Zaloguj się

Ile palet można załadować na auto ciężarowe?

Palety – choć w swojej budowie są wytworem naprawdę prostym – stanowią nieodłączną część światowego transportu i logistyki. Dziś trudno jest wyobrazić sobie przewóz różnorakich ładunków czy też ich magazynowanie bez użycia palet. Te (najczęściej) drewniane konstrukcje stanowią jednak również wyzwanie dla specjalistów logistyki – zwłaszcza jeśli mamy na myśli ekonomię ich transportu w samochodach ciężarowych.

Nie da się ukryć, że optymalne wykorzystanie palet w procesie logistycznym – mając na względzie każde jego ogniwo (zarówno producenta towaru, przewoźnika czy hurtowników) – niesie ze sobą wiele zalet, mających swoje odbicie zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, jak i ekonomii całego łańcucha transportowo-logistycznego. Do tych zalet zaliczyć możemy:
- umożliwienie przewożenia towarów w ilościach masowych – zwłaszcza jeśli mówimy o ładunkach drobnicowych,
- zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia przewożonego towaru – między innymi poprzez jego stabilizację,
- optymalizację czasu potrzebnego na załadowanie i rozładowanie samochodów dostawczych,
- oszczędność czasu i pieniędzy zleceniodawców – dzięki wykorzystaniu palet większa ilość towaru zostaje przetransportowana w jednym czasie, a koszty za puste miejsca w autach ciężarowych łatwiej jest wyeliminować.

Żeby jednak wykorzystanie palet w transporcie miało sens, a powyższe zalety z teorii stały się faktami, należy odpowiednio rozplanować ułożenie palet w pojeździe. Tylko jak to zrobić w przypadku auta ciężarowego?

1. Rodzaj palet ma znaczenie!

Na wstępie warto skupić się na samych paletach, ich rodzaju oraz wymiarach. Obecnie najpopularniejszym typem palet używanych w Polsce są tak zwane europalety. Ich wymiary to 1200 x 800 x 1000 mm. Na rynku dostępnych jest jednak więcej rodzajów palet. A są to między innymi:
- palety przemysłowe (ISO) o wymiarach: 1200 x 1000 x 1000 mm,
- pojemniki IBC o wymiarach: 1200 x 1000 x 1180 mm,
- powiększone europalety o wymiarach: 1200 x 1200 x 1000 mm,
- skrzynio-palety (zwane Gitterboxami) o wymiarach: 1200 x 800 x 900 mm,
- oraz innego rodzaju konstrukcje paletowe z różnych materiałów – np. aluminiowe czy plastikowe.

2. Wymiary samochodu to kolejny czynnik

Jeśli już wiemy, na jakich paletach przewożony będzie nasz ładunek, powinniśmy porównać wymiary z miejscem, jakie posiadamy do rozdysponowania w ciężarówce. Co ważne – i o czym logistycy z pewnością wiedzą – do tych wymiarów należy doliczyć jeszcze części wystające poza palety (przyjmuje się, że maksymalnie może wystawać 50 mm ładunku z każdej strony).

Szacuje się, że standardowy TIR, którego naczepa ma wymiary ok. 13,5 x 2,5 x 2,7 m, zmieści w sobie nie więcej niż 26 palet przemysłowych (ich wymiary to: 1200 x 1000 mm). Obojętne nie są również kwestie ciężaru. 24 tony to maksymalna ładowność standardowego auta ciężarowego, dlatego planując transport ładunków, powinniśmy wziąć pod uwagę również ich wagę.

3. SmartLoad to oszczędność czasu, pieniędzy i logistyczna ekonomia w czystej postaci

Planowanie transportu ładunków paletowych autem ciężarowym bez użycia specjalistycznych narzędzi jest niezwykle czasochłonne i przede wszystkim obarczone ryzykiem pojawienia się tak zwanego błędu ludzkiego. Nawet najbardziej doświadczonym logistykom zdarzają się błędy – zwłaszcza przy tak skomplikowanych operacjach jak optymalizacja miejsca dostępnego na naczepie, dostosowanie odpowiedniego wymiaru oraz ciężaru ładunków, a także minimalizacja pustych miejsc, które przecież w praktyce oznaczają straty finansowe.

Przy takich zadaniach warto polegać na specjalistycznych narzędziach, spośród których idealnym wyborem okazuje się być SmartLoad. Za jego pomocą przewoźnicy będą w stanie odpowiednio obliczyć ilość palet, jakie można załadować na auto ciężarowe, rozplanować ich najlepsze rozmieszczenie (przy zachowaniu środków bezpieczeństwa związanych z maksymalną ładownością pojazdów, rozłożeniem ciężaru na osie czy dobrym określeniem środka ciężkości), a także wyeliminować puste przestrzenie i ekonomicznie je zagospodarować.


Niezaprzeczalną zaletą SmartLoad jest również jego przejrzystość i intuicyjność. A graficzne przedstawienie planów logistycznych z pewnością spodoba się i ułatwi pracę zarówno specjalistom, jak i klientom firm transportowych. Chcąc profesjonalnie i bezbłędnie dokonywać tego typu obliczeń logistycznych, warto wziąć pod uwagę to praktyczne narzędzie.

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 29 październik 2021 19:08
Zaloguj się by skomentować