Zaloguj się

Wycieraczki dla samochodów ciężarowych i autobusów – co warto o nich wiedzieć?

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Pokonują setki tysięcy kilometrów, narażone są na działanie zmiennych, ekstremalnych warunków pogodowych, wykonują tytaniczną pracę na wielkich szybach ciężarówek i autobusów – wycieraczki samochodowe do zadań specjalnych. Co trzeba wiedzieć na ich temat? I – poszukując najlepszych jakościowo – gdzie warto się zwrócić?

Kierowcy, którzy na co dzień prowadzą samochody osobowe, z pewnością zdają sobie sprawę z roli, jaką pełnią w ich autach wycieraczki. Ich zadaniem jest oczyszczanie szyb z zabrudzeń i naleciałości, a także, przede wszystkim, efektywne zbieranie z nich wody. Dzięki swojej pracy sprawiają, że kierowcy lepiej widzą drogę, potrafią w porę zareagować na nieprawidłowości i czują się o wiele bardziej komfortowo.

Nie inaczej jest w przypadku kierowców samochodów ciężarowych i autobusów, które znacząco różnią się od zwykłych aut osobowych. Pokonują o wiele dłuższe i cięższe trasy. Zmagają się z wieloma niesprzyjającymi zjawiskami atmosferycznymi – takimi jak mrozy, upały, obfite deszcze, gwałtowne porywy wiatru, gradobicia, śnieżyce i inne. A przy tym wszystkim przewożą spore ładunki towarów lub – jak w przypadku autobusów – wielu pasażerów, których bezpieczeństwo jest dla kierowcy na pierwszym miejscu. Dlatego tak ważne jest, by wycieraczki, które w tych pojazdach są zamontowane, spełniały swoją rolę perfekcyjnie i były odporne na zmienne warunki zewnętrzne.

Wycieraczki do aut ciężarowych i autobusów – jakie są ich parametry?
Jak można się domyślić – parametry wycieraczek dla samochodów ciężarowych i autobusów będą zupełnie inne niż w przypadku aut osobowych. Przede wszystkim znaczenie będzie miała ich długość. Podczas gdy średnio ramiona wycieraczek do aut osobowych mają zwykle długość około 400 do 500 mm, te dedykowane autobusom i ciężarówkom mogą mierzyć nawet 1 000 mm. Wiąże się to z różnicami w powierzchni szyby, którą należy oczyścić. Przednie szyby ciągników siodłowych czy autobusów są naprawdę imponujące. Aby objąć ich obszar, potrzeba naprawdę długich ramion i piór.

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć, jest typ wycieraczek używanych w autach ciężarowych i autokarach. Okazuje się, że profesjonaliści w ogromnej części wybierają wycieraczki szkieletowe. Ma to związek z ich sprawdzonym, klasycznym mechanizmem i solidną budową, dzięki której guma dobrze przylega do powierzchni szkła, a siła nacisku rozłożona jest w taki sposób, by wycieraczki mogły wydajnie ściągać wodę i zanieczyszczenia z całego obszaru, przez który kierowca widzi drogę.

Jeśli chodzi o jakość wycieraczek do samochodów ciężarowych i autobusów, mówi się, że prym wiodą wycieraczki wyprodukowane przy użyciu nowoczesnych materiałów, które gwarantują nie tylko dobrą wytrzymałość ramion i piór, ale również ich elastyczność oraz skuteczną pracę. Warto rozglądać się za wycieraczkami, do produkcji których wykorzystano między innymi stal (najlepiej ocynkowaną aby zapobiegać powstawaniu ognisk korozji), a także silikon oraz teflon.

Gdzie szukać najlepszych wycieraczek do ciężarówek i autobusów?
Zdawać by się mogło, że zakup wycieraczek do tak specyficznych pojazdów, jakimi są samochody ciężarowe czy autobusy, wykorzystywane w sposób specjalistyczny, jest trudny i możliwy wyłącznie specjalnymi kanałami. Nic bardziej mylnego!

Ogólnodostępna i bogata oferta tego typu wycieraczek dostępna jest między innymi u polskiego producenta wycieraczek OXIMO, który wśród profesjonalnych kierowców ciężarówek i autobusów jest bardzo popularny i często wybierany. Seria dedykowana wielkim pojazdom nazywa się OXIMO WUSAG i zawiera zestawy o wysokiej jakości. Co ciekawe – korzystają z nich również tacy profesjonaliści jak zawodowi kierowcy ciągników siodłowych, co potwierdza niezawodność wycieraczek z tej serii.

Ostatnio zmieniany w piątek, 28 styczeń 2022 10:13
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe