Zaloguj się

Ile kosztuje fulfillment? - koszty eCommerce

Polecamy! Ile kosztuje fulfillment? - koszty eCommerce

Twój magazyn przestaje wystarczać. Zajmowanie się kwestiami logistycznymi zajmuje Ci tyle czasu, że brakuje go na rozwój biznesu. Koszty zatrudnienia pochłaniają większość Twoich przychodów. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to znak, że powinieneś zainteresować się usługą fulfillmentu.

Czym jest fulfillment?
W tym artykule znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby zrozumieć, jak wyliczane są koszty tego modelu logistycznego. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat samej usługi – zachęcamy do lektury artykułu podlinkowanego we wstępie. Ogólnie rzecz ujmując, fulfillment dla eCommerce, to po prostu outsourcing logistyki przez zewnętrznego partnera, który często jest określany jako centrum logistyczne, centrum fulfillmentowe lub firma 3PL (z angielskiego third-party logistics).

Taka firma:

 • prowadzi dla Ciebie magazyn (zgadza się, nie musisz mieć własnego magazynu),
 • przechowuje towary i przygotowuje je do wysyłki,
 • zajmuje się wysyłką i odbiorem zwrotów.

Co to dla Ciebie oznacza?

Twoje możliwości vs. sprzedaż
Sektor eCommerce każdego roku przyciąga masę chętnych. Wynika to z tego, że próg wejścia do tego biznesu jest stosunkowo niski. Potrzebujesz przecież tylko strony internetowej, prawda? Jednak faktem jest, że klucz do sukcesu w tym biznesie jest znacznie bardziej złożony i obejmuje następujące elementy:

 • Dobry pomysł na biznes i świetną ofertę.
 • Sprawdzonych dostawców i partnerów biznesowych.
 • Skuteczny marketing i sprawną obsługę klienta.
 • I wreszcie – uporządkowane procesy logistyczne.

Tak naprawdę w eCommerce jak nigdzie indziej Twoje możliwości przekładają się bezpośrednio na sprzedaż w prosty i niepodważalny sposób. Bez doskonałego marketingu, wyróżniającej się oferty i efektywnej logistyki, nie tylko nie będziesz w stanie rozwijać firmy, ale nawet utrzymanie stałych klientów będzie dużym wyzwaniem. Oznacza to, że jeśli chcesz rozwinąć biznes, musisz się przyłożyć do poszerzenia swoich możliwości.

Jednym z najlepszych sposobów na rozwijanie sklepu internetowego jest poprawa logistyki, która stanowi trzon każdego biznesu eCommerce. Logistyka eCommerce może przybrać różne formy, jednak sprowadza się ona najczęściej do dwóch głównych opcji:

 1. Zajmujesz się wszystkim sam, jedynie z niewielką pomocą firm zewnętrznych (kurierzy).
 2. Przekazujesz kwestie logistyczne zewnętrznej firmie (fulfillment dla eCommerce).

Czy warto zainteresować się drugą opcją? I jeśli tak, to kiedy?

Jakie są koszty magazynowania?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy fulfillment Ci się opłaci, najpierw należy przeanalizować aktualne koszty związane z logistyką. Pod uwagę powinieneś wziąć szereg elementów:

 • koszty magazynowania,
 • koszty zaopatrzenia,
 • koszty dystrybucji,
 • utrzymywanie pracowników (pełnoetatowych i sezonowych),
 • zarządzanie pracą magazynu.

Te wszystkie koszty sumują się tworząc współczynnik TCO (total cost of ownership). Wynajem 100 m kw. magazynu w Polsce będzie Cię kosztować od 1500 do 3000 zł miesięcznie. Oczywiście stawka za 1 m kw. różni się w zależności od lokalizacji takiego magazynu, oferowanych rozwiązań i usług dodatkowych. Najdroższe magazyny są w Warszawie, gdzie stawka maksymalna może być nawet dwa razy wyższa od średniej! Drogie magazyny to też takie, które są zlokalizowane w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych, np. lotnisk czy portów.

Kolejna istotna kwestia to zarządzanie pracą magazynu. Duże sklepy eCommerce korzystają z systemów takich jak WMS (zarządzanie pracą magazynu), CRM (zarządzanie klientami) i ERP (zarządzanie zasobami w firmie). Chociaż systemy te znacznie ułatwiają pracę, nie jest żadną tajemnicą, że większość nowych sklepów nie może sobie pozwolić na takie udogodnienia, ponieważ są one po prostu drogie we wdrożeniu. Kolejna sprawa, która często umyka uwadze to takie drobne, wręcz niezauważalne opłaty, na przykład za opakowania kartonowe, czy taśmę. I tak, koszty jednostkowe takich elementów są niskie, ale pomnożone przez 1000 zaczynają odgrywać znaczącą rolę.

Ostatnia sprawa to kurierzy. Im mniej paczek wysyłasz, tym gorsze stawki zaoferuje Ci firma kurierska. Oznacza to, że będziesz musiał pobierać od klientów wyższe opłaty za wysyłkę zamówień, co na pewno nie przyczyni się do ich zadowolenia.

