Zaloguj się

E-rowery cargo jako nowoczesne rozwiązanie problemów ostatniej mili

DHL Express, międzynarodowy dostawca usług ekspresowych, we współpracy z REEF Technology, firmą dostarczającą usługi mobilności i logistyki w Ameryce Północnej, wdraża od 2020 roku trójkołowe elektryczne rowery cargo do obsługi dostaw w Miami. Rowery, zasilane silnikiem elektrycznym, wyposażone zostały w specjalny kontener ładunkowy, dzięki któremu kurierzy są w stanie przewieźć ładunki o masie nawet 180 kg. Roczne użytkowanie roweru elektrycznego do obsługi ostatniej mili redukuje emisję CO2 o 100.000 kg!

Projekt, który wdrożyły obie firmy, miał na celu realizację strategii DHL GoGreen, zakładającej zminimalizowanie śladu węglowego związanego z obsługą dostaw na etapie ostatniej mili. DHL planuje wdrożenie ekologicznych rozwiązań dla tego segmentu dostaw w 70% swojej działalności do 2025 r. Każdy wdrożony przez firmę rower e-cargo umożliwia jej usunięcie z ulic jednej konwencjonalnej furgonetki, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ruchu drogowego, hałasu i zanieczyszczenia, zapewniając jednocześnie szybkie i sprawne dostawy dla klientów.

E-commerce, który w ostatnich latach gwałtownie się rozwija (a od czasu pandemii koronawirusa jeszcze bardziej przyspieszył) zwiększył znacząco popyt na dostawy w ramach ostatniej mili. Firmy zajmujące się dostarczaniem przesyłek, coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie dość, że pozwolą im sprawnie obsłużyć rosnącą liczbę przesyłek, to jeszcze pozostaną w zgodzie z koncepcją zrównoważonego rozwoju miasta. Elektryczne rowery cargo są jednym z takich rozwiązań, które coraz bardziej zyskują na popularności, szczególnie w przypadku miast o większym zanieczyszczeniu powietrza, hałasie, problemach z parkowaniem i płynnością ruchu drogowego, zwłaszcza jeśli w swoich celach mają np. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

- Obszary miejskie o dużym zagęszczeniu ludności to miejsca, w których odnieśliśmy największy sukces wdrażając rowery e-cargo w celu zastąpienia tras samochodów dostawczych - 1 do 1 - mówi Greg Hewitt, CEO DHL Express.

Wiele firm wyznacza sobie ambitne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i elektryczne rowery cargo znakomicie wpisują się w ten trend, charakteryzując się zerową emisją spalin. Wyniki badań firmy doradczej Salford wskazują, że jedna firma może zmniejszyć emisję CO2 nawet o 75%, przestawiając dostawy z samochodów dostawczych na rowery e-cargo, kiedy tylko jest to możliwe. Oprócz kwestii środowiskowych i zdrowotnych, rowery e-cargo łagodzą problemy związane z parkowaniem, ruchem ulicznym i zatłoczeniem w miastach. W zależności od przepisów miejskich rowery e-cargo mogą poruszać się po ulicach lub korzystać z pasów rowerowych i stref przyjaznych dla rowerzystów, takich jak parki, aby ominąć miejsca z największym ruchem ulicznym. Niektóre miasta traktują kurierów, korzystających z rowerów e-cargo w sposób ulgowy, umożliwiając np. bezpłatne parkowanie w komercyjnych strefach parkingowych, wcześniej zarezerwowanych dla samochodów dostawczych. Oznacza to, że kurierzy mogą podjechać do miejsca dostawy, zaparkować tuż przed budynkiem, zostawić paczki i wyruszyć w dalszą drogę, gdy w tym samym czasie tradycyjne samochody dostawcze będą traciły czas na stanie w korkach i poszukiwanie wolnego miejsca parkingowego. W tym przypadku często kończy się to parkowaniem w nieodpowiednich miejscach lub blokowaniem ruchu autobusowego i samochodowego.

Także w Polsce rowery cargo zyskują na popularności i są coraz częściej wykorzystywane w dużych miastach przez firmy takie jak Dachser, GLS, DHL Parcel, DPD.

Na podstawie: www.freightwaves.com

Więcej o rowerach cargo pisaliśmy także w artykułach:
- Urząd Miasta w Gdyni dotuje rowery cargo
- Elektryczne rowery Dachser w coraz większej liczbie miast
- Dzika logistyka miejska - raport Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze
- Czeski Dachser uruchomił dostawy rowerem towarowym
- Rowery cargo w służbie GLS w Krakowie (artykuł w czasopiśmie Logistyka 5/2020)

Ostatnio zmieniany w piątek, 16 kwiecień 2021 08:22
Zaloguj się by skomentować