Zaloguj się

Zderzenie z „czarnym łabędziem”. Na ratunek przychodzi digitalizacja

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Wieści z GS1

Do niedawna nie zastanawialiśmy się, czym są łańcuchy dostaw i jak są zorganizowane. Pandemia i wojna w Ukrainie odwróciły ten stan o 180 stopni. Gdy okazało się, że na rzecz, którą kiedyś można było kupić od ręki, teraz trzeba czekać czasem nawet rok – jak np. na rower – uświadomiliśmy sobie skalę niewidzialnych nici, łączących nasz świat. Dlatego zwłaszcza teraz, gdy coraz częściej mierzymy się z „czarnymi łabędziami”, kluczowego znaczenia nabiera digitalizacja logistyki. Pomagają w tym standardy GS1, globalnej organizacji non-for-profit, której misją jest dostarczanie nowoczesnych rozwiązań zarządzania logistyką i sprzedażą dla biznesu oraz ułatwianie życia konsumentom.

Gdy 23 marca 2021 roku kontenerowiec Ever Given, płynący z Malezji do Holandii wpłynął na mieliznę w Kanale Sueskim, już po kwadransie od tego zdarzenia telefony specjalistów od logistyki na całym świecie, niczym w hollywoodzkim filmie sensacyjnym, rozgrzały się do czerwoności. Mieli świadomość powagi sytuacji: jedna z najważniejszych przepraw morskich na świecie została całkowicie zablokowana. W kontenerach, przewożonych na statku, były m.in. meble znanej szwedzkiej firmy, komputery, rowery i części zamienne do aut. Wskutek blokady Kanału Sueskiego u wejść do niego utknęły 422 statki, przewożące łącznie 26 mln ton ładunków. Przez kanał przepływa około 15 proc. światowego handlu. W morskim korku, spowodowanym przez Ever Given, utknął m.in. sprzęt medyczny kupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Gdy po ośmiu dniach udało się ściągnąć kontenerowiec z mielizny, straty, poniesione przez światową gospodarkę, sięgały setek miliardów dolarów. Tylko Egipt, który zarządza Kanałem Sueskim, z powodu jego zamknięcia tracił 15 mln dolarów dziennie. To zdarzenie uświadomiło nam, jak kruchy jest system globalnego handlu, i tak już nadgryziony przez pandemię i przestoje w firmach i fabrykach. Takie zjawiska, które teoretycznie nie mają szans się wydarzyć, a jednak się dzieją, nazywane są przez ekonomistów „czarnymi łabędziami”. Autorem tego pojęcia jest libańsko-amerykański matematyk i makler giełdowy Nassim Taleb.

Czy „czarnym łabędziom” można zapobiegać? Nie, można jednak łagodzić skutki ich występowania, a jedną z dróg do tego jest digitalizacja dostaw, czyli odzwierciedlenie operacji logistycznych w systemach informatycznych. Dlatego np. właściciele biznesów i firmy spedycyjne, które zainwestowały w cyfryzację i mapowanie swoich dostaw, po piętnastu minutach od chwili, gdy Ever Given utknął w Kanale Sueskim, mogły zacząć działać, by zminimalizować straty, wywołane tym wydarzeniem – odezwać się do klientów, ubezpieczyciela, przeorganizować działanie swojej firmy w taki sposób, by dostosować się do bieżącej sytuacji. Właśnie w takich sytuacjach doskonale sprawdzają się rozwiązania, opracowane przez GS1 – organizację, której celem jest opracowanie i utrzymywanie światowych standardów, zapewniających skuteczną komunikację biznesową niezależnie od języka, kraju i kontynentu, na jakim operuje współpracująca z nią firma.

Jednym z najbardziej znanych i powszechnie używanych standardów, opracowanych przez GS1, jest kod kreskowy, czyli unikatowy dla każdego produktu symbol (charakterystyczne czarne paski na białym tle), który można skanować elektronicznie. Po wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego br. to właśnie kod kreskowy wspomógł identyfikację artykułów, wyprodukowanych w Rosji i szybkie wycofanie ich z rynku w akcji sprzeciwu wobec inwazji tego kraju na naszych wschodnich sąsiadów. GS1 Polska oferuje polskim przedsiębiorcom więcej nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają i oszczędzają ich czas i pieniądze. W ramach projektu Akademia Cyfryzacji GS1 Polska można nie tylko sprawdzić poziom „dojrzałości cyfrowej” firmy, ale też dokonać diagnozy logistycznej i precyzyjnie dopasować narzędzia, oferowane przez GS1, do potrzeb i specyfiki naszego biznesu.

Akademia Cyfryzacji GS1 Polska to platforma, która ułatwia i znacznie przyspiesza cyfryzację firmy. Inspirująca baza wiedzy z bogatą biblioteką treści i konkretnymi przykładami zastosowania rozwiązań biznesowych, case study, uświadamia, jak powszechne w naszym codziennym życiu są rozwiązania, opracowane przez GS1. Poczynając od systemu do elektronicznej wymiany dokumentów – EDI, przez aplikację GS1 Picture It!, która umożliwia np. właścicielom sklepów internetowych robienie zdjęć, usuwanie tła oraz przycinanie i edycję zdjęć produktowych. Etykiety logistyczne, opracowane w standardzie GS1, pozwalają precyzyjnie odszukać nawet igłę w stogu siana – i to dosłownie, dzięki systemowi identyfikowalności GS1. Baza wiedzy to również zaskakujące filmiki, które w ciekawy sposób odnoszą się np. do przemian ustrojowych, które zaszły w Polsce po 1989 roku. Wówczas kod kreskowy na produkcie był niczym powiew luksusowego, zachodniego świata. Dziś to standard ułatwiający nam życie na każdym kroku, poczynając od wizyty w gabinecie zabiegowym, a kończąc na walce z marnowaniem żywności.

Akademia Cyfryzacji GS1 Polska wkroczyła też w świat podcastów, a dzięki cyklowi „Kreatywnie o Digitalizacji”, którego gospodarzem jest Tomasz Sączek, Dyrektor Zarządzający w IPP Polska, słuchacze mogą nie tylko dowiedzieć się, czym są „czarne łabędzie”, ale też zanurzyć się w świecie rozwiązań niedalekiej przyszłości. Każdy odcinek podcastu to opowieść o nowoczesnych metodach, stosowanych na co dzień po to, by usprawnić działanie firmy i umożliwić skuteczne komunikowanie się na wielu, nawet nieoczywistych płaszczyznach. Goście podcastu to eksperci w swojej dziedzinie, dzięki którym można lepiej zrozumieć np. zasady funkcjonowania nowoczesnych magazynów i sposobów, w jaki są zarządzane, ale też lepiej zrozumieć zależności, które pomagają lub blokują płynne działanie firmy.

Dzięki bogatej bazie źródeł i konkretnych informacji, zgromadzonych w Akademii Cyfryzacji GS1 Polska, przedsiębiorcy mogą też dowiedzieć się, jak skorzystać z dofinansowań na cyfryzację firmy, które przełoży się na błyskawiczny rozwój biznesu i pozwoli na wdrażanie kolejnych standardów GS1.

Więcej od GS1 Polska:
- MAKRO usprawnia darowizny dla Banków Żywności dzięki standardom GS1
- Ruszyła usługa Verified by GS1: polski handel mówi „sprawdzam!”
- Dane sprzedają produkt

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 13 czerwiec 2022 11:31
Zaloguj się by skomentować