Zaloguj się

System WMS PINQUARK - odpowiedź na potrzeby logistyki e-commerce

Polecamy! System WMS PINQUARK - odpowiedź na potrzeby logistyki e-commerce

Wraz z gwałtownym rozwojem e-handlu pojawiają się nowe wyzwania dla firm działających w branży e-commerce. Klienci oczekują dzisiaj nie tylko obsługi na najwyższym poziomie, ale także szerokiego wyboru form dostaw, w tym przesyłek ekspresowych realizowanych tego samego dnia, oraz szybkich i bezproblemowych zwrotów. Rosnące potrzeby konsumentów wiążą się z koniecznością ciągłego zwiększania efektywności pracy magazynu i optymalizacji kluczowych procesów logistycznych. Jak pokazuje doświadczenie firmy H2 Dystrybucja, aby osiągnąć sukces, najlepszym rozwiązaniem może się okazać wdrożenie inteligentnego systemu WMS, który dzięki swoim innowacyjnym funkcjonalnościom pomoże wypracować optymalny układ magazynu i poprawić organizację pracy w firmie.

Wyzwania
Firma H2 Dystrybucja jest wiodącym dystrybutorem artykułów szkolnych i biurowych w Polsce. Sercem spółki jest magazyn o powierzchni równej 3 tys. metrów kwadratowych. Dystrybutor obsługuje miesięcznie ponad 11 000 zamówień, których większość stanowią zamówienia online. Dynamiczny rozwój e-commerce spowodował, że firma zdecydowała się na optymalizację rozwiązań logistycznych i informatycznych poprzez wdrożenie nowego systemu WMS. Wyzwaniem, przed którym stanęła firma, był wybór systemu, który umożliwi obsługę różnych klientów, specyficznych zamówień i pozwoli efektywnie zarządzać zróżnicowanym towarem - dystrybutor posiada w ofercie nie tylko artykuły szkolne i biurowe, ale także chemię gospodarczą, meble biurowe, urządzenia IT czy artykuły spożywcze, które wymagają ścisłej kontroli partii.

- Podjęcie decyzji o wyborze i wdrożeniu systemu WMS stanowiło dla nas ogromne wyzwanie. Zależało nam na szybkiej implementacji, która przyniesie szybko mierzalne korzyści biznesowe. Wśród najważniejszych celów, które chcieliśmy osiągnąć warto wspomnieć tutaj o optymalizacji przestrzeni magazynowej, redukcji ryzyka popełniania błędów w procesie realizacji zamówień oraz zwiększeniu efektywności w takich obszarach, jak: przyjęcia towarów, kontrola stanów magazynowych, zarządzane lokalizacją produktów, rotacja towarów w magazynie czy kompletacja zamówień. Wybierając nowy system wzięliśmy pod uwagę aż dziewięć rozwiązań oferowanych przez różnych dostawców. Bez obaw postawiliśmy na WMS PINQUARK. Jest to rozwiązanie, które nie tylko wykorzystuje najnowsze technologie, w tym algorytmy sztucznej inteligencji i chmurę obliczeniową, ale także pozwoliło nam na pełną integrację z posiadaną przez naszą firmę automatyką magazynową i systemami klasy ERP. Co ważne, implementacja systemu PINQUARK nie wiązała się z koniecznością inwestycji w zaawansowany sprzęt IT - powiedział Krzysztof Korniluk, członek zarządu H2 Dystrybucja.

PINQUARAK jest oferowany w modelu SaaS (Software as a Service), który pozwala przenieść procesy związane z utrzymywaniem serwerów poza organizację. Dzięki temu dystrybutor mógł zdecydować się na wdrożenie systemu bez konieczności budowania nowej infrastruktury IT.

Szybkie wdrożenie
Po wykupieniu subskrypcji, najważniejszym krokiem do pełnego wdrożenia nowego rozwiązania było stworzenie przez firmę H2 Dystrybucja mapy magazynu, czyli graficznego odwzorowania obiektu w systemie WMS.

- Na mapach, które stworzyłem w zaledwie ciągu kilku dni, znajdują się dokładne lokalizacje wszystkich alejek, regałów czy półek. System pozwolił mi także na wirtualny podział magazynu na wiele uporządkowanych stref i obszarów logicznych, które różnią się od siebie modelem składowania towaru, sposobem rotowania produktów czy rodzajem przechowywanych artykułów. Co ważne, system umożliwia ich ciągłą modyfikację. Ważną funkcjonalnością, która okazała się kluczowa na poziomie wdrożenia, jest "kreator aplikacji". Moduł pozwolił mi na samodzielne skonfigurowanie systemu, zgodnie z moimi oczekiwaniami i potrzebami firmy - dodał Krzysztof Korniluk. Implementacja systemu PINQUARK jest możliwa nawet w ciągu 24h - czas pełnego wdrożenia jest uzależniony od wielkości magazynu i ilości przechowywanego towaru.

Odpowiedź na oczekiwania
Po etapie przygotowawczym, czyli opracowaniu przez dystrybutora szczegółowej mapy magazynu, działania przejęła sztuczna inteligencja. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów, system wypracował model optymalnego składowania towaru na magazynie - zakładający maksymalnie wykorzystanie przestrzeni magazynowej, redukcję ilości niewykorzystanych miejsc składowania, optymalizację czasu potrzebnego na lokowanie produktów na magazynie oraz zwiększenie efektywności procesów związanych z przygotowywaniem zamówień. Algorytmy zwiększyły także efektywność organizacji pracy w firmie. Sztuczna inteligencja - na podstawie stale zbieranych i aktualizowanych danych - na bieżąco oblicza i proponuje optymalne trasy kompletacji zamówień. W tym procesie system bierze pod uwagę wiele zmiennych m.in.: aktualne położenie magazyniera, miejsce kompletacji czy wszystkie lokalizacje, w których magazynowane są dane towary. Dzięki temu, że algorytmy sztucznej inteligencji działają w czasie rzeczywistym, pracownicy nie muszą ustalać przebiegu tras kompletacji zamówień z wyprzedzeniem. Co ważne, system minimalizuje liczbę pustych przebiegów magazynierów i operatorów wózków widłowych oraz pomaga rozwiązać tzw. problem wędrującego komiwojażera (z ang. Traveling Salesman Problem, TSP).

Szybko mierzalne korzyści biznesowe
Już po kilku dniach od wdrożenia systemu WMS, firma odnotowała imponujące efekty. Czas realizacji zamówień jest o 20% szybszy niż miało to miejsce z wykorzystaniem poprzedniego sytemu. PINQUARK wspiera wszelkie operacje magazynowe, w tym wyznacza optymalne ścieżki kompletacji zamówień - już pierwsze testy pokazały, że ich długość uległa skróceniu o 25%, co bezpośrednio przekłada się na znaczny wzrost wydajności samego procesu kompletacji zamówień. Dzięki rozwiązaniom oferowanym przez system, dystrybutor znacznie zwiększył także efektywność funkcjonowania magazynu w takich obszarach, jak: komunikacja z klientami i partnerami biznesowymi, obsługa towaru, realizacja wysyłek z obsługą kurierów czy obsługa zwrotów i reklamacji. PINQUARK pozwolił także na prowadzenie inwentaryzacji ciągłej (w trakcie pracy magazynu).

- PINQUARK jest systemem opartym o wiedzę i doświadczenia, jakie nasza firma zdobywa od lat. Wykorzystuje najnowsze technologie i jest rozwijany wraz ze zmieniającymi się potrzebami rynku. Wdrożenie naszego systemu w firmie H2 Dystrybucja było cennym doświadczeniem dla obu stron. Pokazało, że opracowany przez nas WMS jest innowacyjnym rozwiązaniem, które przynosi szybko mierzalne korzyści dla biznesu. Wyniki, które odnotował nasz klient są najlepszą wizytówką efektywności systemu WMS PINQUARK - powiedział Mateusz Kalinowski, CEO Meritus Systemy Informatyczne.

System PINQUARK został opracowany przez firmę Meritus Systemy Informatyczne. Spółka zatrudnia wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy są odpowiedzialni za projektowanie i rozwijanie innowacyjnych technologii opartych na sztucznej inteligencji.

Artykuł pochodzi z czasopisma LOGISTYKA 5/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!
Logistyka 5/2021

 

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

 

 

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 10 grudzień 2021 14:13
Zaloguj się by skomentować