Zaloguj się

Dane sprzedają produkt

  •  dr inż. Krzysztof Muszyński
  • Kategoria: Wieści z GS1

W nowoczesnej obsłudze łańcucha dostaw towarem jest dziś nie tylko sam przedmiot sprzedaży, ale również i odpowiednie dane. Można zatem powiedzieć, że fizyczny produkt jest niekompletny, jeśli sprzedaje się go bez właściwego opisu. W związku z tym powiązanie tych dwóch elementów ma wpływ na sprawne prowadzenie sprzedaży we wszystkich obecnie wykorzystywanych kanałach.

Dostęp do takiej wiedzy powinni mieć nie tylko sami autorzy, czyli producenci, właściciele marek czy dostawcy, ale również pośrednicy, hurtownie, sieci handlowe, operatorzy logistyczni, a także konsumenci. Zachowanie jednorodności i spójności tych danych u wszystkich, wymienionych, uczestników rynku, daje gwarancję jednoznaczności we właściwej interpretacji. Standardy dotyczące zakresów informacyjnych oraz sposobów sprawnej synchronizacji danych pomiędzy dostawcą, a odbiorcą należy traktować jako najważniejsze narzędzia, które wpływają na skrócenie procesów wymiany towarowej. To również możliwość wyeliminowania wielu błędów związanych z identyfikacją wyrobów, co w konsekwencji poprawia parametry ekonomiczne sprzedaży.

Dane produktowe na świecie
Globalny Model Danych to jeden z najważniejszych standardów GS1 promowanych wspólnie przez 115 organizacji krajowych GS1 na świecie oraz Consumer Goods Forum (globalna organizacja zrzeszająca producentów wyrobów konsumpcyjnych). Wspólna akcja ma na celu poprawę jakości informacji produktowych oraz zmniejszenie niespójności w procesach wymiany danych. W konsekwencji doprowadzi to do ograniczenia nieprawidłowości w identyfikacji wyrobów i przyczyni się do zmniejszenia kosztów właścicieli marek oraz sprzedawców detalicznych. Zatem GDM to nie tylko standard, ale i również doskonałe zabezpieczenie przed utratą właściwych parametrów sprzedaży.
W inicjatywę poprawy jakości danych oraz wdrożenie i popularyzację standardu Globalnych Modeli Danych włączyły się min. największe światowe marki takie jak: Aeon Co., Ltd., Ahold Delhaize, Ajinomoto, Barilla, Colgate-Palmolive, Danone, GlaxoSmithKline Consumer Healthcare, Heineken, Henkel, IGA, Jerónimo Martins, Johnson & Johnson, Kellogg Company, L’Oréal, Land O’Lakes, METRO AG, Migros Ticaret, Nestlé, PepsiCo, Savencia, The Coca-Cola Company, The J. M. Smucker Company, Procter & Gamble, Unilever, a także Walmart.Na podstawie GDM, członkowie polskiej Grupy Roboczej GS1/GDM/GDSN, skupiającej aktywnych dostawców, sieci handlowe oraz operatorów usług katalogowych, wypracowali Polski Model Danych Produktowych.

Polskie dane
Obecnie Polski Model jest całkowicie zgodny z Globalnymi Modelami Danych i obejmuję atrybuty wyrobów FMCG z podziałem na Food (wyroby spożywcze) oraz Near Food (chemię gospodarczą itp.). Jest to zestaw około 200 atrybutów wystarczających do prawidłowej identyfikacji i opisu najpopularniejszych wyrobów ww. branż:
• Food – Żywność - 195 atrybutów ogółem w tym 66 wymagalne, czyli takich cech bez których nie można zamknąć typowej rejestracji produktu,
• NearFood – pozostałe artykuły w tym chemia gospodarcza - 224 atrybutów ogółem w tym 67 wymagalne.

