Zaloguj się

Popularne rodzaje i typy naczep transportowych - zalety i zastosowanie

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Wybór odpowiedniej naczepy odpowiada za bezpieczeństwo transportu w równym stopniu, co umiejętności kierowcy. A ich wybór jest całkiem spory, poszczególne rodzaje oraz typy zostały bowiem zaprojektowane z myślą o zróżnicowanych przewożonych towarach. W tym artykule omówimy najpopularniejsze z nich – dowiedz się, jakie jest zastosowanie poszczególnych naczep transportowych.

Naczepa plandeka
Naczepy plandeki, czy bardziej technicznie: skrzyniowo-plandekowe, to jedne z najchętniej wybieranych typów naczep transportowych. Składa się na nie platforma ze sztywną (stalową albo aluminiową) ramą umieszczoną na podwoziu, na której znajduje się odpinane poszycie w postaci plandeki.
Tego typu naczepy cieszą się wysoką popularnością, ponieważ plandeki to naczepy uniwersalne – nadają się do przewożenia różnego rodzaju towarów, zwykle zabezpieczonych na paletach. Co więcej, mogą być ładowane i rozładowywane zarazem od tyłu, jak i z bocznej części lub od góry, a to zapewnia sporą wygodę pracy.

Naczepa kurtynowa, tzw. firanka
Firanki są typem naczep plandekowych. Niewiele różnią się od nich pod względem konstrukcyjnym – również mają platformę z ramą, na której mocowana jest plandeka. Inny jest jednak sposób otwierania zabudowy. W przypadku klasycznych plandek „materiał” jest odwiązywany i podnoszony, natomiast firankę czy też kurtynę wystarczy przesunąć, tak, jak firankę w oknie – stąd też jej potoczna nazwa.
Podobnie jak w przypadku naczep plandek, modele kurtynowe również umożliwiają załadunek i rozładunek praktycznie z każdej strony i też są wykorzystywane do przewozu palet z towarami różnego typu.

Naczepa furgonowa, tzw. skrzynia
Furgony to rodzaj naczep ze sztywną zabudową. Kształtem i rozmiarem przypominają modele plandekowe, z tą jednak różnicą, że zamiast zabudowy z elastycznym materiałem, składają się z dużej skrzyni ładunkowej. Ze względu na taką konstrukcję, naczepy furgonowe mogą być załadowywane i rozładowywane wyłącznie od tyłu, po otwarciu drzwi i wyciągnięciu rampy załadunkowej lub zastosowaniu zintegrowanej windy załadowczej.
Solidna budowa tego typu naczep sprawia, że sprawdzają się w przypadku towarów szczególnie wrażliwych na kontakt z wilgocią, takich jak artykuły spożywcze, meble, elektronika czy przesyłki kurierskie.

Naczepa wywrotka, tzw. wanna
Naczepy wywrotki są nazywane potocznie wannami ze względu na ich charakterystyczny kształt oraz stosunkowo niskie ściany. Składają się z otwartej sztywnej skrzyni z podnoszonymi drzwiami tylnymi mocowanej na platformie przechylającej. Celem rozładunku naczepy wywrotki, kierowca steruje mechanizmem, który odchyla przednią (bliższą kabinie kierowcy) stronę naczepy, umożliwiając samoistny zsyp załadunku.
Ze względu na jej sposób działania, wanna jest wykorzystywana przede wszystkim w branży budowlanej, do transportu materiałów sypkich, które nie muszą być szczególnie zabezpieczane przed działaniem warunków atmosferycznych. Przewozi się nimi zatem np. piasek, drewniane bale, gruz czy węgiel. Otwarty dach naczepy wywrotki można w razie potrzeby zabezpieczyć plandeką lub sztywną zabudową.

Naczepa podkontenerowa
Naczepa podkontenerowa jest przeznaczona do przewozu dużych kontenerów wraz z ich zawartością lub pustych. Ponieważ w trakcie pełnego załadunku kontener osiąga zwykle ogromną wagę, naczepy podkontenerowe wyróżnia niska masa własna, dzięki której odpowiedni ciągnik może bez problemu i w sposób zgodny z prawem przewozić ciężki ładunek.
Podkontenerówki występują też w wersji rozsuwanej – wówczas naczepa zwiększa swoją długość, a to pozwala na załadowanie więcej niż jednego kontenera. Opcją „standardową”, czyli przeznaczoną pod pojedynczy załadunek, są przyczepy podkontenerowe o konstrukcji stałej.

Zaloguj się by skomentować