Zaloguj się

Dostrzegamy możliwość wykorzystania technologii wodorowych oraz dronów do świadczenia usług w miastach Metropolii

Polecamy! Dostrzegamy możliwość wykorzystania technologii wodorowych oraz dronów do świadczenia usług w miastach Metropolii Fot. Pixabay

Janusz Mincewicz rozmawia z Kazimierzem Karolczakiem, przewodniczącym Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Janusz Mincewicz: Czy jest Pan zadowolony z komunikacji miejskiej w Metropolii?
Kazimierz KarolczakKazimierz Karolczak:
Oczywiście chciałbym, żeby funkcjonowała jeszcze lepiej i pewnie nie jestem odosobniony w takiej ocenie, bo podobnie uważają prezydenci innych polskich miast. Rozwój transportu publicznego jest dla nas strategiczny, bo tworząc atrakcyjną ofertę komunikacji miejskiej, poprawiamy tym samym komfort i jakość życia. Dzięki temu nasze miasta mogą przestać być rozjeżdżane przez samochody i mogą stawać się coraz bardziej przyjazne mieszkańcom. W komunikacji miejskiej jest jeszcze naprawdę dużo do zrobienia. Od samego początku naszego istnienia pracujemy, żeby tę ofertę stale udoskonalać. Chcemy, żeby wysoki standard był dla nas czymś naturalnym. Do tego dążymy. Jednak trzeba też przyznać, że w ciągu ponad trzech lat naszego funkcjonowania udało się już dużo poprawić. Na niektóre z tych rozwiązań mieszkańcy czekali od ponad 20 lat. To nie tylko wprowadzenie wspólnych biletów, umożliwiających korzystanie ze wszystkich pojazdów jeżdżących pod szyldem ZTM, ale również ważne zmiany organizacyjne, które poprawiły kontakt z pasażerami i przyspieszyły czas reakcji, żeby niespodziewane zdarzenia drogowe były jak najmniej odczuwalne.

J. M.: Jakie są dalsze plany?
K. K.: Jeśli mówimy o naszych działaniach związanych z rozwojem transportu, to priorytetem jest zbudowanie systemu zrównoważonej mobilności miejskiej. Chodzi zatem o takie rozłożenie punktów ciężkości i akcentów, aby maksymalnie usprawnić przemieszczanie się po Metropolii, dzięki czemu wszyscy będziemy mniej czasu tracić na dojazdy. W naszych założeniach kręgosłupem ma być kolej jako najszybszy i najbardziej ekologiczny środek transportu. Na drugim miejscu są rowery, które są bezkonkurencyjne do pokonania kilkukilometrowych odcinków w mieście. Dlatego inwestujemy w rozbudowę nowych tras o znaczeniu komunikacyjnym i transportowym oraz przygotowujemy się do uruchomienia jednej z większych w Europie wypożyczalni rowerów miejskich. Natomiast gdy spojrzymy szerzej na nasze plany strategiczne, to na pierwszy plan wysuwają się działania związane z ograniczeniem niskiej emisji, które mają olbrzymi wpływ na poprawę komfortu życia w naszych miastach. Bardzo nas cieszy zmiana w ustawach szczegółowych, która przyznała nam nowe kompetencje w tym zakresie. Dzięki temu wspólnie z gminami możemy uczestniczyć w rządowym programie Stop Smog. Ważne są też dla nas działania, które zwiększają atrakcyjność regionu. Poza tymi, o których rozmawialiśmy wcześniej, to również te dotyczące wykorzystania m.in. nowych technologii w zarządzaniu miastami, czy budowanie międzynarodowej sieci współpracy.

J. M.: Na jakim etapie jest projekt Kolei Metropolitarnej?
K. K.: Jesteśmy w trakcie opracowania studium wykonalności. Jest to dokument, który uszczegółowi założenia koncepcji i da nam "zielone światło" do zlecenia pierwszych prac projektowych i wbicia łopaty w ziemię. Warto również dodać, że rok 2020 mocno przybliżył nas do urzeczywistnienia naszych planów związanych z odbudowaniem znaczenia transportu szynowego na naszym obszarze. Wszystkie kilkanaście projektów, które zgłosiliśmy do rządowego programu Kolej Plus, zostały zakwalifikowane do drugiego etapu i wpisują się w naszą koncepcję Kolei Metropolitarnej. Dzięki tej dotacji może zostać odbudowana linia kolejowa w Pyskowicach, może zostać utworzone nowe połączenie z Bytomia do Rudy Śląskiej czy dobudowany drugi tor na trasie z Katowic do Orzesza. To dla nas ogromna szansa. Co ważne, gdy otrzymamy dotację, Metropolia ze swojego budżetu sfinansuje wkład własny, którego łączna wysokość może wynieść ok. 200 mln zł.

J. M.: Pojawił się pomysł, by na wzór Tokio, wybudować kolej napowietrzną w regionie. Czy to realny projekt?
K. K.: Każdy pomysł, który może przyczynić się do podniesienia atrakcyjności naszego regionu i jego konkurencyjności, jest warty rozważenia. Każdą taką decyzję podejmujemy w oparciu o rzetelne analizy i twarde dane, dlatego możliwość budowy kolei typu monorail jest jednym z elementów prac nad studium wykonalności Kolei Metropolitalnej. Zostaną tam przedstawione szczegółowe informacje czy jej powstanie na naszym obszarze jest możliwe, zasadne i celowe. Jeśli wyniki prac nad studium potwierdzą, że budowa kolei jednoszynowej przyczyni się do rozwoju naszego obszaru, będziemy się starać, by inwestycję tę zrealizować.

J. M.: Czy z perspektywy 4 lat działalności, utworzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii było dobrym pomysłem?
K. K.: Zdecydowanie tak, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Powstanie Metropolii dało nowy impuls i zacieśniło współpracę między miastami. Wyposażyło nas w narzędzia prawne, dzięki którym możemy podnosić jakość i komfort życia mieszkańców, a także atrakcyjność gospodarczą regionu i podejmować działania, które spowolnią proces wyludniania się naszych miast. W ciągu ponad trzech lat udało się nam zrobić naprawdę dużo. To nie tylko zmiany w transporcie publicznym, ale też utworzenie grup zakupowych prądu i gazu, które przynoszą miastom realne oszczędności, podejmowanie działań związanych z ochroną środowiska i poprawą jakości powietrza oraz poszukiwanie rozwiązań problemów związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych, za które coraz większe rachunki płacą samorządy, a co za tym idzie również mieszkańcy. To także zaangażowanie w nowe, innowacyjne projekty, dzięki którym mamy szansę stać się światowym liderem, bo w tym "wyścigu" już uczestniczymy. Tę przyszłość dostrzegamy m.in. w rozwoju technologii wodorowych oraz dronów, wykorzystywanych do świadczenia usług w miastach. To nie są scenariusze filmu science-fiction, ale realne możliwości, które mogą wzmocnić specjalizację naszego regionu i tworzyć nowe miejsca pracy.

Więcej o nowoczesnej logistyce miejskiej piszemy w czasopiśmie Logistyka 2/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Logistyka 2/2021

 

 

Ostatnio zmieniany w środa, 05 maj 2021 12:14
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe