Zaloguj się

Różnorodność środków transportu w spedycji transportowej

W handlu międzynarodowym obraca się najróżniejszymi towarami. Nie powinno zatem być zaskoczeniem, że do ich transportu wykorzystuje się zróżnicowane pojazdy i kontenery. Bezpieczeństwo towarów w dużym stopniu zależy właśnie od odpowiedniego doboru środków transportu i pojemników, w które zapakowane są produkty w trakcie swojej podróży. Przyjrzyjmy się zatem bliżej różnym gałęziom transportu międzynarodowego i wykorzystywanym w nich środkom transportu.

 

Spedycja zagraniczna - definicja
Spedycja jest ogółem czynności związanych z przewozem towarów i ładunków. Kompletny proces spedycyjny obejmuje:

  • Sporządzenie dokumentów przewozowych i niezbędnych umów;
  • Zorganizowanie potrzebnych środków transportu;
  • Przygotowanie ładunku do transportu;
  • Ubezpieczenie ładunku;
  • Odbiór przesyłek.

Są to podstawowe czynności tzw. spedycji czystej lub właściwej. Jeśli oprócz tych zadań spedytorzy zajmują się dodatkową obsługą (np. dowóz towarów do magazynów, magazynowanie, załadunek/przeładunek, a nawet sprzedaż czy odbiór należności za dostarczone towary), mamy do czynienia z tzw. spedycją mieszaną.

Spedycja zagraniczna ma miejsce, jeśli przepływ towarów odbywa się między co najmniej dwoma państwami. Transport międzynarodowy może się odbywać zarówno między bezpośrednio sąsiadującymi ze sobą krajami, jak i przez liczne kraje leżące na różnych kontynentach. Wszystko zależy od wybranego rynku zbytu i metody transportu, na jaką się zdecydujemy.

shipping containers in the port city of turkey 2021 09 02 00 48 50 utc

Środki transportu wykorzystywane w spedycji międzynarodowej
Transport międzynarodowy można podzielić na 4 główne gałęzie, które wykorzystują specyficzne dla siebie środki transportowe:

Transport morski
Przy przewozach drogą morską korzysta się przede wszystkim z dużych kontenerowców, które pozwalają na jednorazowe przewiezienie ogromnych ilości towarów o różnorodnym charakterze: od ładunków drobnicowych, przez pełnokontenerowe, po wielkogabarytowe elementy konstrukcyjne i całe maszyny. Transport drobnicowy (LDL) może się też odbywać mniejszymi jednostkami, które pływają na krótszych trasach.
Usługi transportowe drogą morską charakteryzują się najlepszym stosunkiem odległości do ceny transportu: najbardziej opłacalne będą przewozy na trasach przekraczających 500 km. Transport morski jest obecnie najczęściej wykorzystywaną gałęzią spedycji w skali globalnej. Należy jednak pamiętać, że zajmuje on więcej czasu, niż transport lotniczy czy kolejowy.

Transport kolejowy
Jak nietrudno się domyślić, odbywa się on za pośrednictwem pociągów. Tabory mogą mieć najróżniejsze długości, zależnie od potrzeb transportowych. Wagony kolejowe pozwalają zarówno na transport ładunków częściowych/drobnicowych, jak i pełnokontenerowych. Co ważne, na pojedynczy wagon można załadować więcej, niż na naczepę ciężarówki.
Transport kolejowy odgrywa szczególnie ważną rolę w lądowym handlu z Chinami. To właśnie tą drogą wysyła się najwięcej towarów z Kraju Środka, a prowadzące do/z niego linie kolejowe z/do Europy nazywane są Nowym Jedwabnym Szlakiem. Przewóz towarów koleją jest najbardziej opłacalny przy długich trasach (ponad 1000 km) i jest stosunkowo szybki. Plasuje się dokładnie pośrodku między tanim i wolnym transportem morskim, a szybkim, lecz drogim przewozem lotniczym.

Transport lotniczy
Transport lotniczy jest realizowany za pomocą specjalnie dostosowanych samolotów towarowych ładowanych od frontu. Największą zaletą jest tutaj szybkość realizacji. Przewóz samolotowy pozwala dotrzeć z jednego końca świata na drugi praktycznie w ciągu jednego dnia. Nie powinno zatem dziwić, że nazywany jest on dostawą ekspresową.
Trzeba jednak mieć świadomość, że taka wysyłka wiąże się z restrykcyjnymi ograniczeniami w tonażu ładunków i wysokimi kosztami. Zwykle więc sięga się po nią w specyficznych przypadkach, np. przy produktach o niskiej trwałości.

