Zaloguj się

Praca w logistyce: oferty pracy, stanowiska, wymagania pracodawców

 •  Praca.pl
 • Kategoria: Edukacja

Rzeczywistość (po)pandemiczna przyniosła dynamiczne zmiany w branży TSL. Kłopoty z utrzymaniem łańcuchów dostaw w ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy, szybsza niż kiedykolwiek zrobotyzowana automatyzacja procesów, rosnący popyt ze strony operatorów logistycznych 3PL, ale także nowe przyzwyczajenia zakupowe doprowadziły do istotnej zmiany trendów w tym sektorze w bardzo krótkim czasie. A to przekłada się na dostępność i rodzaj miejsc pracy. Czy dziś technik logistyk łatwo znajdzie zatrudnienie? Jakie wymagania stawiają pracodawcy przed osobami na to stanowisko?

Logistyka – co to oznacza w 2022 roku?
Okres pandemii, szczególnie w początkowych miesiącach, upłynął pod znakiem przestojów, głośnych upadłości i niepokoju w branży transportowo-logistyczno-magazynowej. Zgodnie z raportem Capgemini Research Institute pt. Fast Forward. Rethinking supply chain resilience for a post-COVID-19 world aż 80% firm objętych badaniem zmagało się z kłopotami w utrzymaniu łańcuchów dostaw. Do głównych problemów należały między innymi:

 • opóźnienie przesyłek, dłuższe terminy realizacji (74%),
 • trudności w planowaniu przy wysokich poziomach zmienności popytu klientów (68%),
 • trudności w bilansowaniu zatowarowania pomiędzy magazynami (69%),
 • kłopoty wynikające ze wstrzymywania produktów w portach, w obrębie granic państw (68%).

Nowa rzeczywistość oznacza także nieco inne zachowania konsumenckie, dotyczące zarówno zakupów, jak i procesu zwrotu produktów. Niespotykane dotąd tempo wzrostu branży e-commerce wymogło na firmach z branży TSL daleko idące zmiany związane z wdrażaniem nowych technologii i dostosowywaniem się do standardów rynkowych (m.in. modelu q-commerce, czyli błyskawicznych, 24-godzinnych dostaw).

Kolejnym wyraźnym trendem w rzeczywistości po pandemii, który się utrzymuje, jest wyraźny wzrost zapotrzebowania na przestrzeń logistyczną. Z uwagi zarówno na zwiększenie się kosztów budowy magazynów, jak i obserwowane rosnące ceny najmu przestrzeni operacyjnej, przedsiębiorstwa starają się maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Nie bez powodu też coraz większe znaczenie zyskują rozwiązania outsourcingowe (np. SCaaS). Obecnie nie mówi się już o automatyzacji w logistyce i magazynowaniu, ale o zrobotyzowanej automatyzacji, w której wdrażane są rozwiązania wykorzystujące między innymi metody chmurowe i uczenia maszynowego, AI, Big Data Analytics czy NFT.
Twórcy wspomnianego raportu wskazują na to, że pytanie nie brzmi, czy nowy kryzys nadejdzie, ale kiedy się on zacznie, dlatego przedsiębiorstwa powinny już teraz przygotować się na lepsze zabezpieczenie procesów dystrybucyjnych. Tego samego zdania są dwie trzecie przedsiębiorców. 62% z nich uważa, że należy podejmować działania mające na celu wzmocnienie łańcuchów dostaw i minimalizowania ryzyka wynikającego z przestojów.