Od przełomu 2021/2022 roku powyższy model jest dostępny, dla wszystkich użytkowników w serwisach informatycznych GS1 Global Office. Tym samym wiedza o tym, jakie dane produktowe będą potrzebne do zasilenia polskiego rynku są już widoczne dla wszystkich zagranicznych dostawców planujących, u nas, lokowanie wyrobów. To również doskonały przykład synergii do wykorzystania przez lokalnych producentów poszukujących wiedzy o tym jakie informacje, o wyrobach należy zestawić, na rynkach ościennych. Dodatkowo każda firma, może uzyskać dostęp do narzędzi pozwalających na sprawdzenie zgodności własnego modelu danych z GDM, z podziałem na branże i regionalizację. Oddano do dyspozycji zarówno specjalny arkusz kalkulacyjny jak i narzędzia bazodanowe. Za ich pomocą można przeprowadzić indywidualne badanie spójności. W tym celu należy wprowadzić zestaw atrybutów używanych we własnym korporacyjnym modelu. W odpowiedzi narzędzie zwraca informacje dotyczące obecności danego atrybutu w GDM oraz wskazuje, czy dana pozycja dotyczy informacji globalnych, regionalnych, czy wykracza poza jego zakres.
Ponadto narzędzia umożliwiają filtrowanie atrybutów zgodnie z obecnie obowiązującymi modelami dla sektorów: Food (wyroby spożywcze), Near Food (chemia gospodarcza), Pet Food (karmy dla zwierząt), Alcohol & Beverages (napoje alkoholowe) oraz Tobacco (wyroby tytoniowe). Filtrowanie atrybutów w poszczególnych modelach branżowych jest intuicyjne i pozwala kompleksowo ustalić wymagalność obowiązujących pozycji.
Zarówno Polski Model Danych jak i narzędzia do samooceny znajdują się również na stronie GS1 Polska. Aby usprawnić ocenę, zachęcamy do wykorzystania wsparcia lokalnych ekspertów.
Więcej informacji na temat Polskiego Modelu Danych Produktowych oraz Globalnych Modeli Danych znajduje się w nowo przygotowanym portalu: https://gs1pl.org/standardy/globalny-model-danych-gs1/

Gotowość polskich producentów
W proces wdrożenia GDM – Polskiego Modelu Danych włączyła się również firma Prymat, polski producent przypraw – lider rynku spożywczego w Europie. Ich marki takie jak Prymat, Kucharek, To Naturalne, Smak, Nadir oraz Prymat GastroLine są doskonale znane w wielu kuchniach.

- Startowaliśmy w czasach, gdy internet nie istniał. Wtedy informacje o wyrobach i ich zastosowaniu znajdowały się tylko na etykietach opakowaniowych, a współpraca z hurtowniami odbywała się wyłącznie za pomocą dokumentów papierowych. Byliśmy świadkami i twórcami ewolucyjnych zmian w sposobach przygotowywania i udostępniania opisów samego produktu jak i dokumentów sprzedażowych. Dzisiaj wiemy, że konsument poszukuje szerokiej wiedzy na temat składu i pochodzenia wyrobu. Jest to kluczowy element bezpieczeństwa i zaufania do marki. Aby spełnić te wymagania nasz zespół od lat usprawnia proces publikacji i wymiany informacji produktowych. Tyczy się to nie tylko budowania szerokiej biblioteki WWW opisującej wyroby. To również udostępnianie pełnej specyfikacji partnerom handlowym odpowiedzialnym za wprowadzanie oferty na rynek – mówi Wojciech Nanke, Dyrektor Sprzedaży d/s Kluczowych Klientów Prymat Sp. z o.o.

Współpraca z polskimi sieciami dała możliwość usystematyzowania i ujednolicenia zakresów informacyjnych z użyciem standardu GS1/GDM Globalnych Modeli Danych Produktowych. Wdrożony przez PRYMAT Sp. z o.o. wzorzec danych GDM usprawnił i przyspieszył proces publikacji danych dla sieci handlowych.