Transport drogowy
To nic innego jak przewóz towarów po drogach i autostradach za pomocą ciężarówek. Transport drogowy jest zdecydowanie najpopularniejszą opcją w transporcie międzynarodowym wśród polskich przedsiębiorców. W ten sposób organizowane jest nawet 80% przewozów. Transport ciężarówkami odgrywa też ważną rolę na terenie całej Unii Europejskiej: są to zdecydowanie najbardziej popularne usługi spedycyjne na krótkich dystansach.
Owe krótkie dystanse są tutaj bardzo ważne. Koszty związane z transportem międzynarodowym ciężarówkami są opłacalne przy odległościach nieprzekraczających 1000 km. Przy dłuższych trasach koszty wyraźnie wzrastają. Jeśli zaś chodzi o szybkość realizacji, przewóz drogami wyprzedza kolejową spedycję międzynarodową.

aaerial top view container ship at terminal commerc

W czym odbywa się międzynarodowy przewóz towarów?
Same środki transportu to jednak nie wszystko, na co powinna zwrócić uwagę firma transportowa. Równie istotne jest odpowiednie dobranie kontenerów do indywidualnych potrzeb klienta. Na szczęście dzięki międzynarodowym przepisom dotyczącym handlu i transportu towarów wszystkie wykorzystywane kontenery podlegają standaryzacji. Dzięki temu nie trzeba przeładowywać produktów do innych pojemników przy zmianie środka transportowego. Znacznie usprawnia to transport intermodalny. Oto kilka często wykorzystywanych typów kontenerów:

Cysterny
Podobnie jak w przypadku zwykłych naczep cysternowych, kontenery tego typu są zbiornikami zamontowanymi na ramie standardowego kontenera. Zaprojektowano je specjalnie do transportu materiałów ciekłych o różnym charakterze. Dzielą się one na 3 kategorie, w zależności od ładunku, jaki można przewozić danym kontenerem-cysterną.

Kontenery uniwersalne
Standardowy typ kontenerów przeznaczony do przewozu ładunków drobnicowych lub ciężkich materiałów, których nie można transportować w dużych ilościach. Występują w czterech wersjach rozmiarowych - 20' DV, 40' DV, 40' HC i 45' HC PW. Ten ostatni jest wykorzystywany w europejskich portach, a jego wymiary są przystosowane do przewozu produktów na europaletach.

Kontenery Open Top
Są to specjalne kontenery pozbawione dachu. Pozwala to na odgórny załadunek produktów, które nie zmieściłyby się w drzwiach lub nie dałyby się w inny sposób załadować. Zamiast dachu wykorzystuje się na nich specjalne nieprzemakalne plandeki. Są dostępne w rozmiarach 20' i 40'.

Kontenery Flat Rack
Kontenery pozbawione dłuższych boków i dachu, zaprojektowane specjalnie do przewozu ciężkiego sprzętu oraz przesyłek niemieszczących się w uniwersalnym kontenerze. Co ważne, niektóre z nich pozwalają też na złożenie pozostałych ścian, co dodatkowo ułatwia załadunek. Również tutaj można wybierać między wersją 20' i 40'.

Kontenery platformy
Kontener-platforma nie ma w ogóle ścian. Powstał z myślą o wielkogabarytowych przesyłkach, które w żaden sposób nie zmieściłyby się w innym kontenerze. Może mieć wielkość 20' lub 40'.

Reefery
To nic innego, jak kontenery chłodnicze, które pozwalają na utrzymanie konkretnej temperatury we wnętrzu. Choć nazywa się je chłodniami, mogą też grzać. Przedział temperatur, w których mogą pracować, jest dość imponujący: minimalna to -65°C, a maksymalna +40°C. Reefery również są dostępne w tych samych dwóch wariantach rozmiarowych.

Spedycja międzynarodowa a środki transportu - podsumowanie
Odpowiednio dobrany środek transportu ma ogromny wpływ na terminowość dostaw i koszty związane z przewozem dóbr. Trzeba jednak pamiętać, że spedycja międzynarodowa to skomplikowany proces, a wybór właściwego środka transportu to tylko jeden z jego elementów. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój towar znajdzie się w miejscu docelowym w możliwie najkrótszym czasie przy optymalnych kosztach, postaw na firmę, która ma wieloletnie doświadczenie w branży i dysponuje rozbudowaną siecią kontaktów.

Zaloguj się by skomentować