wschodniej - oprócz kwestii dostępności pracowników - wyzwaniem jest obecnie poszukiwanie lokalizacji. Obok "klasycznych" inwestycji typu greenfield, coraz większą atrakcyjnością będą cieszyły się projekty brownfield. Przykładem są tereny wykorzystywane wcześniej przez wojsko czy przemysł ciężki, które w wielu przypadkach mają bardzo dobrą infrastrukturę, a tym samym duży potencjał.
Metroplan Eastern Europe w ramach swojej wieloletniej działalności opracował specjalne metodyki i bazy danych, aby w ten sposób wskazywać najlepsze lokalizacje logistyczne.

Dowiedz się więcej o powierzchniach magazynowych dla e-commerce:
- posłuchaj podcastu "Obok logistyki"

Ostatnio zmieniany w wtorek, 23 marzec 2021 09:32
Zaloguj się by skomentować