Zaloguj się

Elektryfikacja flot idzie zbyt wolno?

Elektryfikacja flot idzie zbyt wolno? European Federation for Transport and Environment/AdobeStock

W Polsce potrzebujemy używanych i tanich aut elektrycznych w dobrym stanie. Niestety ich rynek nie rośnie, nowy raport pokazuje dlaczego. Pomimo dominującej pozycji na rynku rejestracji i dużej siły nabywczej, firmy leasingowe zamiast elektryfikować floty promują auta starej generacji - spalinowe zanieczyszczające hybrydy i wielkie SUV-y.

Dlaczego to ważne:

  • firmy leasingowe rejestrują duże ilości samochodów. Są kluczowe dla szybkiej dekarbonizacji transportu i stworzenia rynku wtórnego elektrycznych aut.
  • 50% nowych aut w Unii jest leasingowanych

Mowa o dużych liczbach. Łącznie siedem największych firm leasingowych posiada flotę szacunkowo 9,3 mln samochodów w UE, to ok 30% rynku nowych rejestracji.

Kluczowe informacje:

  • z analizy wynika, że ​​jeśli siedem największych firm leasingowych zobowiąże się do korzystania w 100% z aut elektrycznych do 2028 r. (nowe rejestracje), na rynek trafi dodatkowe 11,9 mln pojazdów elektrycznych.
  • pełna elektryfikacja kluczowych firm leasingowych do 2028 r. przełoży się na oszczędność 73 milionów ton emisji CO2 i 181 milionów baryłek ropy w tym samym okresie.
  • w ciągu 3-4 lat w Polsce, dzięki szybszej elektryfikacji flot, może powstać znaczący rynek używanych aut elektrycznych. To ważne, nabywcy indywidualni w Polsce kupują głównie auta używane (nabywcy indywidualni odpowiadają tylko za ok 30% rejestracji nowych aut w Polsce).

Dlaczego powinno mi zależeć na elektryfikacji flot firmowych?

– Będzie taniej. Elektryfikacja flot firm leasingowych to więcej elektryków na rynku wtórnym. Spadną ceny, więcej ludzi będzie stać na bardziej zrównoważony transport. To w interesie nas wszystkich – przekonuje Hubert Różyk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, polskiego członka Transport&Environment.

Firmy leasingowe mogą łatwo przyspieszyć elektryfikację transportu i szybko stworzyć duży rynek używanych elektrycznych aut. W Polsce większość prywatnych nabywców kupuje auta używane, a to firmy leasingowe mają główny wpływ na ten rynek. Przechodzi przez nie 50% nowych aut sprzedawanych w Europie – jak wynika z nowej analizy Transport&Environment. Siedem największych firm leasinowych w Europie posiada ok 9,3 miliona aut. Ich decyzje zakupowe kształtują rynek.

001 poland PR greenwashing 1

Polskie firmy leasingowe sprzedają głównie auta, które pogarszają sytuację na drogach Dzisiaj firmy leasingowe tylko deklarują szybką elektryfikację. Na stronach czytamy o odpowiedzialności biznesu, tymczasem w rzeczywistości firmy leasingowe w Polsce promują w swojej ofercie ciągle głównie auta spalinowe pogłębiające problemy.

Mowa tu o hybrydach, które są szkodliwe dla klimatu podobnie jak tradycyjne auta spalinowe, a także o wielkich i paliwożernych SUVach, które korkują miasta i generują większe zapotrzebowanie na zużycie drogiej ropy. To pogłębia problem zanieczyszczenia powietrza i korków, czyni nas też podatnymi na kryzysy gospodarcze wywołane skokami cen ropy naftowej. Tymczasem rozwiązanie, jakim są mniejsze auta elektryczne, jest już dostępne.

Elektryfikacja flot idzie zbyt wolno

Unii udział zakupów osób prywatnych jest większy od udziału firm.  W Polsce nie jest lepiej, chociaż firmy leasingowe mają niewielką przewagę nad osobami prywatnymi

002 poland PR greenwashing 2

003 poland PR greenwashing 3
Wzrost rejestracji bateryjnych samochodów elektrycznych w segmentach prywatnym i firmowym.  Źródło: Wyliczenia na podstawie Dataforce (2023). Rejestracje nowych samochodów w 2022 roku.

W Polsce różnica w rejestracji wynosi ok 1%, ten mały margines nie powinien być powodem do dumy firm leasingowych. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę strukturę rejestracji nowych samochodów w Polsce – 7 na 10 nowych aut kupują firmy, z czego 69% jest leasingowanych. Ta dysproporcja pomiędzy firmami leasingowymi i prywatnymi nabywcami pokazuje, że przy nałożeniu celów elektryfikacji flot firm leasingowych sytuacja może ulec znacznej poprawie.

– Firmy leasingowe mają klucz do przyspieszenia i stworzenia wtórnego rynku aut elektrycznych w Polsce z prawdziwego zdarzenia.W 2022 roku elektryczne pojazdy bateryjne stanowiły zaledwie 2,7% nowych rejestracji. Biorąc pod uwagę możliwości finansowe i społeczną odpowiedzialność biznesu, ten wynik to powód do wstydu. Tym bardziej, że w Polsce na samochodach nie oszczędzamy. Średnia cena zakupu auta firmowego to ponad 188 tysięcy złotych, można w tej cenie kupić auto elektryczne. Znakomita większość nowych rejestracji w Polsce, 7 na 10 aut, to auta firmowe. 70% z nich jest brane w leasing – komentuje Hubert Różyk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.

Możemy mieć na rynku wtórnym dodatkowe 11,9 miliona aut elektrycznych w Unii. Wyliczenia ekspertów pokazują, że elektryfikacja flot 7 największych firm do 2028 roku może sprawić, że pojawi się 11,9 miliona aut elektrycznych w Unii. A mówimy tutaj tylko o firmach, które mają 60% rynku, potencjał wzrostu jest większy, jeśli weźmiemy pod uwagę mniejsze firmy. To przełoży się na spadek emisji CO2 o 73 miliony ton, pozwoli też zaoszczędzić ponad 181 milionów baryłek ropy. Ta astronomiczna liczba baryłek pozwala opleść ziemię ponad 4000 razy wzdłuż równika. Z baryłek można by ewentualnie zbudować  418 wież, które z powierzchni ziemi się sięgałyby do księżyca.

004 poland PR greenwashing 4

– Elektryfikacja flot firm leasingowych jest w naszym zasięgu już dzisiaj, firmy mają środki, elektryczne samochody są dostępne. Obywatelki i obywatele mogą za kilka lat korzystać z dużego rynku wtórnego aut elektrycznych. Czas wypchnąć leasingi aut z ery paliw kopalnych. To w interesie nas wszystkich – podsumowuje  Hubert Różyk.

Leaseplan 16 października 2023 zmienił nazwę na Ayvens. W raporcie stosowana jest stara nazwa ALD Leaseplan. Pełen tekst raportu dostępny jest pod linkiem.

Źródło : European Federation for Transport and Environment

Zaloguj się by skomentować