Zaloguj się

ROSEWOOD4.0 – technologie cyfrowe dla rozwoju sektora leśno-drzewnego

  •  Dobrochna Augustyniak-Wysocka
  • Kategoria: E-gospodarka

Właściwości użytkowe i estetyczne drewna, jego odnawialność, magazynowanie węgla i inne korzyści środowiskowe wiążące się z jego zastosowaniem sprawiają, że jest ono coraz częściej wykorzystywane w różnych sektorach gospodarki: od tradycyjnych przemysłów drzewnych po nowoczesne budownictwo (w tym drewniane), biotechnologię i bioenergię. Nasilająca się konkurencja i zmieniające się warunki klimatyczne powodują, że coraz pilniejsza staje się kwestia zapewnienia, w sposób zrównoważony, odpowiedniej ilości surowca drzewnego na rynku.

Można to osiągnąć z jednej strony poprzez lepsze gospodarowanie lasami (bardziej dokładna inwentaryzacja zasobów, zastosowanie optymalnych działań pielęgnacyjnych, ograniczanie strat związanych z pożarami i gradacjami szkodników, wsparcie dla właścicieli lasów prywatnych itp.), a z drugiej strony dzięki zmniejszeniu strat w przerobie drewna i lepszemu wykorzystaniu produktów ubocznych oraz drewna poużytkowego. W realizacji tych celów duże wsparcie stanowią nowoczesnej narzędzia oparte o technologie cyfrowe coraz częściej wykorzystywane w leśnictwie i przemysłach drzewnych.

Digitalizacja sektora leśno-drzewnego jest kluczowym obszarem finansowanego ze środków UE w ramach programu Horyzont 2020 projektu ROSEWOOD4.0. Projekt wspiera i promuje zrównoważoną mobilizację drewna w Europie poprzez gromadzenie informacji i wiedzy, inspirowanie współpracy i innowacji oraz kreowanie nowych modeli biznesowych w pięciu regionalnych centrach mobilizacji drewna (hubach). Polskę reprezentuje w projekcie Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, który wraz z pozostałymi partnerami z Europy Środkowo-Wschodniej organizuje warsztaty i wydarzenia oraz współpracuje z przedstawicielami łańcucha leśno-drzewnego w regionie.

Jednym z najważniejszych rezultatów projektu jest Platforma wiedzy dla regionalnych innowacji w leśnictwie, otwarty portal gromadzący dobre praktyk i cyfrowe innowacje w europejskim sektorze leśno-drzewnym. Platforma jest darmowym źródłem wiedzy o ponad 270 rozwiązaniach z ponad 15 europejskich krajów. Fiszki opisujące poszczególne dobre praktyki i innowacje zawierają także dane kontaktowe firm i instytucji będących ich właścicielami oraz dodatkowe materiały (firmy, ulotki, artykuły), i są często dostępne w kilku językach (w tym wybrane fiszki w języku polskim). Zgromadzone rozwiązania są bardzo różnorodne. Przykładowe rozwiązania obejmują:

Ponadto, w ramach projektu przygotowane zostały kursy online (bezpłatne, wymagana rejestracja) dla leśników, pracowników firm świadczących usługi dla leśnictwa i właścicieli lasów, podejmujące tematykę narzędzi wspomagających pozyskanie drewna, ponownego zalesiania w kontekście zmian klimatycznych i praktycznych wskazówek dla nowych właścicieli lasu. Kursy dostępne są w językach angielskim i niemieckim, a niektóre moduły w kilku innych językach europejskich (już niedługo także w języku polskim).

Kontakt:
Dobrochna Augustyniak-Wysocka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://rosewood-network.eu

 
Projekt ROSEWOOD4.0 „Regionalna sieć Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonej mobilizacji drewna i cyfryzacji leśnictwa” otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020” w ramach umowy grantowej nr 862681.

Zaloguj się by skomentować