Zaloguj się

5 cech opakowań dla przemysłu automotive

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Opakowaniom wykorzystywanym w przemyśle motoryzacyjnym stawiany jest szereg wymagań. Poznaj pięć najważniejszych cech opakowań dla sektora automotive.

1. Wytrzymałość
Pojemniki i opakowania wykorzystywane przez przemysł automotive muszą wykazywać się dużą wytrzymałością i użytecznością w wielu cyklach procesowych. Najczęściej wykorzystywane są do tego opakowania wielokrotne wykonane z tworzyw sztucznych. Często wykorzystywanym materiałem, zapewniającym należytą solidność, a przy tym ekonomiczność, są płyty polipropylenowe. Specjalistycznie zaprojektowane i wykonane opakowania z płyt pp, łączy się również z innymi materiałami lub dodatkowo wzmacnia. Dzięki projektowaniu i produkcji na zamówienie, pod konkretne wymagania, opakowania z tworzyw gwarantują należytą wytrzymałość i służą w wielu cyklach.

2. Wysoki stopień ochrony
Nikt nie ma wątpliwości, iż w produkcji samochodów wykorzystywane są drogie części i komponenty. Większość elementów dostarczanych jest do głównej montowni od poddostawców i innych fabryk. Wszystkie te elementy wymagają odpowiedniej ochrony i zabezpieczenia przed uszkodzeniem w czasie transportu. Księgowi, którzy często ku naszemu niezadowoleniu, przycinają koszty w nowo powstających modelach aut, nie byliby pocieszeni, gdyby pojawiały się dodatkowe wydatki w obrębie wadliwych komponentów, powodowane niedostatecznym zabezpieczeniem w czasie transportu. Opakowania transportowe części i komponentów motoryzacyjnych podlegają ścisłym restrykcjom. Należycie skonstruowane opakowania wykonane z wytrzymałych materiałów, posiadające odpowiednie zabezpieczenia i akcesoria np. z dodatkowym wyściełaniem, miękką przegrodą itp. gwarantują najwyższą ochronę.

3. Dopasowanie
Części motoryzacyjne, komponenty służące do produkcji oraz całe podzespoły z racji swojej fizycznej budowy, wymagają odpowiednio dopasowanych opakowań. Koncerny jak najbardziej dążą do unifikacji, wykorzystywania tych samych podzespołów w wielu modelach. Niemniej z oczywistych względów, każda marka, każdy model, różni się, tak samo jak kolejne generacje tych samych modeli. Dla branży motoryzacyjnej możliwości efektywnej i taniej produkcji dedykowanych opakowań są kluczowe. Takim zadaniom są w stanie sprostać nowoczesne fabryki opakowań z tworzyw sztucznych, wykorzystując odpowiednie materiały, ich obróbkę, innowacyjne technologie i maszyny.

4. Ekologia
Świat zdał sobie sprawę z powagi sytuacji i wpływu globalnych gospodarek na planetę. Każda działalność wytwórcza ma wpływ na środowisko, zarówno w procesie produkcji jak i efektu w postaci wytworzonych materiałów oraz przedmiotów. Niezaprzeczalnie pozytywnym działaniem jest dążenie do jak najmniejszego obciążenia środowiska. Wymaga tego konsensus gospodarczy, opinia publiczna oraz przepisy. Przemysł samochodowy coraz mocniej wykorzystuje w produkcji materiały pochodzenia organicznego, materiały biodegradowalne, recyklingowe oraz poddające się ekologicznej utylizacji i recyklingowi. Aspekt ekologiczny ważny jest również w branży opakowań i logistyce. Dzisiejsze opakowania i pojemniki transportowe dla automotive, wykonywane są z tworzyw poddających się całkowitemu recyklingowi. Producenci nieustannie opracowują też innowacyjne materiały i ekologiczne rozwiązania, równie dobre i wytrzymałe, a zarazem jak najmniej obciążające środowisko.

5. Ekonomia
Niech nikogo nie zwiedzie ostatnia pozycja tego aspektu. Nie stopniujemy ważności wymienianych tu cech. Ekonomiczność opakowań jest bardzo ważna, często dominująca w całościowym ujęciu. Generalnie chodzi o uzyskanie możliwie najlepszego kompromisu między czterema powyższymi cechami, a kwestią ile to kosztuje.

Tam, gdzie jest to tylko możliwe, stosuje się opakowania wielokrotnego użytku, mimo że jednostkowo są droższe niż opakowania jednorazowe, w całościowym ujęciu i założeniu długotrwałej eksploatacji takie rozwiązania są zwyczajnie tańsze. A dodatkowo pozwalają uzyskać najlepszy kompromis między wytrzymałością, ochroną, dopasowaniem i ekologią. Kwestia wielokrotnego użytku pojemników transportowych w motoryzacji jest sprawdzona. Biorąc pod uwagę ilość cykli używania, każdorazowe wykorzystanie nowego kartonu, o choćby przybliżonych walorach wytrzymałościowych, plus jego utylizacja, kalkuluje się gorzej niż wielokrotna eksploatacja dedykowanego pojemnika z tworzyw.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 16 wrzesień 2021 11:33
Zaloguj się by skomentować