Zaloguj się

Raport o stanie rynku pocztowego w 2020 roku

Polecamy! Raport o stanie rynku pocztowego w 2020 roku Fot. UKE

Jaki był rok 2020 dla polskiego rynku pocztowego? Czy sprawdziły się prognozy analityków, że zdystansowanie społeczne i lockdown pobudzając handel elektroniczny, przełożą się na dynamiczne wzrosty ilości dostarczanych przesyłek kurierskich? Na te pytania odpowiada "Raport o stanie rynku pocztowego w 2020 roku", opracowany przez ekspertów Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Od kilku lat polski rynek pocztowy rósł w bardzo szybkim tempie, znacznie wyprzedzając tempo wzrostu całej polskiej gospodarki. Jednak w odniesieniu do roku 2020 możemy mówić wprost o boomie nienotowanym od chwili liberalizacji rynku. Dotyczy to szczególnie najważniejszego jego segmentu - przesyłek kurierskich.

W 2020 roku operatorzy działający w kurierskim segmencie rynku zwiększyli swoje przychody łącznie aż o niemal 1,7 mld zł w stosunku do 2019 roku. Taki skok przełożył się na blisko 33-proc. tempo wzrostu. Natomiast wolumen dostarczonych przez nich przesyłek wzrósł aż o 196 mln sztuk w stosunku do 2019 roku, co oznacza 45-proc. tempo wzrostu.

Co więcej, analitycy spodziewają się, że rynek e-commerce przez najbliższe lata będzie nadal rósł w tempie dwucyfrowym. Dalsze inwestycje w sieci punktów odbioru zapowiadają niemal wszyscy najwięksi gracze i jeżeli potwierdzą się prognozy wzrostu wartości polskiego rynku e-commerce, to wolumen przesyłek kurierskich w ciągu najbliższych kilku lat może wzrosnąć nawet do wartości rzędu 750 mln przesyłek rocznie.

Cały Raport jest dostępny poniżej w formacie PDF.

Raport pochodzi ze strony: https://uke.gov.pl/akt/raport-o-stanie-rynku-pocztowego-w-2020-roku

Ostatnio zmieniany w piątek, 04 czerwiec 2021 12:16
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe