Zaloguj się

Standardy ESG i proekologiczne budownictwo to nowy standard

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka
Standardy ESG i proekologiczne budownictwo to nowy standard Atlas Ward Polska

Polska pozostaje jednym z największych placów budowy w Europie, również w segmencie obiektów kubaturowych i wielkopowierzchniowych. Dla nawet 80 proc. kontrahentów, obok ceny czy lokalizacji, istotne jest dziś spełnianie przez nie standardów tzw. ESG. – Trend jest oczywisty i długotrwały: rynek stawia na zrównoważone budownictwo proekologiczne oraz cyfryzację procesów – ocenia Mariusz Górecki, prezes Atlas Ward Polska.

ESG (ang. environmental, social and corporate governance, czyli środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny) to obecnie „must have” dla każdej firmy, która chce się liczyć na rynku. Inwestowanie w ESG buduje długoterminową wartość marki w oczach klientów i inwestorów, którzy coraz częściej wymagają od przedsiębiorców, by działali zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

– Budynki odpowiadają za około 40 proc. globalnego zużycia energii i jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych, z kolei magazyny są jednym z głównych ogniw w łańcuchach dostaw. Deweloperzy i ich najemcy poszukują zatem rozwiązań, aby osiągać cele neutralności klimatycznej w budynkach, co wynika nie tylko z konieczności implementacji unijnego prawa, ale oczekiwań szeroko pojętego rynku – tłumaczy Mariusz Górecki, prezes zarządu i dyrektor generalny Atlas Ward Polska.

Firma specjalizuje się w kompleksowej budowie parków logistycznych i magazynowych, zakładów produkcyjnych oraz obiektów wielkopowierzchniowych, m.in. apartamentowców czy budynków biurowych i handlowo-usługowych. Dotychczas zrealizowała 750 inwestycji o łącznej powierzchni ponad 5,5 mln m2.

Atlas Ward Polska jest także jednym z nielicznych w kraju, generalnych wykonawców będących jednocześnie Jednostką Certyfikującą inwestycje w systemie BREEAM (ang. Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Określa on, czy dana inwestycja została zaprojektowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, gwarantującymi wysokie parametry w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania czy optymalizacji kosztów eksploatacji.

Odpowiedni certyfikat warunkuje obecnie wartość danego obiektu, gdyż według raportu Colliers „Market Insights” już 80 proc. najemców obiektów magazynowych, przemysłowych i logistycznych wymaga od deweloperów zastosowania konkretnych rozwiązań środowiskowych. Presja rynku przynosi efekty: w 2022 roku tzw. zielone budynki magazynowe stanowiły już w Polsce ponad 41 proc. wszystkich powierzchni.

– System oceny BREEAM jest jednym z kluczowych mierników zrównoważonego rozwoju w kontekście budownictwa magazynowego i logistycznego. Warto przypomnieć, że pierwszy obiekt w Polsce, który otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie >>Outstanding<< w kategorii BREEAM Final New Construction dla obiektów przemysłowych, to zrealizowana przez nas inwestycja Panattoni Park Szczecin III – zaznacza prezes Atlas Ward Polska.

Kolejnym czynnikiem kształtującym dynamiczny rozwój polskiego rynku jest cyfryzacja procesów budowlanych, pozwalająca zarówno na przyspieszenie realizacji inwestycji, jak i maksymalizujące bezpieczeństwo wykonawców oraz przyszłych użytkowników.

– Na każdym etapie pracy kładziemy szczególny nacisk na wieloaspektową optymalizację procesu inwestycyjnego — począwszy od ofertowania, przez sporządzenie planów w naszym własnym biurze projektowym, po kontraktację, budowę i zarządzanie obiektem, wykorzystujemy metodykę BIM (ang. Building Information Modeling). Dążymy również do optymalnego wykorzystania oprogramowania informatycznego w całej organizacji oraz dbamy o rozwój w obszarze Digital Workplace – wyjaśnia Małgorzata Barańska, dyrektor ds. marketingu i PR w Atlas Ward Polska.

Troska o środowisko, optymalizacja procesów, digitalizacja — wszystkie te elementy wymagają coraz bliższej i wielopłaszczyznowej współpracy pomiędzy światem nauki a biznesem, w tym branżą budowlaną. Cel jest oczywisty: rozwijanie i efektywne wdrażanie nowych technologii oraz wzmacnianie konkurencyjności całego sektora.

– Nasza marka stale i blisko współpracuje ze środowiskiem akademickim, m.in. Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. W kwietniu 2023 roku zostaliśmy partnerem Politechniki Krakowskiej – pierwszej uczelni w Polsce, która wprowadziła do swojej oferty studia związane z metodyką BIM. W czerwcu podpisaliśmy też porozumienie z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu – mówi Mariusz Górecki.

W ramach umów studenci mogą odbywać praktyki i odwiedzać jednostki firmy, uczestniczyć w seminariach, webinarach, konferencjach naukowo-technicznych, a realizować prace dyplomowe na praktyczne tematy, powiązane z działalnością Atlas Ward Polska.

Spółka należy do grona największych i najdynamiczniej rozwijających się firm w naszym kraju — w jej portfolio znajdują się m.in. park logistyczny 7R Park Sosnowiec, trzy centra dystrybucyjne Dino Polska o powierzchni około 150 tys. m2 czy rozbudowa zakładu produkcyjnego Bridgestone w Stargardzie. O potencjale Atlas Ward Polska świadczy też 288. miejsce w rankingu największych, polskich przedsiębiorstw pod względem przychodów – „Lista 500” dziennika Rzeczpospolita. To awans o 131 pozycji względem ubiegłorocznego zestawienia.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Zaloguj się by skomentować