Zaloguj się

Poznaj najpopularniejsze marki samochodów ciężarowych

Samochód ciężarowy to pojazd o dużej ładowności (nawet do 24 ton), przeznaczony do przewożenia towarów. Jego masa całkowita przekracza 3,5 tony. Ze względu na rodzaj nadwozia można wyróżnić uniwersalne i specjalistyczne pojazdy ciężarowe, w tym plandeki, wywrotki, chłodnie, izotermy, kontenery czy cysterny.

Sprawdź, jakie są najpopularniejsze marki aut ciężarowych. Dowiedz się również, czym powinna się cechować dobra ciężarówka i jak korzystnie ją sfinansować.

Zastosowanie pojazdów ciężarowych w biznesie
Samochody ciężarowe pozwalają usprawnić działalność w wielu branżach, w tym transportowej, przemysłowej, budowlanej, rolniczej, bankowej, farmaceutycznej czy komunalnej. Umożliwiają szybki i bezpieczny przewóz w odpowiednich warunkach różnego rodzaju ładunków – stałych, płynnych oraz gazowych. Są przystosowane do ich sprawnego załadunku i rozładunku.

Dobre auto ciężarowe powinno mieć odpowiednią ładowność do przewożenia określonego typu towarów. Ważne jest również, aby pojazd zapewniał bezpieczną i komfortową jazdę, bez względu na długość trasy. Powinny znajdować się w nim zwłaszcza:

 • ABS,
 • tempomat,
 • system rozpoznawania znaków drogowych,
 • klimatyzowana kabina,
 • tachograf,
 • system wykrywania pieszych i rowerzystów,
 • asystent cofania,
 • ogranicznik prędkości,
 • asystent zmiany pasa ruchu,
 • system antywłamaniowy,
 • podgrzewane lusterka z czujnikami martwego pola,
 • komfortowy fotel,
 • system automatycznego wzywania pomocy E-Call.

Popularne marki pojazdów ciężarowych
Jak pokazują dane CEPIK, w 2022 roku zarejestrowano w Polsce 34 905 samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 3,5 t. W ciągu roku rynek powiększył się o 6,8%. Do najpopularniejszych marek takich pojazdów zaliczają się m.in. DAF, VOLVO Truck, MAN, Iveco i Isuzu. Poniżej przybliżamy każdą z nich.

DAF
Holenderska marka, która powstała w 1928 roku. Założyli ją bracia Wim i Hub van Doorne, którzy rozpoczynali działalność na rynku motoryzacyjnym od sprzedaży naczep i przyczep. Pierwsza fabryka samochodów DAF została otwarta w 1950 roku. Dziś do najpopularniejszych modeli samochodów ciężarowych DAF zaliczają się m.in.: DAF XF 105 i DAF XF 106. W 2022 roku w Polsce zarejestrowano 7332 pojazdów ciężarowych tego producenta, co uplasowało go na pierwszym miejscu w rankingu wszystkich marek.

VOLVO Truck

Szwedzka marka samochodów ciężarowych, która powstała w 1928 roku, a jej siedziba znajduje się w Göteborgu. Jeszcze tego samego roku w sprzedaży pojawił się pierwszy model pojazdu – LV40. Dziś do najpopularniejszych ciężarówek Volvo zaliczają się m.in.: FH16, FMX, FE, FM i FL. Pojazdy tej marki słyną z dużej ładowności, niezawodności i ponadprzeciętnej mocy silnika – nawet do 750 KM.

MAN

Obecny na rynku od 1758 roku producent samochodów ciężarowych, którego siedziba znajduje się w Monachium. Większościowym udziałowcem marki jest niemiecki koncern Volkswagen AG. MAN produkuje nie tylko pojazdy ciężarowe, lecz także samochody dostawcze, autobusy, silniki i maszyny przemysłowe. Jako pierwszy producent na świecie produkował silniki Diesla. Do najpopularniejszych dziś modeli ciężarówek MAN zaliczają się m.in.: TGX, TGM i TGS.

Iveco

Włoska marka z siedzibą w Turynie, której początki sięgają 1975 roku. Iveco produkuje nie tylko ciężkie wywrotki i ciągniki, lecz także lekkie samochody ciężarowe i dostawcze. Pierwszy pojazd tej marki pojawił się na rynku w 1978 roku. Do dziś pojazdy z serii Iveco Daily cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Inne znane modele tego producenta to: Iveco T-Way, X-Way, S-Way czy Tracker.

Isuzu

Japońska marka z siedzibą w Tokio, która powstała w 1937 roku. Koncern ten rozpoczynał działalność od produkcji autobusów, a następnie rozszerzył swój asortyment o samochody ciężarowe, silniki i podzespoły samochodowe. Główne fabryki Isuzu znajdują się w Fujisawie. Do flagowych modeli tej marki zaliczają się m.in.: Isuzu N35, L35 i Elf.

Leasing – korzystne źródło finansowania samochodów ciężarowych
Wyposażenie firmy w dobrej klasy samochód ciężarowy wiąże się ze sporym wydatkiem. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się leasing. Jest to łatwo dostępne źródło finansowania dla przedsiębiorców z każdej branży, nawet z niedługim stażem na rynku. Decyzję o jego przyznaniu można otrzymać od ręki, bez skomplikowanych procedur i wysokiej opłaty wstępnej. Możliwy jest zarówno leasing ciężarówki nowej, jak i używanej dowolnej marki. Warunki umowy są elastyczne m.in. pod względem długości umowy, wysokości raty czy harmonogramu spłaty. Po zapłaceniu ostatniej raty leasingobiorca może zdecydować się na korzystny wykup lub zwrócić pojazd i wziąć w leasing kolejny samochód ciężarowy.

Zaloguj się by skomentować