Zaloguj się

Człowiek vs maszyna. Homo sapiens w inteligentnej fabryce

Polecamy! Człowiek vs maszyna. Homo sapiens w inteligentnej fabryce

Ostatnie kilkadziesiąt lat było kluczowe dla przemysłu. Wzrost oparty o gromadzenie danych, coraz większa popularność i rozwój nowych technologii czy innowacje, w skład których wchodzi m.in. sztuczna inteligencja – to tylko kilka czynników decydujących o jego nowym obliczu, tzw. Przemyśle 4.0. Zmieniające się zasady funkcjonowania gospodarki zmuszają konsumentów, przedsiębiorców i przedstawicieli rządów do podążania za zmianą.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych
Na ten moment, mimo wielu korzyści, jakie niesie ze sobą Przemysł 4.0, wciąż niewielu producentów decyduje się na zastosowanie nowoczesnych technologii w swoich fabrykach. Ta niewielka liczba może być spowodowana kilkoma czynnikami. Jednym z najważniejszych są koszty pozyskania technologii. Większość oferowanych rozwiązań to rozwiązania stosunkowo nowe, co ma swoje odzwierciedlenie w ich cenie. Wprowadzenie ich bardzo często wiąże się również ze zmianą bądź modernizacją obecnej infrastruktury, co jeszcze bardziej zniechęca przedsiębiorców do inwestycji. Istotną rolę odgrywają też czynniki psychospołeczne, z których największym wydaje się być strach przed Nowym. Aby zmiany w przedsiębiorstwie mogły być sprawnie wprowadzane, konieczne jest także, aby każdy członek organizacyjnej hierarchii był dobrze zaznajomiony z przedmiotem zmian, w tym wypadku, z rozwiązaniami czwartej rewolucji przemysłowej. A co może nam zaoferować Przemysł 4.0? Przede wszystkim roboty, z których najpopularniejsze wydają się być roboty wspomagające (ang. cobots) oraz roboty mobilne. Wbrew pozorom, mogą to być rozwiązania bardzo przystępne cenowo. Producent robotów wspomagających, Universal Robots, wskazuje, że koszt zakupu cobota często jest dużo niższy, niż koszt zakupu robota tradycyjnego, a koszty inwestycji w takie rozwiązanie zwracają się już nawet po 6 miesiącach. Dzięki przetwarzaniu i analizie danych możliwy jest z kolei dostęp do danych rzeczywistych, pozwalający na monitorowanie procesów produkcyjnych, w tym wykrywanie nieprawidłowości. Systemy CPS (ang. Cyber-physical Systems) ułatwiają sprawne zarządzanie produkcją poprzez powiązanie jej ze strukturami IT i biznesowymi, a dzięki interfejsom mobilnym mamy możliwość kontrolowania produkcji, czy zdalnego naprawiania urządzeń. Co jest jednak najważniejsze, zastosowanie rozwiązań oferowanych przez Przemysł 4.0 znacznie podnosi konkurencyjność przedsiębiorstwa. Nowe technologie często pomagają w eliminacji marnotrawstwa czy przestojów produkcyjnych, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie całej organizacji. Zazwyczaj są także mniej zawodne niż człowiek.

Przykłady sztucznej inteligencji w fabrykach
Nowoczesne technologie mają nam bardzo wiele do zaoferowania, zarówno w usprawnianiu procesów produkcyjnych, jak i tych występujących w całym obszarze funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wbrew pozorom, istnieje całkiem dużo przykładów przedsiębiorstw, które zdecydowały się je wdrożyć do swoich zakładów. Jednym z nich jest firma Lineage Logistics, zajmująca się przechowywaniem żywności. Dzięki sztucznej inteligencji i algorytmom, pozwalającym na przewidzenie wielkości i terminu złożenia zamówień przez klientów, firma jest w stanie tak rozłożyć produkty w magazynie, by dostęp do nich był szybki i wygodny (produkty, które będą wydane jako pierwsze, umieszczone są bliżej). Dzięki temu rozwiązaniu firma poprawiła swoją wydajność o 20%. Innym przykładem jest Phoenix Contact Wielkopolska w Nowym Tomyślu. Ich robot współpracujący Yumi może poszczycić się tytułem pierwszego w Polsce cobota pracującego na produkcji. Oprócz tego firma wykorzystuje również systemy wizyjne i manipulatory. Z nowoczesnych rozwiązań postanowił również skorzystać DB Schenker. Należące do niego centrum logistyczne w Arlandastad, niedaleko Sztokholmu, na ten moment wyposażone jest w 65 inteligentnych mobilnych robotów CarryPick, które obsługują dziennie ok. 40 tys. zamówień. Pozwoliło to na zminimalizowanie powierzchni magazynowej o 20%.
Sztuczna inteligencja ma również zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i medycznym, w którym wykorzystywane są np. roboty pipetujące (Zymergen) czy roboty wspomagające pacjentów (RIBA), w łańcuchach dostaw (przykład Infinery), a także w codziennym życiu. Popularni "inteligentni asystenci" tacy jak Siri czy Google, a także wprowadzanie rozwiązań takich jak Amazon Go Store, to tylko niektóre przykłady zastosowania nowoczesnych technologii, z którymi coraz częściej współpracujemy.

Cały artykuł jest dostępny poniżej w formacie PDF.

 


Artykuł pochodzi z czasopisma LOGISTYKA 3/2019.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!
Czasopismo Logistyka 3/2019

Ostatnio zmieniany w piątek, 08 październik 2021 14:23
Zaloguj się by skomentować