Zaloguj się

Jak skutecznie zarządzać magazynem?

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Kontrola stanów magazynowych, zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach, nie tylko zajmuje dużo czasu, ale także wymaga zatrudnienia dodatkowych osób odpowiedzialnych za sprawdzanie dostępności produktów. W miejscach, gdzie zarządzenie magazynem nie jest wykonywane sprawnie, klienci najczęściej zmagają się z długim czasem oczekiwania na dostawę lub wydanie zakupionych towarów, co z kolei może skutkować negatywnymi opiniami o firmie. Dlaczego odpowiednie zarządzanie magazynem ma znaczenie i jak robić to skutecznie?

Zarządzanie magazynem - dlaczego organizacja ma znaczenie?
W magazynach wysokiego składowania i dużych centrach logistycznych pracownicy na co dzień stawiają czoła tysiącom zamówień, co wymaga ogromnej kontroli nad produktami i ich dostępnością. Aby zapobiegać pomyłkom przy kompletacji zamówienia, każdy z towarów z kolei wymaga identyfikacji i nadania mu spersonalizowanego kodu. W wielu przypadkach taka identyfikacja wykonywana jest ręcznie, co w sytuacji dużych przedsiębiorstw przekłada się na długą realizację zleceń i nierzadko skutkuje wieloma pomyłkami.
Ręczne zarządzanie magazynem to także znacznie większe koszty dla firmy. Aby wprowadzić wszystkie produkty do bazy danych, przedsiębiorstwo zmuszone jest do zatrudnienia dodatkowych osób, zajmujących się wyłącznie identyfikacją i kontrolą dostępności produktów. Odpowiednie zarządzanie magazynem polega więc na stałym nadzorowaniu stanu towarów, bezbłędnej kompletacji zamówień i dokładnym wykonywaniu inwentaryzacji. Takie działania nie tylko umożliwią lepszą kontrolę nad towarem, ale także wpłyną na skrócenie czasu oczekiwania na zamówienie i zmniejszenie kosztów magazynowania produktów.

Jak usprawnić zarządzanie magazynem?
Sprawne zarządzanie stanem produktów ma znaczenie szczególnie w przedsiębiorstwach, gdzie miejsce ma silna dynamika zmian w procesach magazynowych. Wówczas zadaniem firmy jest zarówno dopasowanie towaru do aktualnego zapotrzebowania klientów, jak i stała, niezwykle dokładna kontrola dostępności produktów. Aby zarządzanie magazynem przebiegało sprawniej, wiele przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie systemu WMS (Warehouse Management System). Co to takiego?

System magazynowy WMS - czym jest i jak działa?
System WMS to magazynowy system informatyczny, umożliwiający usprawnienie zarządzania produktami, ich kompletowania i kontrolowania ich dostępności. System ułatwia także nadzorowanie procesów magazynowych od przyjęcia towaru aż do późniejszego wysłania produktów do klientów. Narzędzie skonfigurowane jest w taki sposób, aby pracownicy mogli w czasie rzeczywistym śledzić i analizować wszystkie zachodzące w magazynie zmiany.
Wprowadzenie systemu WMS polega na odwzorowaniu lub skonfigurowaniu całej struktury magazynu i transportów wewnątrzmagazynowych. Ponadto przy implantacji narzędzia należy także skonfigurować procesy przepływu towarów i przyporządkować użytkowników do obsługi konkretnych operacji. Po odpowiednim zainstalowaniu narzędzia w przedsiębiorstwie system WMS przez 24 godziny na dobę zbiera wszystkie informacje o zachodzących w firmie procesach i na bieżąco dokonuje zmian w bazie danych.
Stały wgląd w działania pracowników firmy i w zmiany w dostępności produktów umożliwia niemalże całkowite wyeliminowanie pomyłek przy kompletacji zamówień. Program WMS stale zapisuje wszystkie informacje związane z przepływem towarów, dzięki czemu użytkownicy mogą sprawdzić, kto w danej chwili realizował konkretne zlecenie lub jak przebiegała praca związana z każdym zamówieniem. Co więcej, system umożliwia także sprawdzenie takiej informacji jak lokalizacja produktu w magazynie, co zdecydowanie ułatwia odnajdywanie produktów i przyspieszenie ich wydawania lub wysyłania klientom.

system wms

Korzyści z wdrożenia systemu WMS
System zarządzania magazynem WMS niesie za sobą mnóstwo korzyści. Przede wszystkim narzędzie zapewnia stały nadzór nad dostępnością produktów i pracą magazynierów. Co więcej, użytkownicy mają dostęp do systemu w formie online, dzięki czemu można wyeliminować zbędną dokumentację, która dodatkowo wydłuża procesy magazynowe. Warto także zaznaczyć, że posiadanie systemu WMS umożliwia szybką reakcję kierownictwa w przypadku ewentualnych nieprawidłowości.
Wprowadzenie systemu WMS umożliwia także stałe usprawnianie konkretnych procesów magazynowych. Dzięki podglądowi prac związanych z przygotowaniem towaru do wysyłki, zarządzający firmą mogą dokładnie prześledzić pracę poszczególnych osób i ocenić, które obszary wymagają poprawy. Warto także dodać, że magazynowy system informatyczny pozwala zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem i zarządzaniem magazynem. Dzięki zwiększeniu wydajności przedsiębiorstwa, firma może ograniczyć liczbę pracowników i zredukować zbędne wyposażenie techniczne.
Niezwykle ważną korzyścią z posiadania systemu WMS jest stała inwentaryzacja wewnątrz firmy. Wówczas przedsiębiorstwo nie musi przeprowadzać czaso- i pracochłonnej corocznej kontroli stanu produktów, co pozwala na zniwelowanie przestojów w firmie i zmniejszenie zapotrzebowania na dodatkowych, sezonowych pracowników. Ważną cechą systemu WMS jest także możliwość rozbudowania i dostosowania oprogramowania w zależności od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
Na koniec warto podkreślić, że system WMS można z łatwością zintegrować z innymi wykorzystywanymi w firmie systemami, np. z systemem ERP. Ponadto narzędzie można dostosować do potrzeb logistyki przedsiębiorstwa. Co więcej, narzędzie sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych firmach, bez względu na branżę, ilość sprzedawanych towarów, czy poziom dotychczasowego zautomatyzowania magazynu.

Podsumowanie
Odpowiedni sposób zarządzania magazynem ma ogromny wpływ na wydajność przedsiębiorstwa. Poza stałymi kontrolami dostępności produktów, pracownicy magazynu zobowiązani są do bezbłędnego kompletowania i wysyłki zamówień. W przypadku ręcznego zarządzania często dochodzi do pomyłek i wydłużenia czasu realizacji zleceń. Rozwiązaniem jest zintegrowanie nowoczesnego systemu WMS, który obsługuje pracę w magazynie w czasie rzeczywistym i ułatwia nadzorowanie zarówno ilości produktów, jak i wszystkich realizowanych procesów magazynowych.

Zaloguj się by skomentować