Zaloguj się

Czy pojazdy elektryczne to przyszłość transportu?

Postawione w tytule pytanie spędza sen z powiek coraz większej grupie osób. Wszystko wskazuje na to, że za kilka lat to pojazdy elektryczne będą stanowiły podstawę transportu. Dąży do tego Unia Europejska, która za wszelką cenę chce ograniczyć emisję dwutlenku węgla, spalin i zmniejszyć zużycie paliw kopalnych. Samochody elektryczne są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku: podczas ich użytkowania nie powstają szkodliwe substancje, które mogą negatywnie wpływać zarówno na nasze zdrowie, jak i kondycję planety.

Dlaczego potrzebne są zmiany w transporcie?
Obecnie podróżowanie jest powszechne: coraz trudniej wskazać osobę, która chociaż raz nie była za granicą. Podobnie jest, jeśli chodzi o samochody – większość z nas jest właścicielem auta. W efekcie przemieszczanie się nie stanowi problemu. Niestety, to właśnie transport odpowiedzialny jest za dużą część zanieczyszczeń, z którymi musimy sobie poradzić. Dzisiaj wiemy już, że środowisko trzeba chronić. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w przeciwnym razie nasze dzieci i wnuki będą żyć w zupełnie innym świecie. Zredukować trzeba emisję:

  • tlenku węgla;
  • tlenków azotu;
  • cząstek stałych.

Stosowane dotychczas katalizatory zmniejszyły emisję spalin przez samochody, ale uzyskany efekt nie okazał się wystarczający. Dlatego pojawiły się pojazdy elektryczne, których technologia jest cały czas rozwijana.

Czy pojazd elektryczny jest skomplikowany?
Okazuje się, że pojazdy elektryczne są zdecydowanie mniej skomplikowane pod względem technicznym niż te spalinowe. Wszystko wskazuje na to, że jeśli technologia ta będzie nadal rozwijana, to ilość wykorzystywanych w autach części ruchowych znacznie się zmniejszy. Przełoży się to na niższe koszty nie tylko produkcji, ale również eksploatacji – nie trzeba będzie przecież wymieniać tego, co w klasycznych samochodach po prostu się psuło.
Dzisiaj wiemy już, że nowoczesne silniki elektryczne, w które wyposażone są nowoczesne pojazdy charakteryzują się wysoką wydajnością i to niezależnie od zakresu obrotów. Mówiąc o takich pojazdach, nie należy zapomnieć o wysokiej sprawności silników. Co więcej, elektryczne pojazdy są konstruowane tak, aby możliwe było odzyskiwanie energii z hamowania.

Czy pojazdy elektryczne są drogie w eksploatacji?
Wiele osób zastanawia się, czy takie nowoczesne pojazdy są drogie w eksploatacji. Prowadzone statystyki pokazują, że koszt przejechania stu kilometrów elektrycznym autem jest stosunkowo niski – waha się od około trzech do maksymalnie dziesięciu złotych i uzależniony jest od typu pojazdu, a także stosowanej taryfy ładowania. Mówiąc o takich samochodach, nie można zapomnieć, że cechują się ona wysoką niezawodnością, co oznacza, że ich właściciele praktycznie w ogóle nie muszą martwić się kosztami napraw. Trudno wyobrazić to sobie w przypadku tradycyjnych samochodów z silnikami spalinowymi, w których naprawdę często coś się psuje. Co więcej, każdy, kto zdecyduje się na pojazd elektryczny nie musi martwić się jego regularnym serwisowaniem. O ile w klasycznym samochodzie trzeba regularnie wymieniać na przykład olej silnikowy, o tyle w aucie elektrycznym taki obowiązek nie istnieje.

Czy pojazd elektryczny jest przyjazny dla środowiska?
Pojazd elektryczny to auto, które przyjazne jest dla środowiska. Tak, jak już wspomnieliśmy, nie emituje żadnych spalin czy innych szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać zarówno na ludzi, jak i przyrodę. Brak oleju silnikowego sprawia, że nie trzeba martwić się wyciekiem płynu i jego wpływem na zwierzęta, rośliny czy wodę. Warto dodać, że pojazd elektryczny jest skonstruowany tak, aby jego praca była naprawdę cicha. Jeśli z dróg znikną auta spalinowe, nie będzie więc konieczności montowania drogich ekranów dźwiękoszczelnych.
Również ładowanie auta nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszej planety. Jeśli rozważasz zakup samochodu elektrycznego, z pewnością interesuje Cię, gdzie znajdziesz stacje ładowania. Pomocna okaże się strona mapaladowania.pl, na której znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat. Pamiętaj, że obecnie na mapie Polski znajduje się coraz więcej miejsc, w których naładujesz swoje auto, co oznacza, że podróżowanie staje się coraz mniej kłopotliwe – decydując się na taki pojazd, nie musisz więc martwić się tym, czy jego naładowanie będzie w ogóle możliwe. Dzięki bezproblemowemu ładowaniu na pojazdy elektryczne decyduje się coraz więcej osób. Należy bowiem pamiętać, że zasięg aut elektrycznych nie jest nieograniczony. UWAGA: zasięg jest zależny od prędkości, z jaką będziesz jeździć.
Wszystko wskazuje na to, że pojazdy elektryczne wyeliminują z rynku klasyczne auta silnikowe. Oczywiście nie stanie się to od razu, ale należy liczyć się z tym, że dzisiejsze dzieci będą korzystały już z aut elektrycznych. Dla współczesnych dorosłych jest to trudne do zaakceptowania, ale należy pogodzić się z tym, że nasz świat mocno się zmienia – jesteśmy właśnie u progu kolejnej rewolucji przemysłowej. Kolejne zmiany są niezbędne do tego, aby zachować naszą planetę dla przyszłych pokoleń. Jeśli nic nie zrobimy, czekają nas katastrofalne zmiany klimatu, których nie da się cofnąć.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 25 maj 2023 11:03
Zaloguj się by skomentować