Co robi współczesny logistyk?
W tradycyjnym ujęciu odpowiedź na pytanie, co robi logistyk, brzmi: odpowiada za planowanie, nadzorowanie i optymalizowanie procesów produkcji, transportu i magazynowania. Niewiele jest jednak zawodów, w których doszło do tak szybkiej zmiany standardów i metodyki pracy, jak miało to miejsce w ostatnich latach w przypadku logistyka. Współczesny pracodawca coraz częściej oczekuje od kandydata na to stanowisko dość zaawansowanych umiejętności programistycznych, rozumienia zarządzania procesów typu block-chain, rozwiązań chmurowych, znajomości konkretnego oprogramowania i łatwości w nabywaniu nowych kompetencji cyfrowych. O ile jeszcze kilka lat temu, z uwagi na utrzymujący się wysoki popyt na pracowników w tej branży, pracę logistyka można było dostać bez wykształcenia kierunkowego, po krótkim szkoleniu, o tyle dziś coraz więcej pracodawców preferuje osoby z dyplomem z logistyki. Zgodnie ze wspólnym raportem firmy Manpower oraz Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania (obecnie Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny) pt. Logistyka w Polsce (2021 r.) w 53% podmiotów notuje się brak dostatecznej liczby pracowników o kompetencjach twardych, a ⅔ firm chce wprowadzić dodatkowe szkolenia, podnoszące kompetencje aktualnej kadry.

Warto dodać, że w branży TSL pojawiają się także nowe zawody. Prócz ofert dla logistyków i spedytorów, kierowników ds. logistyki, dystrybutorów międzynarodowych, pracowników ds. procesów magazynowych itp. coraz częściej można natknąć się na ogłoszenia skierowane do specjalistów ds. zmian i optymalizacji procesów, data minerów czy analityków danych w logistyce.

Jakie kompetencje musi mieć logistyk?
Do często powtarzających się wymagań na stanowisko logistyka należą:

 • wysoko rozwinięte umiejętności organizacyjne,
 • wysoko rozwinięte umiejętności analityczne,
 • znajomość oprogramowania np. systemów klasy WMS, systemów klasy ERP, arkuszy kalkulacyjnych Excel,
 • znajomość procedur i dokumentacji stosowanych w imporcie-eksporcie, podstaw prawa celnego,
 • umiejętność kierowania pracą w magazynie,
 • znajomość języka obcego (niemieckiego, angielskiego lub innego),
 • doświadczenie w pracy w logistyce,
 • prawo jazdy kat. B,
 • wykształcenie średnie (preferowani są technicy logistycy) lub wyższe w obszarze logistyki,
 • umiejętność pracy w zespole.

Gdzie znaleźć pracę?
Logistyk i magazynier to profesje, które od kilku lat należą do tzw. zawodów deficytowych w Polsce. Z uwagi na rozwój branży można spodziewać się, że zapotrzebowanie w tym obszarze zatrudnienia będzie rosnąć. Zgodnie z ogólnopolskim Barometrem zawodów 2022 (prognozą wykonywaną na zlecenie resortu pracy na podstawie danych z urzędów pracy) wysoki popyt na logistyków i spedytorów obserwuje się w 14 województwach (oprócz podlaskiego i świętokrzyskiego, gdzie we wszystkich powiatach zapotrzebowanie w tych zawodach jest stałe). Są regiony w Polsce, w których praca logistyka jest dostępna od ręki. Przykładowo, deficyt na kierowników ds. logistyki występuje w: Gorzowie Wielkopolskim, powiecie gorzowskim, Włocławku, powiecie włocławskim, Siedlcach i powiecie siedleckim, Krośnie i powiecie krośnieńskim, powiatach otwockim, kraśnickim, wodzisławskim i nowosolskim.

Ile zarabia logistyk?
Rosnące zapotrzebowanie na logistyków, spedytorów i magazynierów idzie w parze ze wzrostem zarobków w tym obszarze zawodowym. Co więcej, w branży TSL coraz bardziej opłaca się podnoszenie kwalifikacji. O ile młodszy specjalista ds. logistyki zarobi średnio 4-5 tys. zł brutto miesięcznie, osoba z doświadczeniem może liczyć na stawki wynagrodzenia rzędu 5-8 tys. zł brutto miesięcznie. W przypadku pracy z językiem obcym, w międzynarodowej firmie, wypłaty są oczywiście wyższe.

Źródła: Barometr Zawodów (2022), Logistyka w Polsce (ManpowerGroup, Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania), Fast Forward. Rethinking supply chain resilience for a post-COVID-19 world (Capgemini Research Institute).

Ostatnio zmieniany w środa, 15 czerwiec 2022 10:41
Zaloguj się by skomentować