Zaloguj się

Huby Mobilności - nowa era mobilności miejskiej

Polecamy! Huby Mobilności - nowa era mobilności miejskiej

Huby Mobilności to specjalnie zorganizowane parkingi dla pojazdów współdzielonych. Gromadzą one w wybranych punktach nieruchomości lub miasta wypożyczane za pomocą aplikacji rowery, elektryczne jednoślady (zwłaszcza hulajnogi i skutery) oraz auta z systemów carsharingowych. Dodatkowo, w Hubach Mobilności można skorzystać z ładowarek do różnych pojazdów elektrycznych.

Pierwszy Hub Mobilności wystartował w maju tego roku w Warszawie - przy kompleksie biurowym Adgar Plaza przy ul. Postępu 15 - oferując w formule ogólnodostępnej i całodobowej elektryczne hulajnogi Dott, elektryczne skutery blinkee.city oraz auta współdzielone od Traficar (w tym także elektryczne i dostawcze). Siłą Hubów Mobilności jest przy tym fakt, że mogą one oferować dowolny zestaw usług współdzielonej mobilności dostępnych na lokalnym rynku, o ile ich dostawcy zdecydują się udostępnić swoje pojazdy w danej lokalizacji.
Poza fizyczną obecnością pojazdów w hubach ich użytkownicy mają także do swojej dyspozycji multimodalny planer podróży Vooom - w postaci bezpłatnej aplikacji, która zaplanuje podróż z A do B przy wykorzystaniu różnych form transportu: pieszo, różnymi pojazdami współdzielonymi oraz transportem publicznym (w oparciu o aktualny rozkład jazdy). Planer multimodalny bierze pod uwagę nie tylko dostępność pojazdów w danej chwili i prognozę dostępności pojazdu w przyszłości, ale także ich zasięg (np. poziom naładowania hulajnogi), możliwość zwrotu w miejscu docelowym, czy drogi, po której dany pojazd może się poruszać (np. elektryczne samochody po buspasach).

Dlaczego Huby Mobilności?
Misją Hubów Mobilności jest dostarczanie lokalnej społeczności oraz miastom realnej alternatywy dla podróży prywatnymi autami, które są najmniej efektywną formą przemieszczania się po miastach. Auto do użytku indywidualnego (prywatne bądź służbowe) stoi bowiem zaparkowane przez 95% czasu i służy jedynie 1-2 osobom, zajmując przy tym kilkanaście m kw. cennej przestrzeni. Na 1 pojazd współdzielony przypada natomiast średnio aż 90 zarejestrowanych użytkowników i jest on w ciągłym ruchu, zaspokajając w tym samym czasie potrzeby mobilności wielu osób (1 auto współdzielone może zastąpić nawet 7-11 aut prywatnych)1.

Kluczowe funkcje planera podróży Vooom.

Kluczowe funkcje planera podróży Vooom.

Huby Mobilności to ponadto wybór różnego typu pojazdów (i tym samym różnych form przemieszczania się): od roweru, poprzez elektryczne jednoślady (jednoosobowe hulajnogi i dwuosobowe skutery) aż po "auta na minuty" w różnych klasach i segmentach (np. miejskie, SUV, dostawcze). Oznacza to, że w Hubie Mobilności znajdziemy pojazdy odpowiednie dla różnych potrzeb mobilności (np. na krótszy czy dłuższy dystans), a nawet na różne warunki pogodowe.

Zalety
Podstawową zaletą hubów jest przewidywalna dostępność różnych pojazdów w jednym miejscu - bezpośrednio pod biurem, pod sklepem czy na osiedlu mieszkaniowym, a także w wybranych kluczowych miejscach publicznych (np. przy dworcach czy przystankach komunikacji miejskiej). Pozwala to na niezawodne planowanie podróży zarówno prywatnych, jak i służbowych, a tym samym uniezależnienie się od podróży prywatnym autem. Ponadto, w Hubach Mobilności dostępne są usługi ładowania różnych pojazdów elektrycznych, dzięki czemu skorzystają z nich np. właściciele prywatnych elektrycznych jednośladów. Co więcej, aranżacja hubu jest także zarówno prosta, jak i korzystna dla nieruchomości. Wystarczy jedna umowa, w oparciu o którą spółka organizuje w przeciągu kilku miesięcy Hub Mobilności od A do Z - począwszy od zaprojektowania i wykonania dedykowanej przestrzeni parkingowej, poprzez zawarcie umów z poszczególnymi dostawcami usług mobilności i/lub infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, aż po codzienne zarządzanie dostępnością pojazdów w czasie trwania umowy. Jest to oferta dla większości typów nieruchomości, jak również dla samorządów, które chcą promować zrównoważoną mobilność wśród swoich mieszkańców. Zgodnie z trendami przyszłości Huby Mobilności wpisują się w trend równoważenia mobilności miejskiej, tj. czynienia jej bardziej efektywną, ekologiczną i mniej uciążliwą dla miasta i jego mieszkańców. Ponad 90% pojazdów dostępnych w usługach sharingowych w Polsce to pojazdy bezemisyjne (napędzane siłą mięśni lub silnikiem elektrycznym), a multimodalny planer podróży Vooom wskaże także drogę przy wykorzystaniu środków transportu zbiorowego. Z biegiem czasu dostępność wielu obszarów miast dla indywidualnego ruchu zmotoryzowanego (zwłaszcza samochodowego) będzie zasadniczo ograniczona. Wówczas dostępne w Hubach Mobilności pojazdy współdzielonej będą tym bardziej stanowiły "must have" tak dla nieruchomości, jak i dla całych obszarów miejskich.

Ponadto, Huby Mobilności wpisują się w paradygmat "mobilności jako usługi" (MaaS: Mobility-as-a-Service), czyli cyfrowego dostępu do wszystkich form mobilności dostępnych z poziomu jednego rozwiązania (np. aplikacji mobilnej, która zaplanuje podróż oraz pozwoli skorzystać ze wszystkich typów pojazdów, będąc jednocześnie biletem/dostępem do każdej z oferowanych form przemieszczania się, a także umożliwiając wygodną płatność za całą zrealizowaną podróż, czy to w formie jednorazowej, czy to subskrypcji). Platformy MaaS są przy tym już dzisiaj jednym z najważniejszych kierunków rozwoju motoryzacji i mobilności, które znalazły swoje miejsce m.in. wśród rozwiązań przewidzianych do wsparcia w ramach Europejskiego Zielonego Ładu (Green Deal).

Technologia MaaS oraz transport multimodalny będą miały w niedalekiej przyszłości przełomowe znaczenie dla sposobu przemieszczania się ludzi w zatłoczonych miastach. W centrach polskich miast nie zmieści się już więcej samochodów. Aby poprawić jakość życia mieszkańców i zmniejszyć ilość spalin, musimy sięgać po nowe rozwiązania i technologie wspomagające ekologiczne przemieszczanie się i transport. Podczas gdy plany UE zakładające szerokie wsparcie zastosowania platform MaaS i planerów podróży rozłożone są na kilka lat, w Polsce możemy się już pochwalić przełomową współpracą Vooom z miastem Gdynia oraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią (GZM).


1 Przytaczane dane pochodzą z raportu rynkowego "Na progu przełomu. Współdzielona mobilność w Polsce" Stowarzyszenia Mobilne Miasto i portalu SmartRide.pl (stan na połowę 2019 r.).

 

Artykuł pochodzi z czasopisma LOGISTYKA 3/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Logistyka 3/2021

 

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 10 wrzesień 2021 08:15
Zaloguj się by skomentować