Podsumujmy – jeśli chcesz mieć magazyn w dobrej lokalizacji, korzystać z atrakcyjnie wyglądających opakowań i zapewniać klientom najwyższej klasy usługę logistyczną (np. poprzez ekspresowe dostawy), musisz przygotować się na wysokie koszty. W rezultacie utrzymywanie magazynu z jednym pełnoetatowym pracownikiem będzie Cię kosztować około 10 000 zł miesięcznie. I to niezależnie od przychodu w danym miesiącu.

Gdy sobie to wszystko policzysz, naturalne jest, że będziesz szukać innego rozwiązania. I tutaj do gry wchodzi outsourcing logistyki. Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej.

Od czego zależy cena fulfillmentu?
W fulfillmencie dla eCommerce to właśnie firma logistyczna zajmuje się przechowywaniem towarów, organizowaniem ich w magazynie, pakowaniem, wysyłką, a nawet odbiorem zwrotów i reklamacji. W skrócie – firma 3PL zajmuje się wszystkim, co dzieje się offline. Centrum logistyczne dostarcza też opakowania do pakowania zamówień i negocjuje atrakcyjne stawki z kurierami. W modelu tym sklep płaci tylko za wykorzystane usługi i zajmowaną przestrzeń magazynową.

Wszystko zależy od konkretnego przypadku, ale na ogół usługa fulfillmentu jest tańsza od realizowania wysyłek własnym sumptem.

Wynika to przede wszystkim z efektu skali. Centrum fulfillmentowe ma znacznie lepszą pozycję negocjacyjną, ponieważ taka firma wysyła tysiące paczek miesięcznie. Możliwe zatem są do wynegocjowania naprawdę dobre ceny za opakowania i inne materiały, a także za samą wysyłkę.

Pracując z firmą logistyczną, masz możliwość zamienić koszty stałe (np. utrzymania magazynu) na zmienne. Płacisz przecież tylko za faktycznie wykorzystane usługi. A zatem możesz zwiększać lub zmniejszać zajmowaną powierzchnię w magazynie Twojej firmy 3PL w zależności od aktualnych potrzeb. Nie musisz też nikogo zatrudniać na etacie. Nie martwisz się nagłymi wzrostami sprzedaży (święta, Black Friday), ani jej spadkami (wakacje), ponieważ centra logistyczne są przygotowane do obsługi różnych wolumenów zamówień. W efekcie dla wielu firm taki model logistyczny jest po prostu opłacalny. Pojawia się jednak w tym momencie ważne pytanie:

Komu się opłaca korzystać z fulfillmentu?
Możemy ogólnie powiedzieć, że każdemu, kto już nie radzi sobie z logistyką własnymi siłami. Jeśli rozważasz zatrudnienie na etacie pracownika, którego jedyną rolą będzie pakowanie i wysyłka zamówień, to dobry znak, że czas rozważyć outsourcing. Dla wielu sklepów taki punkt przełomowy to moment, gdy zaczynają wysyłać ponad 1000 paczek miesięcznie.

Trzeba powiedzieć uczciwie – fulfillment nie jest dla każdego. Małe sklepy będą postrzegać tę usługę jak zbędny koszt i dodatkową komplikację. Jednak sklepy, które dynamicznie się rozwijają i dostrzegają, że każdego miesiąca obsługa zamówień wymaga coraz więcej pracy, na pewno szybko zrozumieją korzyści wynikające z tego modelu.

FORMA ROZLICZENIA LOGISTYKI ECOMMERCE
Najpowszechniejszy, a zarazem najbardziej opłacalny model rozliczeniowy to P4P (z angielskiego pay for performance). Tak jak już wspomnieliśmy, to model, który opiera się na wykorzystanych usługach, a zatem:

 • zajmowanej przestrzeni magazynowej,
 • liczby wysyłanych paczek,
 • usług dodatkowych.

Jeśli w danym miesiącu masz mniej klientów, na przykład w czasie wakacji, koszty obsługi logistycznej także spadają. Kiedy natomiast spodziewasz się nagłego wzrostu sprzedaży (np. w czwartym kwartale roku), koszty te będą wyższe. Ale jednocześnie masz pewność, że każdy klient będzie obsłużony na tym samym poziomie. Jeśli z kolei nie chcesz zamawiać więcej towarów, a Twój sklep zajmuje mniej miejsca w magazynie firmy logistycznej – także płacisz mniej.

Współpraca z zewnętrznym partnerem logistycznym to bardzo elastyczny model, który dostosowuje się do Twoich aktualnych warunków i potrzeb.

Pamiętaj też, że centrum fulfillmentowe pozwala Ci zaoszczędzić coś znacznie cenniejszego niż pieniądze – czas. Nie musisz się martwić logistyką i współpracą z kurierami. Wszystko dzieje się automatycznie. Urlopy, zwolnienia lekarskie czy wypadki w magazynie w ogóle Cię nie interesują. Zyskujesz w ten sposób dodatkowy czas, który możesz przeznaczyć na marketing i rozwój biznesu. I w tym tkwi siła outsourcingu logistyki – to model, który pozwala Ci wzrastać.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o fulfillmencie dla eCommerce, odwiedź Omnipack.io i poproś o szczegóły. 

Ostatnio zmieniany w czwartek, 27 maj 2021 13:02
Zaloguj się by skomentować