Czy to się globalnie opłaca?

Wysiłek poniesiony w ramach wdrożenia GDM to jedna z najbardziej opłacanych inwestycji firmy. Ponieważ aktualne, kompletne i wysokiej jakości dane to podstawa do minimalizowania błędów i kosztów ich usuwania w procesach sprzedaży. Panowanie nad jednorodnością opisów całego asortymentu to znaczne ułatwienie w zarządzaniu portfolio oraz usprawnienie procesów sterowania strumieniami danych kierowanych zarówno do sieci, hurtowni jak i do końcowego konsumenta. Ponieważ firma działa nie tylko w Polsce, standard GDM umożliwił odpowiednie przygotowanie do ekspansji informacyjnej na inne rynki. GDM, bowiem skupia uwagę na tych parametrach / atrybutach, które są wykorzystywane nie tylko lokalnie, ale również na tym, co jest istotne w Unii Europejskiej jak i na całym świecie.

- Kolejne nasze kroki będą się koncentrowały na ciągłym inwestowaniu w poszerzanie zakresów informacyjnych obecnych i nowych wersji wyrobów. Jest to ważne w dobie sprzedaży omnichannel-owej gdzie klient zatraca świadomość, w którym kanale dokonał decyzji o zakupie, a w którym faktycznie ją sfinalizował. Zatem konsument musi mieć dostęp do danych nie tylko na etykiecie produktu, etykiecie na półce sklepu fizycznego czy też sklepu internetowego, ale również na naszej stronie jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych. Spójność, jednorodność i dostęp do tych samych wyczerpujących i wysokiej jakości danych, w tym samym czasie to cel, który wyznaczyliśmy sobie na najbliższe lata – dodaje Dyrektor Nanke.

Polski Model Danych Produktowych umożliwia usystematyzowanie zakresów informacyjnych istotnych do prowadzenia sprawnej obsługi procesów sprzedażowych. To dzięki temu Modelowi polscy dostawcy oraz detaliści wiedzą, które dane są istotne z punktu widzenia wymiany globalnej, unijnej czy lokalnej. Na naszych oczach zachodzą zmiany w sposobie dostępu do informacji potrzebnych zarówno w kraju jak i na rynkach obcych. Wypracowane wzorce dla poszczególnych branż należy traktować jako ważną wskazówkę, które dane są kluczowe do zaspokojenia tzw. głodu informacyjnego. Harmonizacja Polskiego Modelu do GDM – Globalnego Modelu Danych dała pewność, że pomysł na jego zawartość merytoryczną jest spójna z tym co jest uznane za ważne również i na świecie. To co obowiązuje w Polsce jest doprecyzowaniem globalnego standardu i wypadkową tego czego żądają polskie sieci handlowe. Jest to również odpowiedź na realne możliwości zestawiania danych przez polskich dostawców. Publikacja Polskiego Modelu w zasobach GS1 Global to również jawna demonstracja praktycznego wdrożenia doktryny jego zgodności ze standardem GDM. Dodatkowo w dobie globalizacji zarówno polscy jak i zagraniczni dostawcy / producenci mają solidarny dostęp do tych samych wzorców danych.

Ciągły nacisk na wykorzystanie mediów cyfrowych, zwiększanie zapotrzebowania na dane to czynniki, które determinują trendy w dziedzinie wymiany informacji produktowych. W związku z tym nie ma już odwrotu od obecnych praktyk, a jedyną rekomendacją jest zastosowanie opisywanych standardów w celu poprawy jakości i dostępności informacji związanych z wyrobami.

Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego z dr. inż. Krzysztofem Muszyńskim: (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +48 61 850-48-77, kom. +48 510 093 558). Nasz ekspert jest Data Quality Project Managerem w zakresie GDM/GDSN w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

 

Zaloguj się by skomentować