Zaloguj się

Magazynowe systemy informatyczne w nowej rzeczywistości

  •  Oprac. Tomasz Janiak
  • Kategoria: Logistyka

W czasie boomu magazynowego, którego jesteśmy świadkami w ostatnich dwóch latach, firmy działające na tym rynku i dystrybutorzy prześcigają się w emitowaniu informacji o sukcesach swoich operacji. I słusznie. Jak w dobie rozproszonych magazynów, ich coraz większej różnorodności obiektów i ich wyposażenia, nowych wymagań klientów, konieczności coraz większej elastyczności działania radzą sobie wdrażane dziś magazynowe systemy informatyczne (MSI/WMS)? O tym, jak szerokie ich spektrum zastosowania, funkcjonalność i wydajność, niech świadczą dwa poniższe przykłady.

Przykład I

Magazynowy system informatyczny LFS.wms jest oferowany przez działającą od 1997 roku firmę EPG (Ehrhard Partner Group). Obecnie korzysta z niego ponad 100 000 użytkowników, a wśród nich są renomowane przedsiębiorstwa na całym świecie (m.in. Rossmann, Union Coop).
Oprogramowanie LFS.wms – obecnie dostępne w 16 wersjach językowych – jest spójnym systemem do koordynowania łańcucha dostaw, umożliwiającym sieciowe sterowanie wszystkimi ręcznymi i zautomatyzowanymi procesami logistycznymi (WMS i WCS) – zarówno w magazynie jak podczas transportu – łącznie z planowaniem wykorzystania zasobów i pracowników.
O silnej pozycji LFS.wms na rynku systemów do zarządzania magazynem świadczy fakt, że w 2021 roku rozwiązanie znalazło się w tzw. Magic Quadrant, światowym rankingu systemów informatycznych prowadzonym przez Gartnera.

Wśród najważniejszych korzyści, odnotowanych na podstawie dotychczasowych wdrożeń rozwiązania, firma wymienia:
- 10 - 35% niższe koszty inwentaryzacji i obsługi 
- do 35% szybsze przetwarzanie zamówień
- 10 - 50% oszczędności na kosztach realizacji zamówień
- 20 - 35% oszczędności na przejazdach wózków widłowych.

System LFS pracuje na wszystkich dostępnych platformach, takich jak Windows, IBM, Linux, oraz na systemach operacyjnych Android i iOS. Możliwe jest także proste zastosowanie z wiodącymi bazami danych Oracle, MS SQL oraz DB2. Ważnym wyznacznikiem popularności wdrożeń jest to, że rozwiązanie już w 1997 roku otrzymało certyfikat integracji z systemem SAP. Innym wyróżnikiem jest elastyczny model licencyjny – w przypadku instalacji w wielu oddziałach przedsiębiorstwa – jedna licencja obejmuje wszystkie oddziały (niezależnie od liczby klientów i użytkowników oprogramowania). LFS.wms jest obecnie dostępny w 16 wersjach językowych i jest używany na całym świecie.

Spektakularne wdrożenia
UNION COOP - Dubaj
Magazyn firmy UNION COOP jest uznawany za jeden z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie magazynów produktów spożywczych i produktów nieżywnościowych w regionie Azji i Północnej Afryki (MENA). Wdrożenie EFS.wms odbyło się w roku 2020 w magazynie, który ma 20 metrów wysokości i jest wyposażony w regały półkowe o pojemności ponad 20 000 miejsc paletowych. Oprogramowanie EPG w Union Coop Factory obsługuje wszystkie procesy magazynowe na ośmiu poziomach magazynu.

Efekty wdrożenia:
- Zwiększenie szybkości kompletacji o 95 proc.
- Zwiększenie odwzorowania stanów magazynowych z 85 proc. (przed wdrożeniem w sierpniu 2020 r.) do 100 proc.

Misumi
W centrum logistycznym firmy Misumi we Frankfurcie/ n. Menem LFS.wms zarządza magazynem oferującym 20 milionów podzespołów specjalnych, przeznaczonych do budowy maszyn. Dzięki systemowi LFS.wms oraz inteligentnemu stanowisku dyspozytorskiemu LFS.timesquare firma MISUMI ma w każdej chwili dostęp do wszystkich danych magazynowych i w jednym centralnym systemie.

Przykład II

PSIwms
Firma PSI od wielu lat ma stabilną pozycję również na polskim rynku, a spektakularne wdrożenia systemu do obsługi magazynu pod nazwą PSIwms w takich rozbudowanych strukturach organizacyjnych jak EMPIK, czy LPP, stały się jej wizytówką ostatnich lat i odbiły się szerokim echem w mediach branżowych. PSIwms jest cały czas rozwijany i rozszerzany o nowe funkcjonalności, pozwalające na instalację i wspomaganie systemu logistycznego przedsiębiorstwa w „trudnych” lokalizacjach, w tym w magazynach e-commerce, charakteryzujących się wysokim stopniem skomplikowania operacji i ich różnorodnością. W ten sposób twórcy aplikacji nadążają za aktualnymi trendami w logistyce magazynowej. Kluczowym wyróżnikiem aktualnej wersji systemu – PSIwms 2020 – jest to rozwiązanie oparte o algorytmy sztucznej inteligencji.
Dzięki wykorzystaniu mechanizmu uczenia maszynowego, a dokładnie sieci neuronowej opartej o jednostki CNN (ang. Convolutional Neural Network), możliwe jest generowanie w czasie rzeczywistym list produktów potrzebnych do skompletowania zamówienia, a także wyznaczenie najkrótszej ścieżki i zaproponowanie optymalnego wykorzystanie zasobów, w tym sprzętu, wózków i czasu pracowników magazynu.
Ciekawym rozwiązaniem w nowej wersji systemu PSIwms jest optymalizacja list kompletacyjnych z zastosowaniem algorytmu sztucznej inteligencji. Funkcja ta pozwala na wyznaczenie optymalnej ścieżki kompletacji dla danej listy. Rozwiązanie, które zostało wdrożone w Centrum Dystrybucyjnym LPP – już w pierwszym okresie – pomogło skrócić ścieżki kompletacyjne o 30%.
Twórcy oprogramowania wskazują na następujące główne korzyści WMS, w tym ułatwienia dla pracowników magazynowych zaangażowanych bezpośrednio w procesy, takie jak prowadzenie operatora „krok po kroku” czy skrócenie szkolenia operatora magazynu poprzez przeniesienie wiedzy o procesach do systemu WMS.

Spośród pozostałych efektów, które uzyskano dzięki zaawansowanej technologii, warto wymienić:
- zwiększenie wydajności kompletacji m.in. poprzez dopasowanie właściwej strategii i skrócenie ścieżki pickingu,
- redukcję liczby błędnych wysyłek,
- szybkie udostępnienie towaru do sprzedaży z obszarów przyjęcia, kontroli jakości i zwrotów,
- ułatwienie obsługi zwrotów,
- ograniczenie pustych przebiegów,
- stały monitoring statusu obsługi zamówień.

Z ekonomicznego punktu widzenia, ważną zaletą systemu jest ograniczenie kosztów wysyłek poprzez dobór optymalnych opakowań pod wielkość wysyłki. Na uwagę zasługują również funkcjonalności umożliwiające zarządzanie placem załadunkowo/ rozładunkowym (Yard Management), a także udostępnienie specjalnego narzędzia wizualizacyjnego, jakim Dashboard Logistyka, pozwalającego analitykom na śledzenie kluczowych wskaźników KPI. 

Źródła: EPG (Ehrhard Partner Group) i PSI.

Artykuł pochodzi z czasopisma LOGISTYKA 6/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

 

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

   

 
Ostatnio zmieniany w piątek, 14 styczeń 2022 11:13
Zaloguj się by skomentować