Zaloguj się

Sztuczna inteligencja w magazynie

Polecamy! Sztuczna inteligencja w magazynie

Nowoczesny rozwiązania klasy WMS (Warehouse Management System) stanowią istotny element sprawnie funkcjonującego magazynu. Poprzez automatyzację kluczowych procesów magazynowych, pomagają efektywnie zarządzać składowanymi towarami, skrócić czas realizacji rutynowych czynności, optymalizować kluczowe działania, czy poprawiać sprawność całego łańcucha dostaw. Podejmując decyzję o wyborze systemu WMS warto postawić na zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które jest oparte o sztuczną inteligencję.

Jedną z najważniejszych korzyści, która płynie z automatyzacji magazynu jest poprawa efektywności finansowej. Zgodnie z danymi LogisticsIQ1 redukcja kosztów operacyjnych wynikająca ze zmniejszonego zapotrzebowania na pracę fizyczną w magazynie może sięgać nawet 65%. Poprzez automatyzację kluczowych procesów firmy mogą także zredukować czas kompletacji zamówień i zminimalizować ryzyko popełnienia błędu. Otrzymują także "pełną łączność" z magazynem - mają kontrolę nad stanami magazynowymi oraz dostęp do bieżących informacji o wszystkich działaniach zachodzących w ich magazynach. Dawniej wdrożenie automatyzacji w magazynie wiązało się z dużymi nakładami finansowymi i wymagało czasu. Dzisiaj innowacyjne systemy WMS są dostępne w modelu subskrypcyjnym i znajdują się "w zasięgu ręki" małych oraz średnich przedsiębiorstw, które nie mogą pozwolić sobie na kosztowne i czasochłonne wdrożenie. Przykładem takiego rozwiązania jest nowy system WMS PINQUARK, który został stworzony przez firmę Meritus Systemy Informatyczne.

Algorytmy sztucznej inteligencji w magazynie
WMS PINQUARK opracowano w celu automatyzacji kluczowych procesów magazynowych, jak np.: przyjęcia dostaw towarów, lokalizacja towarów na magazynie, kompletacja zamówień, obsługa zwrotów i reklamacji czy inwentaryzacje. Został oparty o technologię sztucznej inteligencji, która już od chwili uruchomienia systemu w magazynie tworzy optymalne wzorce działań i tym samym poprawia efektywność najważniejszych procesów. Dokonując analizy danych, PINQUARK bierze pod uwagę wiele złożonych czynników i zmiennych - znacznie więcej niż jest w stanie zrobić to człowiek. Jedną z funkcjonalności systemu jest bieżące obliczanie i proponowanie optymalnych ścieżek kompletacji zamówień. Algorytmy sztucznej inteligencji nie dopuszczają do pustych przebiegów magazynierów i operatorów wózków widłowych. Pomagają także rozwiązać tzw. problem wędrującego komiwojażera (Traveling Salesman Problem, TSP).
WMS wykorzystuje sieci neuronowe o wyjątkowo dużych możliwościach adaptacyjnych. Oznacza to, że im dłużej algorytmy sztucznej inteligencji funkcjonują w magazynie, tym doskonalsze i coraz bardziej złożone procesy pozwalają wypracowywać. Przykładowo, w odróżnieniu od klasycznych metod wyznaczania miejsc magazynowych - np. analizy ABC, metody XYZ, metody EIQ (Entry-Item-Quantity) czy metody ABC-FC (Fuzzy Classification) - PINQUARK potrafi błyskawicznie dostosować procesy do szybko zmieniającej się sytuacji w magazynie.

Magazyn na mapie
PINQUARK pozwala na tworzenie map magazynów, na których znajdują się dokładne lokalizacje m.in. wszystkich alejek, regałów, półek czy poziomów ich zagospodarowania. System umożliwia także wirtualny podział magazynu na wiele uporządkowanych stref i obszarów logicznych, które różnią się od siebie m.in. modelem składowania towaru, sposobem rotowania produktów, rodzajem przechowywanych artykułów czy możliwymi operacjami magazynowymi. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest np. wspólne składowanie identycznych lub podobnych do siebie towarów należących do różnych klientów, czy podział magazynu na strefy przypisane różnym partnerom biznesowym - jest to szczególnie ważna funkcjonalność dla firm działających w branży 3PL. Podział magazynu na wiele logicznie uporządkowanych stref pozwala na optymalne wykorzystanie jego powierzchni, co za tym idzie redukcję kosztów składowania artykułów. PINQUARK pozwala dowolnie modyfikować magazyny logiczne na etapie wdrożenia, jak i na późniejszych etapach użytkowania systemu.

WMS w chmurze
System jest oferowanych w modelu SaaS (Software as a Service), który pozwala przenieść procesy związane z utrzymywaniem serwerów poza organizację. Dzięki temu firmy mogą zautomatyzować i zwiększyć wydajności kluczowych procesów w swoich magazynach bez konieczności budowania i utrzymywania zawansowanej infrastruktury IT. PINQUARK może być udostępniony w ramach chmury publicznej lub prywatnej (w zależności od potrzeb danej firmy). Co istotne, dzięki zastosowaniu najnowszej technologii chmurowej może zostać wdrożony w magazynie nawet w ciągu kilku godzin - w przypadku standardowego działania implementacja systemu może potrwać nawet kilka miesięcy.

Wdrożenie systemu nie wymaga przeprowadzania wielogodzinnych szkoleń zespołu i wsparcia wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT. Użytkownik może samodzielnie uruchomić WMS i stworzyć wyżej wspomnianą mapę magazynu. Co więcej, PINQUARK jest wyposażony w intuicyjny w użytkowaniu moduł o nazwie "kreator aplikacji", który służy do samodzielnego konfigurowania systemu. Pozwala on m.in. na znaczne skrócenie czasu implementacji oraz daje możliwość dowolnej modyfikacji aplikacji do zarządzania procesami i zasobami w magazynie w celu ich optymalizacji. Jego ogromną zaletą jest nie tylko intuicyjność obsługi i elastyczność, ale także atrakcyjna forma finasowania - system jest dostępny w sprzedaży w modelu subskrypcyjnym.

Zapraszamy do lektury najnowszego case study z wdrożenia systemu WMS PINQUARK w firmie H2 Dystrybucja. Materiał jest dostępny w czasopiśmie "Logistyka" 5/2021.

Logistyka 5/2021


1 https://www.thelogisticsiq.com/portfolio/list-of-top-50-warehouse-automation-companies

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 19 listopad 2021 21:58
Zaloguj się by skomentować