Zaloguj się

Elektroniczna wymiana danych w logistyce i jej znaczenie

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: E-gospodarka

Elektroniczna wymiana danych, w skrócie EDI, to rozwiązanie stosowane dzisiaj w wielu branżach. Niemniej w niektórych ma ona wyjątkowe znaczenie. W logistyce odgrywa kluczową rolę. Czym jest EDI i dlaczego elektroniczna wymiana danych w logistyce jest tak ważna?

Czym jest EDI w logistyce?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest elektroniczna wymiana danych. Otóż mowa o rozwiązaniu stosowanym w przedsiębiorstwach w celu połączenia wykorzystywanych w nich programów i baz danych. Innymi słowy, elektroniczna wymiana danych w logistyce to organizacja systemu firmowego w taki sposób, aby dane z każdego obszaru działania firmy były ze sobą powiązane. Oznacza to przykładowo, że wszelkie informacje dotyczące dostaw są dostępne również podczas nadawania przesyłek. Co więcej, dostęp do nich mają też pracownicy działu księgowego czy operacyjnego oraz menedżerowie.

Jak pomaga elektroniczna wymiana danych w logistyce
Przejdźmy teraz do kwestii kluczowej, czyli wyjaśnienia, dlaczego elektroniczna wymiana danych w logistyce jest tak ważna. Otóż w firmie logistycznej każdego dnia zachodzi mnóstwo procesów wartych rejestrowania – m.in. zmieniają się stany magazynowe, przychodzą nowe dostawy, realizowane są kolejne transporty. Oznacza to bardzo dużo danych, które w dodatku nieustannie są aktualizowane. Tym samym bardzo trudno o zachowanie porządku w dokumentacji oraz o właściwą organizację funkcjonowania firmy. Aby było to możliwe, stosuje się programy magazynowe, księgowe i wiele innych. Niemniej jednak bez połączenia, ich funkcjonalności nie zostaną w pełni wykorzystane.
Za sprawą elektronicznej wymiany danych logistyka staje się prostsza, ponieważ umożliwia uporządkowanie danych. Nie dochodzi do sytuacji, w której podczas przepływu ładunków czy organizacji transportów brakuje danych dotyczących np. stanów magazynowych. Wdrożenie EDI w logistyce rozwiązuje ten problem. Co więcej, elektroniczna wymiana danych w logistyce to ujednolicenie dokumentacji, a więc jej jeszcze większa przejrzystość. Za sprawą właściwie wdrożonego EDI możliwe jest też śledzenie całego łańcucha dostaw, co jest istotne zarówno z perspektywy firmy logistycznej, jak i jej klientów.

edi logistyka

Znaczenie EDI w logistyce
Jeszcze do niedawna klienci preferowali firmy logistyczne z największymi flotami i sieciami magazynów. Oczywiście odpowiednio duża flota i infrastruktura są ważne, jednak o sukcesie firm i o tym, czy zostaną docenione przez klientów, decyduje coś innego. Dzisiaj najważniejsza jest właściwa organizacja firmy. Odpowiednia organizacja, której częścią jest właściwy przepływ informacji, decyduje o sprawności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Brak pomyłek i przepływ informacji sprawiają, że transport jest szybki i bezbłędny.
Warto wspomnieć również o naciskach ze strony Unii Europejskiej na cyfryzację branży TSL. Faktem jest, że dzisiaj cenione są firmy nowoczesne, które korzystają z programów cyfrowych. Tym samym wdrożenie elektronicznej wymiany danych w logistyce to niejako warunek konieczny, aby móc rywalizować z innymi firmami działającymi na rynku europejskim.

Więcej informacji o EDI w logistyce znaleźć można na stronie: https://www.edison.pl/elektroniczna-wymiana-danych-w-tsl

Zaloguj się by skomentować