Zaloguj się

Jak zapewnić dostęp do pełnowartościowej odzieży "z drugiej ręki"?

Polecamy! Jak zapewnić dostęp do pełnowartościowej odzieży "z drugiej ręki"?

Przedłużenie okresu używalności odzieży przez użytkowników jest najistotniejszym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym w branży fashion. Wartość odzieży, która trafia na wysypiska szacuje się na kwotę 460 mld USD. W latach 2000-2015 sprzedaż odzieży ogółem podwoiła się, osiągając poziom 100 mld sztuk. Wartość rynku artykułów używanych w USA jest szacowana na kwotę 9 mld USD. Do roku 2025 wzrost ma przekroczyć 47 mld USD.

Problem
Z szacunków opublikowanych w "Thred Resale Report 2021", odnoszących się do rynku amerykańskiego wynika, że zakup przez każdego Amerykanina jednej sztuki odzieży używanej - zamiast nowych ubrań, przyniósłby następujące oszczędności:
- zmniejszenie emisji CO2 o 3,6 mln ton,
- zmniejszenie zużycia wody o 100 mld litrów,
- redukcję nagromadzenia odpadów o 200 mln kg, co odpowiada 18 700 pełnym samochodom ciężarowym.

Do rozwiązania tego problemu przyczynia się działalność funkcjonującego od 2009 roku amerykańskiego marketplace'u thredUP, który jest jedną z największych platform oferujących używaną odzież damską i dziecięcą oraz dodatki różnych marek. W 2018 roku obroty thredUP wyniosły 129,6 mln USD, w 2019 - 163,8 mln USD, a 2020 r. zakończył na poziomie aż 186 mln USD.

Rozwiązanie
Wszystkie procesy związane z fizyczną obsługą przyjęcia odzieży używanej i jej przygotowaniem do sprzedaży, odbywają się magazynach działających w sieci dystrybucji, w których 6 dni w tygodniu zatrudnionych jest ok. 1500 pracowników. Do magazynów thredUP trafia codziennie tysiące artykułów, przy czym dobowa wielkość obsługiwanych sztuk odzieży wynosi 100 000. Sprzedający zarejestrowani na platformie przesyłają bezpłatnie odzież (niezależnie od marki) do siedziby thredUP. Poszczególne sztuki firma poddaje obróbce, przeprowadza kontrolę jakości, wycenę, tworzy listy katalogowe i magazynuje odzież. Kupujący mają dostęp do pełnej oferty stale zmieniającego się asortymentu o obniżonej cenie takich marek odzieżowych, jak GAP, Banana Republic czy Athleta.

Zasady sprzedaży
1. Po przyjęciu dostaw do magazynów, odzież jest sortowana, selekcjonowana i przygotowywana do dalszej odsprzedaży. Etap ten obejmuje wykonanie zdjęć, ocenę jakości i wycenę każdego artykułu.
2. W przypadku artykułów sprzedawanych przez thredUP sprzedający otrzymują gotówkę, punkty kredytowe online lub specjalne potwierdzenie przekazania wpłaty na cele charytatywne za pośrednictwem organizacji dobroczynnych.
3. Platforma sprzedażowa thredUP stosuje wewnętrzną - 12-etapową procedurę kontroli jakości.
4. Artykuły, które nie są wyszczególnione w katalogu online, trafiają do sklepów stacjonarnych z odzieżą używaną lub firm zajmujących się recyklingiem tekstyliów. Sprzedający mogą również zdecydować się na opcję wyboru usługi wg jednolitej stawki.
W roku 2018 firma rozszerzyła zakres działalności o usługę Resale as a Service, pozwalającą markom i detalistom na bezpośredni - spersonalizowany dostęp do platformy.

Zalety dla detalistów
Podstawową wartością dla sklepów detalicznych, wynikającą z integracji z platformą, jest możliwość pozyskania nowych klientów i utrzymania ich lojalności.
W ten sposób mogą one:
- oferować specjalne vouchery we współpracy z thredUP,
- zainteresować swoją ofertą przedstawicieli młodszej generacji dzięki niskim cenom,
- zwiększyć ruch (a tym samym obroty) na swojej stronie internetowej lub w sklepie stacjonarnym, dzięki możliwości aktualizacji stanów magazynowych i oferowaniu nowych artykułów.

Zalety dla marek
Marki mogą oferować swoim klientom specjalne pakiety (Clean Out Kits), pozwalające na otrzymanie bonusów w postaci kart podarunkowych w sklepach określonych marek.

Zalety dla nabywców
Oprócz możliwości zakupu markowej odzieży po obniżonej cenie, wśród korzyści, jakie odnoszą nabywcy wymienia się również aspekty pozafinansowe, jak np. satysfakcja związana z indywidualnym wkładem do ochrony środowiska.

Opracowano na podstawie:
- https://ellenmacarthurfoundation.org/circular-examples/keeping-clothing-in-use-to-save-us-money-and-reduce-waste-thredup
- https://www.thredup.com/resale/#resale-industry

Artykuł pochodzi z czasopisma LOGISTYKA 5/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!
Logistyka 5/2021

 

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

 

 

 

Ostatnio zmieniany w czwartek, 11 listopad 2021 11:01
Zaloguj się by skomentować