Zaloguj się

Start-upy w logistyce - przepustka do rynku

  •  Tomasz Janiak
  • Kategoria: Logistyka
Start-upy w logistyce - przepustka do rynku Fot. Rafał Rokicki

Start-upy są najczęściej kojarzone z innowacyjnością, przedsiębiorczością, nowym - nieobarczonym "klasycznymi" rozwiązaniami - spojrzeniem na rzeczywistość. Do tych cech należy dodać trafną identyfikację potrzeb nowych klientów, którymi są najczęściej milenialsi. Otwarte pozostaje pytanie, które pomysły zostaną z powodzeniem wdrożone przez przedsiębiorstwa, a które szybko znikną z rynku z powodu braku dalszego finansowania lub prób pozycjonowania nietrafionego produktu.

Temat start-upów - od kilku lat obecny na scenie logistycznej - jest coraz częściej poruszany w takich krajach jak Niemcy czy Holandia. Obserwacja tych rynków wskazuje, że powstawaniu i rozwojowi startupów w branży logistycznej sprzyja nastawienie dużych graczy (w tym inwestorów) na innowacyjność, kreatywność, poszukiwanie nowych modeli biznesowych, a także przychylność całego środowiska logistycznego, a zwłaszcza opiniotwórczych gremiów i organizacji branżowych. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest powstawanie różnego rodzaju inicjatyw o charakterze instytucjonalnym. Jedną z nich jest utworzony w 2018 r. Digital Hub Logistics Hamburg, centrum kompetencji skupiające liderów rynku, małe i średnie przedsiębiorstwa, ośrodki badawcze i instytucje edukacyjne oraz właśnie startupy. Jednym z nadrzędnych celów jest wspieranie projektów związanych z transformacją cyfrową. Rok po uruchomieniu ośrodka w Hamburgu działa w nim 11 startupów i 8 partnerów z przemysłu, poszerzając współpracę z inwestorami i kolejnymi przedsiębiorstwami. Digital Hub Logistics Hamburg jest jednym z 12 niemieckich centrów działających pod patronatem Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii oraz organizacji BITKOM. Innym skutecznym przykładem pobudzania przedsiębiorczości i innowacyjności młodych talentów są międzynarodowe konkursy z udziałem startupów. Ich organizatorami są także imprezy targowe (np. LogiMAT w Stuttgarcie). Dużym sukcesem zakończyła się zorganizowana 24 maja 2019 r. w holenderskim Amersfoort druga edycja prestiżowego European Supply Chain Start-up Contest przez wydawnictwo Supply Chain Media. W gronie pięciu finalistów znalazły się firmy ze Szwajcarii, Holandii, Niemiec i Ukrainy.

Jeszcze większe znaczenie wizerunkowe dla młodej generacji logistyków miało dopuszczenie w tym roku po raz pierwszy startupów do ścisłego grona firm pretendujących do "logistycznego Oscara", czyli nagrody IFOY (International Intralogistics and Forklift Truck of the Year).
Opisane przykłady dwóch firm i ich rozwiązań doskonale wpisują się w koncepcję Przemysłu 4.0., zwłaszcza w wymiarze społecznym, uwzględniającym współpracę człowieka z maszyną.

Magazino - rewolucja nie tylko w magazynie …
Pierwsze spotkanie naszej redakcji z przedstawicielami monachijskiego start-upu Magazino miało miejsce podczas targów CeMAT 2016 w Hanowerze. Niepozorne stoisko (przynajmniej - w porównaniu z takimi graczami jak Dematic czy Vanderlande), przyciągało uwagę zwiedzających dzięki pokazom wyjątkowych zdolności robota kompletacyjnego pod nazwą TORU, poruszającego się wzdłuż regału i pobierającego niewielkie opakowania z różnych wysokości.

Cały artykuł jest dostępny poniżej w formacie PDF.


Artykuł pochodzi z czasopisma LOGISTYKA 3/2019.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!
Czasopismo Logistyka 3/2019

Ostatnio zmieniany w piątek, 27 sierpień 2021 13:50
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe