Zaloguj się

Odnowiona elektronika ograniczy liczbę elektroodpadów

Polecamy! Odnowiona elektronika ograniczy liczbę elektroodpadów Fot. Pixabay

Według danych z analizy ONZ Global E-Waste Monitor w 2019 r. wyprodukowano rekordowe 53,6 milionów ton e-śmieci, z czego recyklingowi poddano zaledwie 17,4% z nich. Jeśli przyjrzymy się samemu rynkowi smartfonów, liczby będą robić jeszcze większe wrażenie.

W ubiegłym roku na świecie sprzedano ok. 1,3 mld smartfonów, a w samej Polsce ponad 8,5 mln. Przyjmując, że w zdecydowanej większości są to urządzenia, które zastępują klientom ich poprzednie modele, możemy wyobrazić sobie skalę problemu. Elektrośmieci - w przeciwieństwie do papieru, czy choćby plastiku, jest dużo trudniej recyklingować.
Z myślą o rozwiązaniu tego problemu powstał refurbed – marketplace dla tzw. odnowionej elektroniki (z ang. refurbished). Sprzedawcy oferują tutaj sprzęt, który został poddany odnowieniu składającemu się nawet z 40 etapów. Urządzenia są następnie testowane, dzięki czemu bezproblemowo konkurują z nowymi odpowiednikami. Produkty, posiadające co najmniej 12-miesięczną gwarancję, działają i wyglądają tak samo, będąc przy tym nawet 40% tańsze. Bardzo istotnym aspektem działalności firmy jest nie tylko ograniczenie elektroodpadów trafiających na wysypisko.

- Dzięki odnawianiu używanych urządzeń i wprowadzaniu ich ponownie na rynek możemy ograniczyć emitowanie gazów cieplarnianych. Aż 70% emisji przypada na etap produkcji. Już tylko z tego faktu urządzenia odnawiane to 70% mniejsza emisja gazów do atmosfery. Dodatkowo ograniczamy oczywiście drastycznie produkcję elektroodpadów. Co więcej, wspólnie z naszym partnerem - Eden Reforestation Project - za każdy zakupiony na platformie produkt sadzimy drzewo, np. na Haiti, Madagaskarze, w Nepalu i kilku innych krajach - komentuje Kilian Kaminski, współzałożyciel refurbed.

W 2020 roku na świecie sprzedano 225,4 mln używanych lub odnowionych smartfonów. To aż o 9% lepszy wynik niż w 2019 roku. Wyniki refurbed w Polsce są jeszcze lepsze. Tylko w pierwszym półroczu 2021 r. firma zanotowała 10-krotnie wyższą sprzedaż niż w analogicznym okresie w 2020 r.

- Wierzymy, że to nie tylko kwestia niższej ceny, ale także rosnącej świadomości konsumentów i ich troski o losy naszej planety - dodaje Kilian Kaminski.

Źródło: refurbed

Więcej artykułów o ekologicznych rozwiązaniach znaleźć można w czasopiśmie LOGISTYKA 4/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Logistyka 4/2021

 

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

 

 
Ostatnio zmieniany w czwartek, 30 wrzesień 2021 14:35
Zaloguj się by skomentować