Zaloguj się

Usługi logistyczne na poczcie - doświadczenia skandynawskie

  •  Konrad Michalski
  • Kategoria: Logistyka
Polecamy! Usługi logistyczne na poczcie - doświadczenia skandynawskie Ilustracja: Pixabay

Poczty muszą "wymyślić się" na nowo - takie czasy. Zmienia się świat, a także sposoby ludzkiej komunikacji. Pojawiają się nowe możliwości prowadzenia biznesu, w tym obsługi potrzeb logistycznych klienta. Kompleksowość usługi logistycznej, jej integracja z innymi potrzebami klienta, np. sprzedażowymi, indywidualne podejście do projektu obsługi, a przede wszystkim jej szybkość, sprawność i niezawodność, stają się czynnikami sukcesu na rynku usług logistycznych. Co mają dzisiaj do zaoferowania tradycyjni operatorzy pocztowi, obecni - co najmniej - jako znaczący gracze na rynkach usług logistycznych?

Czasy listu jako podstawowego sposobu komunikacji odchodzą do lamusa, natomiast sama paczka, dostarczana nawet najszybciej, też staje się już niewystarczająca z punktu widzenia potrzeb klienta. Poczty od wielu lat zmieniają modele działań, przesuwając się wyraźniej w kierunku wielosegmentowych przedsiębiorstw, obecnych na wielu rynkach, w tym logistycznych. Usługi logistyczne stają się dla wielu poczt filarem działalności i stabilnym źródłem dochodów.

Poczta norweska
Posten Norge AS to wywodząca się z Norwegii, ale przedstawiająca się jako skandynawska, grupa pocztowo-logistyczna, dostarczająca kompleksowe rozwiązania w zakresie usług pocztowych, komunikacyjnych i logistycznych. Firma działa w oparciu o cztery dywizje: pocztową, e-commerce i usług logistycznych, logistyki międzynarodowej i ekspresową. Na rynkach Norwegii, Szwecji, Danii i Finlandii, a także innych krajów (np. Francji i Słowacji), poczta norweska obecna jest poprzez dwie marki: pocztową (Posten), dedykowaną Norwegii oraz logistyczną (Bring), operującą w całym regionie skandynawskim. Wśród usług Bring znaleźć można m.in. kompleksowe usługi w zakresie zarządzania zapasami klienta, gdzie firma oferuje integrację systemową z klientem poprzez EDI i API. Wśród usług Bring znaleźć można magazynowanie w kontrolowanej temperaturze (temperatura pokojowa, zamrażarka, chłodnia), połączone następnie z kompletacją i pakowaniem zamówień, obsługę towarów ADR, magazynowanie specjalistyczne, składowanie towarów do oclenia, obsługę zwrotów oraz napraw. Magazyny są dostępne w różnych rejonach Norwegii (Oslo, Bergen, Trondheim), a także w Szwecji i Danii. Bring oferuje międzynarodowe cargo, zgodnie z regułami INCOTERMS 2010, realizowane z wykorzystaniem wszystkich gałęzi transportu.

Poczta szwedzko-duńska
PostNord AB wywodzi się z połączonych w 2009 roku poczt szwedzkiej i duńskiej. PostNord to dostawca rozwiązań komunikacyjnych i logistycznych na terenie Skandynawii oraz poza nią. Strategia firmy koncentruje się na obsłudze dwóch obszarów: komunikacyjnego oraz e-commerce i logistyki. W ramach bogatej oferty usług logistycznych szwedzko-duńskiego operatora można znaleźć m.in.: obsługę e-commerce, logistykę 3PL i zarządzanie łańcuchem dostaw klienta. Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast przewóz towarów na paletach (PostNord Pallet). Dzięki ponad 100 terminalom przeładunkowym na terenie całej Skandynawii (poza Islandią), PostNord oferuje codzienne dostawy do południa towarów suchych, niebezpiecznych ADR, o wysokiej wartości i medycznych na terenie całego regionu nordyckiego (poza wyspami niepołączonymi mostami ze stałym lądem). Palety są dostarczane w całości lub jej częściach. Możliwa jest opcja dostawy palety specjalnej. W przypadku towarów niemieszczących się na palecie do 100 kg oferowana jest usługa drobnicowa. Gdy klient potrzebuje jeszcze większych przewozów (do 30 ton lub 42 tony z wykorzystaniem modułowych przewozów samochodów na kolei), PostNord oferuje również przewozy częściowe (Part-Truck Load) i całopojazdowe (Full-Truck Load). Jeżeli chodzi o logistykę kontraktową, PostNord oferuje pełen zestaw usług, w tym: obsługę e-commerce, dystrybucję towarów na cały region nordycki, zarządzanie magazynem (zarówno tradycyjnym składowaniem na paletach, jak i zautomatyzowanym z użyciem technologii Pick-by-Voice), odprawy celne (samochodowe, kolejowe, morskie, lotnicze), import i fracht (każda gałąź transportu). Ze specjalistycznych rozwiązań warto zwrócić uwagę na ofertę przewozów towarów w regulowanej temperaturze.

 

Cały artykuł jest dostępny poniżej w formacie PDF.

 

Artykuł pochodzi z czasopisma LOGISTYKA 2/2019.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Logistyka 2/2019

Ostatnio zmieniany w wtorek, 17 sierpień 2021 11:47
Zaloguj się by skomentować